کد خبر: 427422 A

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس مطرح کرد:

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت جایگاه وکالت و استقلال آن، بر لزوم بررسی تخصصی لایحه جامع وکالت تاکید کرد.

به گزارش ایلنا در البرز، داود محمدی امروز درهمایش اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران در کرج گفت: در حال حاضر، به خاطر بی توجهی به نهادهای مدنی حدود 80 درصد بودجه کشور صرف امور جاری می شود و در برخی وزارتخانه ها تا 98 درصد است و دراین میان بودجه عمرانی کاهش می یابد.

وی در ادامه با اشاره به لزوم نقش آفرینی نهاد های مدنی و تشکل های غیردولتی همچون کانون وکلا افزود: امروزه، در دنیا، امور حاکمیتی را به بخش های غیر دولتی محول می کنند تا مردم در امور خودشان مشارکت داشته باشند.

محمدی در ادامه، با اشاره به تاسیس کانون وکلای کشور در سال 1309  به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نهاد های غیر حاکمیتی کشور  خاطرنشان کرد: با توجه به ابلاغ اصل  44 قانون اساسی توسط رهبری، برای چابک سازی دولت، لازم است به سمت تقویت نهادهای مدنی حرکت کنیم.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در ادامه با اشاره به ضرورت استقلال وکلا، برای دفاع از حقوق شهروندان کشور گفت: خوشبختانه در حال حاضر با وجود بیش از 50 حقوقدان، وکیل و قاضی در مجلس، با استفاده از ظرفیت قانونی وکلای مجلس، در کمیسیون قضایی و مرکز پژوهش های مجلس، می توانیم از این ظرفیت، در نگارش طرح ها و اصلاح لوایح بهره مند شویم.

داود محمدی در ادامه با بیان اینکه دسترسی به وکیل برای شهروندان، می بایست بسیار سهل و ممکن باشد، گفت: مهمترین رنج و مشکل دستگاه قضایی حجم بالای ورودی پرونده ها و اطاله دادرسی است، که باید در این زمینه امر وکالت را در جامعه نهادینه کنیم.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس لایحه جامع وکالت همایش اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران در کرج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر