کد خبر: 289886 A

فرماندار رودبار

ایلنا: فرماندار رودبار با بیان اینکه از ماه‌ها قبل برای فصل برنج‌کاری برنامه‌ریزی شده است، گفت: همه دستگاه‌ها برای مدیریت بحران آب و گذر از این وضعیت بسیج شده‌اند.

به گزارش ایلنا از رودبار، سید محمد احمدی در نشست بررسی وضعیت آب کشاورزی این شهرستان اظهار کرد: از آنجائی‌که اقتصاد بخشی از مردم این شهرستان با کشاورزی گره خورده است، برنامه‌ریزی‌ها و تلاش مسئولان برای رفع مشکل باغات و اراضی که با مشکل کم یا بی‌آبی مواجه‌اند، باید بطور جدی استمرار یابد.

احمدی به استفاده بیش از 2000 هکتار از شالیزارهای رودبار با آب سد سفید رود اشاره کرد و گفت: برای رفع دغدغه شالیکارانی که از این راه به مزارع خود آبرسانی می‌کنند، لایروبی 90 هکتار از کانال‌ها، بکارگیری 119 کامیون سنگ و راه‌اندازی 5 سردهنه انجام شده است و اقدامات مشابه در حال اجراست.

وی افزود : در شهرستانی که اغلب محصولات کشاورزی و باغی نظیر گندم، جو، برنج، عدس، لوبیا، زعفران، پیاز، توت فرنگی،بادام زمینی، گردو، فندق، انگور، انجیر، انار، سیب، پرتقال، گیاهان دارویی و دیگر محصولات با تولیدات مناسب و ایده‌آل به ثمر می‌نشیند، باید مشکلات و موانع را رفع کرد و روند تولید را تقویت کرد.

احمدی با تأکید بر احداث، ترمیم و بهسازی سدهای ذخیره آب و آّب‌بندان‌ها یادآور شد: با مهار و ذخیره روان آّب‌ها و باران‌های فصلی بویژه در فصل زمستان، از تنش و کمبود منابع آبی می‌توانیم جلوگیری کنیم.

وی ایجاد باغات الگویی جهاد کشاورزی را اقدامی مناسب برای ترغیب کشاورزان و باغداران به کشت محصولات کم هزینه، پربازده و مناسب با شرایط آب و هوایی منطقه دانست و یادآور شد: زمانی فرا رسیده است که در زمین‌های مستعد و حاصل‌خیز منطقه با گذر از کشت سنتی، به سمت کشت فنی و کارشناسی با بهره‌وری قابل قبول حرکت کنیم.

فرماندار رودبار به برنامه نماینده عالی دولت در استان برای ذخیره قابل قبول  آب در سد سفید برای نیاز آبی استان اشاره داشت و گفت: در رودبار نیز علاوه بر آبیاری شالیزارها، ظرفیت مناسبی فراهم شده است تا طرح احداث باغات بویژه زیتون در اراضی شیب‌دار مسیر رودخانه سفیدرود اجرا شود.

 

باغات زیتون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر