کد خبر: 395021 A

مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان مطرح کرد:

ایلنا: مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از سکونت مردم در 7 هکتار بافت فرسوده این استان خبرداد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان،حجت‌الله غلامی درباره آخرین وضعیت پروژه‌های مسکن مهر استان اصفهان گفت: در استان 161 هزار واحد مسکن مهر وجود دارد که از این تعداد حدود 8 هزار واحد آن بدون متقاضی است، همچنین از مجموع مسکن مهر استان فقط 16 هزار واحد با پیشرفت 90 درصدی باقی‌ مانده که امید است این تعداد واحد تا آخر سال 95 تحویل متقاضیان شود.

وی با اشاره به مشکلات مسکن مهر استان تصریح کرد: از بزرگ‌ترین مشکلات در این پروژه بحث زیرساختی است؛ ساخت مدرسه، فضای سبز و آماده‌سازی که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته جهت انجام عملیات آماده‌سازی به شهرداری‌ها زمین واگذار می‌شود تا نسبت انجام عملیات آماده‌سازی اقدام کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان درباره وضعیت بافت‌های ناکارآمد شهری اصفهان گفت: نزدیک به 7 هکتار بافت ناکارآمد شهری در استان وجود دارد که عمده این بافت‌ها در شهر اصفهان و بقیه آن در شهرهای خمینی‌شهر، کاشان، نائین، نجف‌آباد و دیگر شهرها است.

غلامی افزود: بعد از آن‌که سند ملی بازآفرینی به اداره راه و شهرسازی استان اصفهان ابلاغ شد، سند استانی در ستاد بازآفرینی ملی مطرح و نحوه چگونگی اقدام درباره این بافت‌ها ابلاغ شد.

وی اظهار کرد: در ادامه تنظیم سند ستاد بازآفرینی استانی، ستادهای شهری فعال و تاکنون این ستادها در شهرستان‌های نائین، خمینی‌شهر و کاشان شکل‌گرفته و شروع به کار کرده است و پروژه‌های بازآفرینی در این شهرها شروع‌ شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به ایجاد طرح هماهنگی با شهرداری اصفهان گفت: در این طرح بحث‌هایی در زمینه بهسازی و نوسازی شهر اصفهان پیش خواهد رفت.

غلامی عنوان کرد: در رابطه با شهر اصفهان چند پروژه با همکاری شهرداری آغاز شده که پروژه همت‌آباد از جمله آن‌هاست که بافت ناکارآمد شهری با مساحت حدود 2.1 هکتار در فاز یک شروع‌ شده و این بافت تا حدود 16 هکتار ادامه دارد.

وی با اشاره به دیگر پروژه‌های انجام‌ شده در زمینه بافت‌های ناکارآمد شهری در استان اصفهان خاطر نشان کرد: در یکی از مناطق شمالی استان که معروف به زینبیه اصفهان است، سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده بسیار زیادی موجود است که در آنجا طرحی در حال پیاده‌سازی است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان بیان کرد: در محل زینبیه طرح جایگزینی زمینی پیش‌بینی‌ شده تا وقتی فرایند ساخت بافت‌های فرسوده شروع می‌شود ساکنان این بافت در زمینی که پیش‌بینی‌ شده شروع به ساخت‌ و ساز مناسب برای سکونت کنند. این حرکت یک سرمایه در گردش است که در یک بافت فرسوده سرمایه‌گذاری می‌شود.

غلامی با اشاره به بافت‌های ناکارآمد شهری شهر نائین و خمینی‌شهر و بازآفرینی آن‌ها تصریح کرد: در این شهرها مکان‌هایی را به‌ عنوان بلوک‌های محرکه که نیازمند توسعه است شناسایی کرده‌ایم. حتی در مناطقی از اصفهان که بافت تاریخی دارند و می‌تواند باعث افزایش کیفیت با مشارکت سازمان میراث فرهنگی شود نیز مناطقی شناسایی‌شده است.

وی افزود: با اعتباراتی که شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به استان اختصاص داده خانه‌های تاریخی، بازارهای قدیمی و ... شناسایی و مرمت می‌شوند و بعد از نوسازی این مکان‌ها تبدیل به مکان‌های شهری و دیدنی می‌شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اضافه کرد: پروژه‌های بافت‌های فرسوده اصولاً یک‌ ساله نیستند و پروژه همت‌آباد نیز با توجه به وسعت آن‌ یک پروژه 5 ساله است. هم‌اکنون پروژه بازآفرینی کارخانه ریسباف اصفهان را شروع کرده‌ایم که از مهم‌ترین پروژه‌های در حال انجام است. این کارخانه 70 هزار مترمربع مساحت دارد و با اعتباری حدود 215 میلیارد تومان خریداری‌ شده است.

غلامی در ادامه عنوان کرد: در این هفتاد هزار مترمربع ساختمان‌هایی با معماری‌هایی وجود دارد که نشان‌ دهنده معماری صنعتی اصفهان است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان درباره بلندمرتبه‌سازی در استان در پایان اظهار کرد: خوشبختانه طرح بازنگری تفصیلی شهر اصفهان در طی چند سال گذشته تهیه شد و به مناطق 15گانه شهر اصفهان ابلاغ‌ شده است. در این طرح برای هر محل یک کد ارتفاعی در نظر گرفته‌ شده است.

استان اصفهان اصفهان راه و شهرسازی راه و شهرسازی استان شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر