کد خبر: 272463 A

با مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی؛

نماینده مردم دورود وازنا گفت: سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در احداث پروژه پالایشگاه نفت و پتروشیمی دورود مشارکت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از دورود لرستان، به همت عباس قائدرحمت نماینده مردم دورود وازنا در مجلس واستاندار لرستان، چند تن از سرمایه‌گذاران خارجی با سفر به شهرستان دورود زیرساخت‌های این شهر را به منظور سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و پتروشیمی بررسی و از نزدیک از محل احداث این پروژه بازدید کردند.

، این سفر در پی‌ دعوت عباس قائدرحمت نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس از این شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی برای مشارکت در پروژه احداث پالایشگاه نفت و پتروشیمی صورت گرفته است.

در این مراسم ماشاءالله نعمتی فرماندار شهرستان دورود با بیان اینکه شهرستان دورود می‌تواند محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باشد، اظهار داشت: شهرستان دورود دارای پتانسیل‌های بسیار بالایی در بخش‌های مختلف است که به عنوان مثال می‌توان به وجود خطوط ریلی و راه‌های سراسری اشاره کرد.

وی با اشاره به برخی اقدامات دولت در ۲۰ ماه گذشته در استان لرستان و شهرستان دورود یادآور شد: از ابتدای آغاز به کار دولت در استان لرستان تلاش شد، تا بستر سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذارهای داخلی و خارجی صورت گیرد.

فرماندار دورود تاکید کرد: اقدامات بسیار خوبی نیز در بخش تقویت زیرساخت‌ها و پروژه‌های عمرانی در شهرستان دورود صورت گرفته است.

آزیتا فهیمی مدیرعامل شرکت ایرانیان تجارت لیو در این مراسم اظهار داشت: یک شرکت کنسرسیوم سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای این پروژه قدم جلو گذاشته که شامل هفت کمپانی نفتی و سرمایه‌گذاری اروپایی و آسیایی می‌شود و در مجموعه خود از ۳۰ شرکت پیمانکاری و سرمایه‌گذاری داخلی بهره می‌برد.

وی اضافه کرد: طی سال‌های گذشته پیگیر کارهای احداث پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای در منطقه چابهار بوده‌ایم که پس از دعوت دکتر قائدرحمت نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس برای بازدید از توانمندی‌های منطقه برای سرمایه‌گذاری در این شهرستان تشویق شدیم.

فهیمی یادآور شد: به همین منظور جلساتی را با استاندار به صورت کار‌شناسانه برگزار کردیم و پس از آن توانسته‌ایم، سرمایه‌گذاران خارجی را برای سرمایه‌گذاری در این شهرستان هم نظر کنیم.

وی یادآور شد: پس از تصمیم به اجرای این پروژه زمین محل پروژه مشخص شد و استعلام‌های سیزده‌گانه مربوط به استقرار پالایشگاه در منطقه از طریق وزارت صنعت معدن به مسئولان ذی‌ربط ارائه شده و تاکنون پاسخ مثبت برخی از این استعلام‌ها داده شده است.

این مسئول با اشاره به تلاش‌های مسئولان شهرستان دورود به منظور اخذ مجوز سهمیه خوراک نفت سنگین، یادآور شد: خوشبختانه با پیگیری‌های به عمل آمده گواهی خوراک ۱۵۰ هزار بشکه نفت سنگین در روز را برای شهرستان دورود گرفته شده است و همچنین وزرای مربوطه در خصوص حمایت از احداث این پالایشگاه قول مساعدت داده‌اند.

۲۰ هزار میلیارد تومان حجم سرمایه‌گذاری

وی با اشاره به این پروژه یادآور شد: برای اجرای این پروژه مبلغ ۵ میلیارد یورو معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد سرمایه شده که در زمینی بالغ بر ۱۵۰ هکتار در دو فاز ۱۷ ماهه و چهار ساله نهایی مد نظر کار‌شناسان بوده است.

فهیمی با اشاره به رضایت سرمایه‌گذاران از بررسی شرایط شهرستان دورود تاکید کرد: سرمایه‌گذاران از استقبال مسئولان و مردم بسیار خوشحال بوده و نظر مساعدی بر اجرای این پروژه دارند و امیدواریم حضور سرمایه‌گذاران خارجی در این منطقه باعث ایجاد انگیزه برای سایر سرمایه‌گذاران برای حضور در این استان باشد.

در ادامه گراهام وُن نماینده یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری با اشاره به روند مذاکرات احداث این پروژه اظهار داشت: پس از جلسات متعدد و تلاش‌های صورت گرفته به شهر دورود آمده‌ایم تا از نزدیک پتانسیل‌های این شهرستان را برای اجرای این پروژه مشاهده کنیم.

وی با بیان اینکه برای سرمایه‌گذاری در این منطقه بسیار علاقه‌مند هستیم، اظهار داشت: ماه آینده یک جلسه مهم را در سوئیس با حضور یکی دیگر از شرکا برگزار می‌کنیم تا در خصوص کمپانی که باید این پروژه را اجرایی کند، تصمیم‌گیری کنیم و پس از آن به ایران بر می‌گردیم تا بتوانیم با عقد قرار داد سایر مراحل را آغاز کنیم.

نماینده شرکت سرمایه‌گذاری خارجی یادآور شد: هدف ما از اجرای این پروژه این است تا بتوانیم از جوانان این منطقه استفاده کنیم و به آن‌ها کار آموزش دهیم و تنها به دنبال منافع خود نیستیم.

پتروشیمی زمین سرمایه گذاران نفت نماینده مردم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر