کد خبر: 283689 A

روحانی در جمع مردم خراسان شمالی:

ایلنا: رئیس جمهور تاکید کرد: آنها که می‌گویند تحریم مهم نیست٬ از جیب مردم بی خبرند و آنهایی که می‌گویند برابر بیگانگان نایستیم گویی از زندگی مردم بی‌خبرند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جمع مردم بجنورد گفت: امروز در استان غیور و سرافراز خراسان شمالی در روز 24 خرداد هستیم.

وی با اشاره به سالگرد 24 خرداد 92 اظهار داشت: 24 خرداد 92 روز شما و روز سرافرازی ملت ایران، مردم دل‌داده اسلام، ایران و مسیر سرافرازی کشور کهن و با فرهنگ ایران زمین است. این همه شور و احساسات و محبت از آغاز ورود به شهر زیبای بجنورد و در همه خیابانها تا در این ورزشگاه دیدم.

رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: با نشاط و سروری که با قطعه ای از موسیقی محلی شما همراه شد٬ شما نشان دادید 24 خرداد روز سرافرازی ملت ایران است.

روحانی با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رمضان تصریح کرد: در آستانه ماه عبادت حق و ماه صیام و قرائت قرآن و دوستی و محبت،‌ ماه نشاط معنوی، ماه سخاوت‌ها، ماه سفره‌های افطار، ماه پاکی‌ها، ماه زدودن دل‌ها از انواع کینه‌ها و ماهی که ما از هر ماه دیگری در تقرب به خدا و قرآن و معنویت بیشتر می‌شود شما در آستانه بهار معنوی، عبادت و قرآن خود را می‌بیند واین ماه بر همه ما مبارک باد که در آستانه آن هستیم.

رئیس جمهور افزود: رمضان ماه اتصال دوستی و آشنایی است از نماز و صیام برتر اخوت و نزدیکی و صلاح ذات البین است.

وی با اشاره به اینکه امروز دو سال از رای ملت ایران برای تشکیل چنین دولتی می‌گذرد٬ تاکید کرد: رای مردم به اعتدال و میانه‌روی بود و دولتی که چشم‌انداز آن امید و برنامه‌ آن تدبیر و روش آن اعتدال است؛ به روی کار آمد.

روحانی خطاب به مردم گفت: شما حماسه بزرگی را در این سرزمین آفریدید و با حضور 73 درصدی واجدان شرایط ثابت کردید این کشور عاشق مردم‌سالاری دینی است و انتخاب خود را پای صندوق‌های رای به جهانیان نشان دادید.

روحانی افزود: 24 خرداد دو سال پیش ملت نشان داد٬ مسیری را انتخاب خواهد کرد که همه اقوام در کنار هم متحد باشند و شیعه و سنی و کرد و بلوچ و عرب و ترک و لر و ترکمن در کنار هم زیر پرچم ایران دست به دست هم تلاش خواهند کرد.

روحانی تاکیدکرد: ما در 24 خرداد دو سال پیش نشان دادیم به فرهنگ و افکار دیگران احترام می‌گذاریم و آستانه تحمل را بالا و بالاتر می‌بریم و هر جناح و حزب و قومیت و گویش و لهجه برای سرزمین به دنبال هدف واحد پیشرفت همه جانبه و سریع ایران عزیز است. اگر می‌خواهیم به پیشرفت و ترقی دست پیدا کنیم٬ باید متحد باشیم و دست به دست هم دهیم و اختلاف‌ها را کنار بگذاریم تا رونق اقتصادی آغاز شود.

روحانی با اشاره به اینکه روزی که دولت کار را آغاز کرده بود از رشد اقتصادی خبری نبود و رشد منفی 7- درصدی در سال 91 و رشد منفی در سال 92 نشان از عمق رکود در کشور بود٬ گفت: هر گاه رشد کاهش یابد یعنی از تولید کاسته شده  و نیاز به بیگانه زیاد می‌شود؛ چنانچه در این سال‌ها مجبور بودیم گندم را از خارج وارد کنیم٬ اما دراین دو سال هر ساله میلیون‌ها تن از واردات گندم ایران کاهش یافته و در این دولت 8 میلیارد دلار کمتر مواد  غذایی به کشور وارد شده است.

رئیس‌جمهور افزایش روزافزون تعداد تراکتورها و کمباین‌ها را به معنی حرکت کشور در مسیر توسعه کشاورزی دانست و تاکید کرد: بزرگترین مشکل فعلی٬ بیکاری است.

روحانی بیکاری جوانان، پسران و دختران و تحصیل‌کرده‌های دانشگاه را با وجود منابع غنی در کشور غیرقابل قبول دانست و گفت: باید حرکتی از نو آغاز کنیم و کشور را در مسیر پیشرفت و توسعه قرار دهیم.

روحانی افزود: دیگران در این مسابقه دور پای کشور ما زنجیر تحریم انداخته‌اند٬ اما ما نخواهیم گذاشت وجود این زنجیر ادامه پیدا کند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: همه مردم ایران و همه جوانان بدانند هر مشکلی که برای این ملت است٬ دست به دست هم می‌دهیم از 24 خرداد 92 به جلو.

وی با بیان اینکه ملت ما دولت ما و رهبری ما تنها نیست،‌ خاطرنشان کرد: ما یک ملت منسجم و یکپارچه هستیم و با عنایت روح پیامبر عظیم الشان (ص) و ائمه هدی (ع)  پشت این ملت هستیم.

روحانی با تاکید بر اینکه ما نمی‌گذاریم ظلم و جنایت تحریم را ادامه دهند، ابراز داشت: نخواهیم گذاشت که حقوق ملت ایران پایمال شود و نخواهیم گذاشت مواد خوراکی گران‌تر به دست مردم برسد. یادتان باشد آنها به ما ظلم کردند و زنجیر تحریم‌ها را تنگ کردند. هر جنسی که از خارج به دست شما رسیده٬ حداقل 10 تا 15 درصد گران‌تر رسیده است. این یعنی پول از جیب شما داده شده  و آنهایی که می‌گویند تحریم مهم نیست٬ گویی از جیب مردم بی خبرند و آنهایی که می‌گویند در برابر بیگانگان نایستیم و در برابر 5+1 با قامتی رشید و دیپلمات‌های کارآزموده حرف نزنیم٬ گویی از زندگی مردم بی‌خبرند.

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: به حول و قوه الهی و با هدایت‌های رهبری  و حمایت‌های مردم بزرگ ایران هم در داخل ایران  غنی‌سازی می‌کنیم و هم چرخ اقتصاد را درمی‌آوریم.

وی با اشاره به خدمات دولت در طول 22 ماه گذشته یادآور شد: در طول 22 ماه گذشته صدها هزار هکتار زمین کشاورزی را تحت آبیاری مدرن قطره‌ای قرار داده‌ایم. فقط در خوزستان و ایلام 177 هزار هکتار مورد آبیاری مدرن قرار گرفته‌اند و این فقط برای دو استان است. در همین استان برای مدرن کردن آبیاری کشاورزی 60 میلیارد تومان هزینه خواهد شد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود بیان کرد: نخواهیم گذاشت با فشار دشمن٬ قامت رشید ملت بزرگ ایران ذره‌ای در برابر فشار دشمنان خم شود و این سرو آزاده ملت ایران علیرغم همه فشارها تحول بزرگ در سلامت را شاهد بوده است. در طول یک سال گذشته بیش از 3 هزار و 900 متخصص به استان‌های محروم و نقاط دور افتاده٬ اعزام شده‌اند؛ که این 3 هزار و 900 پزشک متخصص شبانه‌روز در آن استان حضور دارند ما هزاران خانه بهداشتی ساخته‌ایم یا آماده کرده‌ایم یا مورد تجهیز قرار داده‌ایم و برای آسودگی بیماران ده-یازده میلیون نفر را در حاشیه شهرها تحت پوشش بیمه درمانی قرار داده‌ایم و 11 میلیون نفر تحت حمایت غذایی قرار گرفته‌اند.

روحانی با تاکید بر اینکه این دولت ننشسته‌ تا دیگران در مذاکرات در برابر حرف حق ما تسلیم شوند یا نشوند، عنوان کرد: دولت ننشسته تا تحریم‌ها برداشته شود. ما از روز اول برای رفاه مردم  و خدمات اجتماعی  قدم برداشته و برخواهیم داشت. ما در شرایط تحریم به فکر دریاچه‌های خشک افتاده‌ایم. در شرایط تحریم به فکر رودخانه‌های بزرگ افتاده ایم و در شرایط تحریم به فکر هامون‌ها و تالاب‌ها افتاده‌ایم و در شرایط تحریم کیفیت بنزین را اصلاح کرده‌ایم و در شرایط تحریم گازوئیل را اصلاح کردیم و برای اصلاح فاضلاب‌های شهری برنامه‌ریزی کردیم و قطار سریع‌السیر در ایران را کلید زدیم.

رئیس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه ما از تحریم نمی‌ترسیم، تاکید کرد: ما با تحریم مبارزه خواهیم کرد و تحریم را با کمک شما و حول و قوه الهی لغو خواهیم کرد٬ ما در همان مرکزی که به ناحق علیه ما تحریم را علیه ما وضع کردند؛ یعنی در شورای امنیت تحریم‌ها را لغو می‌کنیم. ما در تهران و بجنورد نمی‌نشینیم و شعار نمی‌دهیم.

وی افزود: ما به حول و قوه الهی ملتی می‌خواهیم که همان طور به ارزش‌هایش در ایمان و معنویت و اخلاق احترام می‌گذارد٬ ملتی شاد و سرزنده باشد.

روحانی با اشاره به اینکه وقتی نام امام هشتم(ع) در این استادیوم برده می‌شود٬ این همه شور و نشاط دیده می‌شود و نشانی از معنویت و اخلاق است٬ گفت: همین مردم وقتی موسیقی می‌شنوند نیز خوشحالی می‌کنند و این اشکالی ندارد٬ مگر ما با شادی مردم مخالفیم.

روحانی افزود: همانطور که ما در ایام شهادت ائمه(ع) عزاداری می‌کنیم و اشک می‌ریزیم٬ در روز 15 رمضان نیز شادی می‌کنیم٬ چراکه ملتی بزرگ و فرهنگ دوست داریم.

رئیس جمهور گفت: ما همچنان که شادی می‌خواهیم؛ رفاه اجتماعی و رونق اقتصادی و بهبود وضعیت اشتغال را هم می‌خواهیم و در کنار اینها سانتریفیوژ را هم می‌خواهیم. ما برای احقاق حقوقمان قیام کردیم.

روحانی تاکید کرد: سفر من به این استان یادآور سفر 22 خرداد سال 92 به بجنورد عزیز است که اجتماع بزرگ و شکوهمند مردم در این شهر موجب شد جایگاه سخنرانی آسیب ببیند٬ اما شور و نشاط مردم بزرگ در ذهن من مانده است.

رئیس دولت یازدهم در ادامه به طرح‌های عمرانی خراسان شمالی طی سال جاری و سال 95 و اوایل سال 96 پرداخت و گفت: تکمیل بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان به طول 250 کیلومتر و با اعتبار 200 میلیارد تومان، تکمیل راه‌های روستایی به طول 660 کیلومتر و اعتبار 100 میلیارد تومانی و راه آهن بجنورد اسفراین به جوین و اتصال به راه آهن سراسری که مجموعا هزار میلیارد اعتبار نیاز دارد؛ از جمله طرح‌هایی است که ان‌شاءلله عملی خواهد شد و برنامه این است که برای تمام هزینه‌ها از صندوق توسعه ملی وام بگیریم.

روحانی با اشاره به شناسایی 13 نقطه حادثه خیز در استان خراسان شمالی گفت: ان‌شاءلله در این مناطق نیز در سال 94 و 95 اجرایی خواهد شد.

روحانی تکمیل فرودگاه بجنورد را با اعتبار 30 میلیاردی از دیگر طرح های عمرانی خراسان شمالی نام برد و بیمارستان 200 تخت خوابی بجنورد و بیمارستان شیروان و بیمارستان جاجرم و گرمه از جمله طرح‌هایی است که در این دو سال تکمیل می شود.

روحانی گازرسانی به روستاهایی که گازرسانی نشده و بازسازی مدارسی که وضعیت مطلوبی ندارند را از دیگر طرح های دولت در سال 94 و 95 دانست و وعده داد: با 35 میلیارد اعتبار تا اوایل سال 95 در وضعیت آب رسانی بجنورد نیز بهبود حاصل شود.

روحانی گفت: در بخش صنعت نیز واحد جدید پتروشیمی با اعتبار 700 میلیون دلار از طریق سازمان تامین اجتماعی اجرایی خواهد شد.

روحانی با اشاره به تکمیل دانشگاه بجنورد و استادیوم های ورزشی و اعطای تسهیلات برای تکمیل طرح‌های گردشگری و تکمیل 4 هتل نیمه تمام گفت: تسهیلاتی که از صندوق توسعه ملی برای کشاورزی تعیین شده با نرخ ده درصد و برای بخش صنعت 12 درصد تا کارآفرینان فعال‌تر شوند.

روحانی تاکید کرد: در این سفر 25 پروژه با اعتبار 570 میلیارد تومان اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

سفر روحانی به خراسان شمالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر