کد خبر: 272464 A

استاندار گیلان:

استاندار گیلان، از تخصیص اعتبار ۵۰۰میلیارد ریالی برای نجات رودخانه‌های گوهررود و زرجوب خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از رشت ، دکتر محمد علی نجفی امروز در همایش "گام سبز و زمین پاک" که به مناسبت روز زمین پاک در سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط ‌زیست گیلان برگزارشد ، گفت :در سفر هیئت دولت به استان مسائل و مشکلات موجود در بخش‌های مختلف به ویژه محیط زیست به رئیس جمهور گزارش داده شد  تا با حمایت دولت و مشارکت مردم بتوان این مشکلات را برطرف کرد.

وی در خصوص معضلات به وجود آمده برای تالاب انزلی ، بیان داشت: مشکلات و نگرانی های موجود در خصوص آینده این تالاب طی جلسات متعددی به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور انتقال داده شده است.

استاندار گیلان  با اشاره به تأکید رئیس جمهور به احیای تالاب انزلی در جلسه شورای اداری استان ،عنوان کرد: در سفر رئیس جمهور به گیلان تدابیر ویژی ای جهت رفع معضلات زیست محیطی اتخاذ گردید.

وی بر ضرورت تسریع در رسیدگی به مشکلات رودخانه های زرجوب و گوهر رود نیز تاکید کرد و افزود: دکتر روحانی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت این دو رودخانه، مبلغ 500 میلیارد ریال جهت ساماندهی این رودخانه ها اختصاص داد.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار کرد: تصمیماتی که در سفر کاروان تدبیر و امید به استان در خصوص پروژه های مختلف اتخاذ گردید در سال 94 و 95 اجرایی خواهند شد.

استاندار گیلان همچنین در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای محیط ‌زیست و قدردانی از محیط بانان پرتلاش ،گفت: گیلان دیاری سرسبز است و همگان باید تکلیف خود را در برابر این نعمات الهی به جا آوریم و خود را برای حفاظت از این مواهب مسئول بدانیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص مسئولیت انسان ها در قبال محیط زیست،خاطرنشان کرد:در این چارچوب باید برای ترویج فرهنگ محیط زیست با مشارکت شهروندان اقدامات موثری داشته باشیم.

نجفی بر ضرورت هم اندیشی با تشکلهای مردم نهاد در حوزه محیط زیست و حقوق شهروندی نیز تأکید کرد و افزود: ترویج فرهنگ محیط زیست نیازمند مشارکت شهروندان و برنامه‌ریزی است.

وی نقش آمورش و پرورش در زمینه نهادینه ساختن فرهنگ حفاظت از محیط زیست را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: زنگ مهر در سال تحصیلی 93-‌94 در گیلان با زنگ محیط زیست در کنار آموزش و تربیت نواخته شد.

نجفی بیان داشت: در این طرح کودکان در مقاطع پیش‌دبستان و دبستان موارد زیست محیطی‌ را آموزش می‌بینند و قرار است این مهم در سایر مقاطع نیز ترویج داده شود.

استاندار گیلان با تاکید بر ساماندهی مراکز دفن زباله و احیاء و بازسازی کارخانجات کمپوست در استان، اظهار کرد: در نشست‌های مختلف با تشکل‌های مردم نهاد مشارکت آنها در مدیریت پسماند و بیان اهمیت حفظ محیط‌زیست به منظور اثرگذاری بیشتر مطرح شد.

وی همچنین بر مشارکت بیشتر سازمان‌های مردم نهاد در حفظ محیط زیست گیلان تاکید کرد و ادامه داد: شهرداران استان نیز مکلف‌اند تا نسبت به مدیریت پسماند استان اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

نماینده عالی دولت در گیلان ضمن ابراز رضایت از عملکرد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یادآور شد: با توجه به پیشرفت علوم مختلف باید اندیشه های خود را نیز به روز نماییم و با اندیشه های جدید به مسائل زیست محیطی بنگریم.

وی افزود : آیندگان در کنار حفظ محیط زیست انتظار توسعه گیلان را هم دارند.

نجفی تصریح کرد : ما نمی توانیم به توسعه صنایع پاسخ منفی دهیم و باید با تغییر نگرش به احداث پالایشگاه در کنار دریا و نیز توسعه کارخانجات با حفظ مسائل زیست محیطی بیاندیشیم و پیشرفتهای علمی این امکان را به ما می دهد.

استاندار گیلان با بیان اینکه حفظ محیط زیست برای ما بسیار مهم است و باید در نظر داشته باشیم گیلان بیش از 2 میلیون و 500 هزارنفر جمعیت دارد، افزود: باید برای اشتغال مردم استان که از دغدغه اول گیلان است در کنار حفظ محیط زیست تدابیری خاص بیندیشیم.

گفتنی است در این همایش از 9 نفر از اندیشمندان برجسته محیط زیست کشور تجلیل و قدردانی شد.

این اندیشمندان نیز از استاندار گیلان به دلیل توجه به حفظ محیط زیست و گسترش فرهنگ آن قدردانی کردند.

 

 

رودخانه زرجوب رودخانه گوهر رود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر