کد خبر: 287219 A

هومن قصری

ایلنا: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تعداد بیماران خاص تحت پوشش در استان تا پایان سال ۹۳، یک هزار و ۸۴۱ نفر بود که در پایان سه ماهه نخست امسال به یک هزار و ۸۷۷ نفر افزایش یافت.

به گزارش ایلنا، هومن قصری عصر امروز در جلسه کمیته بیماران خاص با بیان اینکه ۱.۵ درصد بیماران خاص کشور در کردستان هستند، عنوان کرد: بیماران خاص یک درصد جمعیت استان کردستان را تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: ۱.۶ درصد بیماران ام اس، ۱.۶ درصد جمعیت بیماران هموفیلی و ۱.۸ درصد بیماران پیوندی کل کشور را در کردستان داریم.

وی از راه‌اندازی مرکز تشخیص و غربالگری سرطان در سه شهرستان استان خبرداد و اظهار کرد: در راستای برنامه‌های طرح تحول نظام سلامت تا پایان سال جاری مرکز تشخیص و غربالگری سرطان در شهرستان‌های سقز، مریوان و قروه راه‌اندازی می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان از دیگر اقدامات سال جاری دانشگاه را ایجاد بخش دیالیز کودکان در سنندج ذکر کرد وافزود: در بیمارستان دیواندره هم بخش دیالیز در سال جاری ایجاد خواهد شد.

قصری با اشاره به اینکه یکی از مصوبات آخرین جلسه این کمیته در سال گذشته تهیه بانک اطلاعاتی بیماران خاص استان بود، گفت: بانک اطلاعاتی بیماران خاص استان در بخش‌های همودیالیز، پیوند کلیه، هموفیلی وتالاسمی تهیه شده است.

وی ادامه داد: اکنون تمامی اطلاعات افرادی که مبتلای به این نوع از بیماری‌ها هستند، شامل آزمایشات انجام شده، خدمات بیمه‌ای و آدرس محل سکونت و غیره در استان وجود دارد.

وی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان در بین ۵۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور رتبه نخست تهیه پورتال بیماران خاص را  کسب کرده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان از دیگر مصوبات جلسه گذشته را انجام ساز و کاری برای مشخص کردن میزان و نوع خدمات ارائه شده به بیماران خاص توسط نهادها و سازمان‌های دولتی و مردمی خواند و افزود: برای اینکه حقی از بیماری ضایع نشود و تعدادی خدمات بیشتر و عده‌ای کمتر دریافت نکنند نیاز است که در این خصوص هماهنگی بیشتری میان بخش دولتی و انجمن‌های حمایتی شکل بگیرد.

قصری عنوان کرد: قرار بر این بود که صندوقی مشترک میان دستگاه‌های دولتی خدمت‌رسان وانجمن‌های حمایتی تشکیل شود که متاسفانه محقق نشد.

تشکیل صندوق مشترک راه‌حل مناسبی نیست

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران سرطانی کردستان که با تشکیل چنین صندوقی در استان مخالف است، در این جلسه گفت: اگر چنین صندوقی را تشکیل دهیم و وارد حوزه دولتی شویم خیرین دیگر به انجمن کمکی نخواهند کرد و تشکیل این صندوق به نفع بیماران ما نیست.

ثریا لطیفی با بیان اینکه انجمن حمایت از بیماران سرطانی موسسه‌ای غیرانتفاعی و غیردولتی است، افزود: در سه ماهه نخست امسال ۱۸۹ مورد پرونده جدید در انجمن تشکیل شده است.

وی بیان کرد: انجمن بالغ بر ۶۰ میلیون تومان در سه ماهه نخست امسال به این بیماران کمک کرده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر انجمن ۲ هزار و ۵۰۰ نفر بیمار تحت پوشش دارد که اطلاعات مربوط به آنها در بانک اطلاعاتی انجمن به ثبت رسیده‌اند.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران سرطانی  کردستان یکی از مشکلات پیش روی این انجمن را تعیین مالیات ۱۲۴ میلیون تومانی برای انجمن ذکر کرد.

مدیرعامل انجمن ام اس استان کردستان با بیان اینکه ۳۵۱ نفردر استان تحت پوشش این انجمن هستند، گفت: معتقدم ارتباط بیشتر با بخش دولتی در روند فعالیت‌های انجمن‌ها بسیار مفید است و تشکیل صندوق مشترک را در ارائه خدمات بهتر به بیماران موثر می‌دانم.

تفاهمنامه‌ها با هماهنگی انجام شود

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان بر رفع آشفتگی در کمک به بیماران خاص استان تاکید کرد و گفت: در جلسه گذشته کمیته قرار شد انجمن‌های حمایت از بیماران خاص در استان افراد تحت پوشش خود را با نوع خدماتی که به آنها ارائه می‌کنند به دانشگاه علوم پزشکی معرفی کنند.

جمال ارشدی عنوان کرد: هر نوع تفاهم‌نامه‌ای که انجمن‌های حمایتی با دستگاه‌های اجرایی استان منعقد می‌کنند باید با هماهنگی و نظارت مدیریت امور اجتماعی استانداری صورت گیرد.

نظارت بر امور مالی بیشتر شود

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان نیز عنوان کرد: نظارت مالی را بر روی انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در استان افزایش خواهیم داد.

علیرضا آشناگر با اشاره به اینکه تعدادی از تشکل‌ها هنوز گزارش مالی خود را به استانداری ارائه نکرده‌اند، بیان کرد: هر تشکلی که مجوز فعالیت دریافت می‌کند باید گزارش مالی خود را به استانداری ارائه کند و متاسفانه تعدادی از این تشکل‌ها در این رابطه همکاری نمی‌کنند.

وی عنوان کرد: ساختار و تشکیلاتی برای ساماندهی ارائه خدمات به بیماران خاص در استان باید شکل بگیرد و این مسئله نیازمند هماهنگی است و باید فکری برای رفع نابسامانی‌های این حوزه شود.

مددکاری حلقه مفقوده بخش درمان است

مدیر درمان تامین اجتماعی  کردستان هم در این جلسه گفت: مددکاری از جمله مباحثی است که متاسفانه در روند درمان بیماران کمتر به آن توجه می‌شود و این در حالی است که این مسئله در بهبود بیماران و افزایش روحیه آنها نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارد.

هوشنگ فولادی با بیان اینکه ارائه خدمات به بیماران خاص باید مدیریت شده و سازماندهی شده باشد، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم این است که تعدادی از بیماران از طریق سازمان‌های مختلف خدمات دریافت می‌کنند و در مقابل افرادی نیز وجود دارند که هیچ نوع خدمتی را دریافت نمی ‌نند و این مسئله باید سازماندهی شود.

آشناگر گفت: سازمان‌های مردم نهاد باید با بخش درمان بیماران خاص در استان هماهنگ باشند چرا که این نهادها مکمل فعالیت‌ها و خدمات بخش دولتی هستند.

وی با تاکید براینکه سازمان‌های مردم نهاد خود را رقیب بخش دولتی نبینند، بیان کرد: کارها و فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد و بخش دولتی باید به گونه‌ای انجام شود که باعث افزایش سرعت در روند اقدامات شود نه اینکه مانعی بر سر راه برنامه‌ها و کارهای دو طرف ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت انجمن‌های حمایتی بیماران خاص در استان کافی و رضایت بخش نیست، اظهار کرد: در استان‌های دیگر کشور فعالیت انجمن‌های حمایتی به دلیل لینک بودن آنها به دستگاه دولتی بسیار بیشتر از استان کردستان است.

گزارش عملکرد ارائه شود

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان ادامه داد: جلسه‌ای مشترک میان دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های مردم نهاد که در بخش بیماران خاص فعالیت می‌کنند برای مشخص کردن نوع همکاری‌ها تشکیل و سپس در جلسه آینده گزارش عملکرد آن ارائه شود.

آشناگر با بیان اینکه ارائه خدمات سریع‌تر و آسان‌تر به مردم یکی از محورهای خدمات سازمان‌های دولتی و مردم نهاد باشد، اظهارکرد: یکی از مشکلات خانواده‌هایی که یکی از اعضای آنها مبتلا به بیماری خاص است، مربوط به نیازهای مالی آنها است.

وی بیان کرد: در دولت تدبیر و امید با اجرای طرح تحول نظام سلامت بخشی از هزینه‌های سنگین بیماران خاص تامین شد ولی باز هم این افراد با مشکلات مالی مواجه هستند و نیاز به حمایت‌های خیرین دارند.

وی بر تشکیل  مجمع خیرین درمان در کردستان تاکید و عنوان کرد: سازوکار لازم برای ایجاد چنین مجمعی در استان فراهم شود و در این زمینه هم می‌توان از تجربیات سایر شهرهای استان استفاده کرد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان ادامه داد: انجمن‌های حمایتی علاوه بر ارائه خدمات درمانی به بیماران لازم است که وضعیت روحی و روانی آنها را هم بررسی کنند.

آشناگر با اشاره به اینکه  فروش اعضای پیوندی در استان زیاد شده است از دستگاه‌های ذیربط استان خواست گزارشی از علل ایجاد این روند ارائه دهند که آیا دلیل این امر به اقتصاد استان بر می‌گردد یا افزایش بیماران پیوندی را داشته‌ایم.

وی عنوان کرد: انجمن‌ها باید با افرادی که قطع درمان می‌کنند ارتباط برقرار و پیگیری کنند که دلیل این اتفاق، بهبودی و درمان بیماری بوده یا از ادامه درمان ناامید شدند.

 

تامین اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کردستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر