کد خبر: 423776 A

معاون استاندار سیستان و بلوچستان:

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان درکارگروه بانوان و خانواده با موضوع کودک‌گفت: 19هزار و 954نفر از فاقدین شناسنامه با همکاری و تلاش شورای تأمین، فرمانداران شهرستان‌ها و ثبت احوال طی دو سال اخیر صاحب شناسنامه شده‌اند.

به گزارش ایلنا از زاهدان، علی اصغرجمشید نژاد، در این کارگروه که با حضور مدیر کل امور بانوان و خانواده و مدیران مرتبط دستگاه‌های اجرایی استان در استانداری‌تشکیل شد، اظهار داشت: تعداد فاقدین شناسنامه باقی مانده عدد قابل ملاحظه ای نیست و 774 نفر نیز شرایط واگذاری شناسنامه را ندارند.

وی درباره آمار کودکان کار و بازمانده از تحصیل با بیان اینکه متاسفانه در این باره آمار دقیق و به روز نداریم، افزود: مشابه عملکردی که در بحث فاقدین شناسنامه صورت گرفت در این خصوص نیز اقدام شود.

جمشیدنژاد ضرورت توجه به حقوق کودک در بخش‌های مختلف بهداشت، آموزش،کار و غیره را مورد تاکید قرار داد.

وی بیان کرد: در خصوص آموزش کودکان بازمانده از تحصیل سند عدالت آموزشی با تلاش اعضای شورای آموزش و پرورش و توجه ویژه استاندار تنظیم شده و  که فعالیت های قابل توجهی در حال انجام است.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار لازمه توجه به مسائل کودکان را در وهله نخست شناسایی نوع مشکلات و آسیب ها برشمرد و تصریح کرد: این مسئله نیازمند هماهنگی بین بخشی، اقدام کارشناسی و بررسی در کارگروه است تا با تدوین برنامه مشخص نسبت به جذب منابع اعتباری مورد نیاز اقدام شود.

معاون استاندار خواستار مشارکت و همراهی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مردم نهاد برای ساماندهی متکدیان شد و اظهار داشت: اگر استاندار تبریز می‌گوید کسی در تبریز گدایی پیدا کرد به او جایزه می‌دهم دلیل آن این است که آنها از مشارکت سمن ها و تعصبات مثبت و غرور ملی خوب استفاده کرده اند.

 وی گفت: همکاری سازمان‌های مردم نهاد به تنهایی کافی نیست و ما نمی‌توانیم آن را جایگزین ادارات و ارگان‌های دولتی کنیم .

وی افزود : باید مشکلات موجود در رابطه با ساماندهی متکدیان احصاء و با کمک دستگاه‌های ذیربط از جمله بهزیستی و شهرداری نسبت به رفع آن اقدام شود.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری نیز در این جلسه ضمن گرامیداشت روز نوجوان و بسیج دانش‌آموزی هدف از تشکیل سومین نشست کارگروه بانوان و خانواده را پرداختن به حقوق کودکان عنوان کرد و افزود: بر اساس قوانین بین‌المللی کودکان هیچ کودکی نباید در تبعیض باشد ، منافع عالیه کودکان، حق رشد و ابراز نظرات و ایده ها را از حقوق اصلی هر کودک محسوب می‌شود.

 مدیرکل آموزش و پرورش استان نیز در این جلسه به ارائه گزارشی از نحوه جذب کودکان بازمانده از تحصیل استان اشاره و گفت: با توجه به رویکرد مثبت استاندار مبنی بر توسعه فرهنگی و با سرلوحه قرار دادن این شعار که هیچ کودکی به هیچ دلیلی نباید از تحصیل علم و دانش باز بماند، بیش از 95 هزار کودک بازمانده از تحصیل جذب شده اند.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری سیستان وبلوچ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر