کد خبر: 272465 A

استاندار لرستان:

استاندار لرستان گفت: سند مقابله با ریزگردها از سوی محیط زیست لرستان تدوین شد‌.

به گزارش ایلنا از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند ظهر امروز در جلسه ستاد حفظ و احیاء جنگل‌های استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: سند مقابله با ریزگردها توسط محیط زیست استان تهیه شد و هفته گذشته در جلسه ریزگردها  که  در وزارت کشور برگزار شده بود، مطرح شد.وی افزود: در آن جلسه لرستان تنها استانی بود که این سند را تهیه کرده و به عنوان الگویی برای سایر استان‌ها مطرح شد و فعالیت‌های هر دستگاه در این سند مشخص شده که جای تشکر دارد.

استاندار لرستان با بیان این‌که جنگل‌ها یک سرمایه ملی خدادادی است که در استان لرستان وجود دارد، عنوان کرد: جنگل‌ها در تنظیم شرایط آب‌و‌هوایی، سلامت انسان‌ها، پایداری اکوسیستم‌ها، افزایش جذب نزولات جوی و آسمانی، کاهش بلایای طبیعی هم می‌تواند نقش بسیاری داشته باشد.

وی بیان کرد: جنگل‌ها در جلوگیری از فرسایش خاک و ریزگردها نقش به‌سزایی دارند و ما زمانی که همه این نقش‌ها را در سلامت خود و ادامه زندگی مشاهده می‌کنیم، طبیعی است که برای جلوگیری از عوامل زیادی که در تخریب آن وجود دارند، باید هر اقدامی را انجام دهیم.

بازوند با اشاره به اهمیت بحث آتش‌سوزی در استان، تصریح کرد: در بحث آتش،سوزی رئیس محیط زیست کشور خانم ابتکار دستور داده‌اند که مانوری در استان‌های لرستان، فارس و گلستان انجام بگیرد.

استاندار لرستان با بیان این‌که در سال گذشته با وجود نداشتن برنامه مدون در بحث آتش‌سوزی در سطح کشور حائز رتبه نخست بودیم، گفت: با توجه به آمارهای اداره منابع طبیعی استان در سال 91 حدود یک هزار و 900 هکتار، سال 92، یک هزار و 680 هکتار و در سال 93، 350 هکتار آتش‌سوزی انجام شده که نشان از اقدام خوب دستگاه‌ها است و امیدواریم که امسال هم برنامه‌ریزی خوبی انجام شود.

وی افزود: از مصوبات ما این است که محیط زیست و منابع طبیعی علاوه بر اقدامات خوبی که انجام می‌دهند به صورت نمادین برنامه‌هایی برای مقابله با آتش‌سوزی ظرف 15 تا 20 روز آماده کنند تا به فرمانداری‌ها به عنوان دستورالعمل ابلاغ کنیم.

بازوند عنوان کرد: در برنامه‌های مقابله با آتش‌سوزی، دستگاه‌ها مشخص شود و دهیارها، دانش‌آموزان و آموزش و پرروش را درگیر این موضوع کنیم و از این ظرفیت‌ها باید استفاده کنند و در صورت نیاز اعتباراتی هم برای آموزش پرداخت شود تا این موضوع به خوبی انجام شود.

وی در رابطه با آموزش و پژوهش در زمینه زوال درختان بلوط، بیان کرد: در این راستا  100 میلیون تومان به مرکز تحقیقات اختصاص می‌دهیم ولی باید شرح وظایف خود را به ما اعلام کنند.

استاندار لرستان تصریح کرد: در بحث آموزش، سازمان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست با همکاری صدا و سیما برنامه‌هایی را به صورتی که نقش مردم و مشارکت مردم در آن پرنگ‌تر باشد، تهیه کنند و اگر هزینه‌ای هم برای  صدا و سیما لازم باشد از ماده 10 و 12 اختصاص می‌دهیم تا در حفظ و احیاء و نگه‌داری جنگل، خروجی خوبی داشته باشد.

ریزگردها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر