کد خبر: 311295 A

فرمانده انتظامی استان مرکزی

ایلنا: فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی از افزایش ۱۰درصدی نزاع و درگیری اجتماعی نسبت به سال قبل در استان مرکزی خبر داد.

به گزارش ایلنا سرهنگ کیومرث عزیزی در جمع خبرنگاران گفت: افزایش این بزه اگرچه با پایین آمدن آستانه صبرمردم ارتباط مستقیم دارد، اما نیاز به آسیب‌شناسی در سطوح مختلف فرهنگی و اجتماعی دارد که در این خصوص رسانه‌ها یکی از بازوهای کمکی نیروی انتظامی هستند.

 وی با بیان اینکه بررسی علل درگیری و نزاع‌ها نشانگر آن است که بسیاری از موارد نزاع مباحث بسیار ساده ایست که با حفظ آرامش قابل حل است افزود: در آسیب‌شناسی که در نیروی انتظامی استان در بحث نزاع در حال بررسی است سن و میزان تحصیلات و شغل افراد به تفکیک مشخص شده و در اختیار رسانه‌ها برای انجام کار فرهنگی گذاشته خواهد شد.

فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی جرائم سایبری را از جمله جرائمی که با توسعه ارتباطات الکترونیکی رو به فزونی نهاده برشمرد و گفت: روزانه ۱۰هزار حمله سایبری به سایت‌های ما می‌شود که همه خنثی سازی می‌شوند، استان مرکزی از استان‌های موفق در کشف جرائم سایبری و در ردیف اولین‌ها با جلو بودن از شاخص‌های کشف قراردارد به طوریکه در جرائم فضای سایبری با کشف ۱۲۲درصدی و کسب شاخص ۸۷درصدی کشف از شاخص تعیین شده نیروی انتظامی کشور که ۳۷درصد بوده بسیار بالا‌تر عمل کرده است.

به گفته وی در جرائم سایبری کشف شده در استان برداشت غیرمجاز از حساب افراد، نشراکاذیب، تشویش اذهان عمومی و کلاهبرداری بیشترین موارد جرم بوده است.

سرهنگ عزیزی در دسته بندی جرائم نزاع و درگیری را در صدر جرائم استان اعلام کرد و گفت: با اهمیت دادن به بحث پیشگیری در مجموع جرائم نسبت به سال گذشته تغییری نداشتیم ولی برخی جرم‌ها مثل کلاهبرداری که به خود افراد و اعتماد به اشخاص رخ می‌دهد یا اختلاس که در دستگاه‌های خاص رخ می‌دهد و نزاع‌های فردی که پیشگیری جرم توسط نیروی انتظامی به تنهایی ممکن نیست تغییراتی وجود داشته است.

وی ارتقاء امنیت جامعه را اولین هدف نیروی انتظامی برشمرد و این مهم را با همکاری همه آحاد جامعه امکان پذیر دانست.

سرهنگ عزیزی با اشاره به اجرای ۸۸ مرحله طرح ارتقاء امنیت در ۶ماهه سال جاری در استان از کشف ۲۲۷کیلوگرم انواع موادمخدر، کشف ۳۰۰مورد سرقت ودستگیری ۱۴۹۶ فرد آلوده به اعتیاد و قاچاقچی و ۲۳۰سارق در پی اجرای این طرح‌ها خبر داد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در خصوص میزان موفقیت طرح‌های ارتقاءامنیت در کاهش جرم و معضل اعتیاد گفت: در بحث اعتیاد پلیس صرفا با قاچاقچیان برخورد و معتادان را دستگیر می‌کند ولی مشکلی که هست، نبود مکانهای خاص برای نگهداری معتادان است که ظاهرا در این بحث ۲۷سازمان دخیل هستند، اما کمبود اعتبار موضوعی است که این دستگاه‌ها برای پیش بینی نکردن مکان برای نگهداری معتادان مطرح می‌کنند، مشکل در این رابطه در استان آنقدر بالاست که در تنها اردوگاه نگهداری معتادان نیروی انتظامی فقط امکان نگهداری ۱۰۰معتاد هست در صورتی که حداقل ۵۰۰نفر در این مکان با

 توجه به دستگیری روزانه ۳۰، ۴۰ معتاد نیاز است ولی در بحث دستگیری اراذل و اوباش توفیق حاصل شده که البته این با دعوای دسته جمعی که‌گاه از سلاح سرد هم استفاده می‌کنند تفاوت دارد.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه با بیان اینکه پیشگیری از جرم با در اختیار داشتن نیرو ی کافی و امکانات اداری ممکن است افزود: اگرچه طرح‌های ارتقاء امنیت در استان انجام می‌شود ولی در کلان شهر اراک از کلان شهری فقط اسم و بزرگی آن را شنیده‌ایم، تعداد نیرو‌ها‌‌ همان نیروهای قبل و پایگا ه و کلانتری‌ها افزایش نیافته البته تقویت لجستیکی مثل افزایش ۵۰خودرو را داشتیم، اما تغییر ساختار نسبت به جمعیت اضافه شده رخ نداده است، تنها کلانتری ۱۸ منطقه بازاراراک است که از استاندار مرکزی درخواست کرده‌ایم مکانی را برای افتتاح آن اختصاص دهند.

سرهنگ عزیزی میزان جرائم را در ۶ماهه سال جاری بدین شرح اعلام کرد: کاهش ۷درصدی سرقت با کشف ۸۴درصدی سرقت‌ها، کاهش ۲۰درصدی سرقت احشام با کشف ۸۰۳راس و افزایش ۶۶درصدی کشف، کشف ۲۶۹۶کیلو مواد مخدر با ۲۸درصد رشد، دستگیری ۱۱۰۰معتاد و قاچاقچی با ۲۱درصدرشد، کشف بالغ بر ۸میلیارد تومان کالای قاچاق با ۳درصدرشد، ۴۹درصد افزایش دستگیری ارازل و اوباش، فوت ۲۲۰نفر در تصادفات جاده‌ای و ۵۰نفر در حوادث درون شهری، توقیف ۱۲۶۱۲دستگاه خودرو و ۱۴۱۰۳دستگاه موتورسیکلت که آلودگی صوتی، نداشتن پلاک، شیشه‌های دودی از جمله علل آن بوده است.

به گفته فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی در این مدت ۲۴۰هزار و۱۳تماس با مرکز۱۱۰گرفته شده که ۱۱۵هزار و ۷۰مورد عملیاتی شده و رضایت مردم در این بخش ۹۴درصد بوده است.

وی در پایان در رابطه با فیلمی که در شبکه‌های مجازی به تازگی از درگیری نیروی انتظامی با یک کاروان عروسی در شهرصنعتی اراک پخش شده نیز متذکر شد: پلیس به کاروانهای عروسی که مزاحمت ایجادکنند تذکر می‌دهد ولی در این خصوص تذکر به دلیل توقف در محل توقف ممنوع کاروان عروسی بوده که خود افراد باهم درگیر شده و پلیس برای جداکردن آن‌ها وارد جریان شده است.

 

نیروی انتظامی
نرم افزار موبایل ایلنا