کد خبر: 284555 A

ایلنا: رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تغییر کاربری اراضی ملی را از عوامل اصلی تغییرات آب و هوایی چند سال اخیر کشور اعلام کرد.

به گزارش ایلنا در کرج، خداکرم جلالی، با بیان این مطلب روز چهارشنبه درنشست ساماندهی و رسیدگی به وضعیت ساخت و ساز غیرمجاز البرز گفت: حفاظت، از اراضی منابع طبیعی از اولویت‌های، برنامه‌های دولت است.

وی با بیان اینکه 83 درصد اراضی کشور را منابع طبیعی تشکیل می‌دهند گفت: بی‌توجهی‌ها به اراضی ملی کشور، باعث فقر این اراضی و اثر منفی بر اکوسیستم و آب و هواشده است.

جلالی، با اعلام اینکه بی‌توجهی به اراضی ملی در بسیاری از استان‌های کویری موجب گردو غبار و هجوم ریزگردها شده است، بر لزوم مهار و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و اراضی ملی کشور تاکید کرد.

وی در ادامه، با اشاره به لزوم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در ارائه خدمات زیربنایی و  نظارت بر ساخت وسازهای  مناطق مختلف کشور بیان کرد: براساس استانداردهای جهانی، به ازای هر 10 هزار هکتار یک نفر باید از اراضی ملی حفاظت کند و این در حالی‌ست که این آمار در کشور ما، به ازای هر 65هزار هکتار یک نفر است که لازم است، بخشی از این کمبود با مشارکت‌های مردمی در کشور برطرف شود.

جلالی با اشاره به وقوع نابسامانی‌های زیست محیطی مثل طوفان‌های شن، هجوم ریزگردها در مناطق مختلف کشور و خشک شدن دریاچه گفت: دولت برای مبارزه با رانت‌خواری و حفظ محیط زیست اقدامات موثری را در دست اقدام دارد.

جلالی ادامه داد: اکنون وزارت جهاد کشاورزی لایحه‌ای در حوزه منابع طبیعی ارایه داده است که امیدواریم هرچه سریع‌تر تصویب و اجرایی شود و درمرحله نهایی قرار گیرد.

وی با ابراز امیدواری از تصویب لایحه منابع طبیعی وزارت جهاد کشاورزی در مجلس، بهره‌گیری از مشارکت مردم و جوامع ملی، برخورد قاطع با متجاوزان، نظام پایش مستمر و اولویت حفاظت از وضع موجود، را به عنوان اقدامات در دست اقدام دولت در حوزه حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کشور اعلام  کرد.

جنگلها خداکرم جلالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر