کد خبر: 272063 A

آئین بزرگ داشت سرآمدان سخن، "سعدی شیرازی"، "سهراب سپهری" و "ملک الشعرای بهار" با حضور اساتید، کارشناسان و شاعران مطرح کاشان برگزار شد.

به گزارش خبرنگارایلنا از کاشان، شامگاه گذشته آئین بزرگ داشت سرآمدان سخن، "سعدی شیرازی"، "سهراب سپهری" و "ملک الشعرای بهار" با حضور اساتید، کارشناسان و شاعران مطرح کاشان همراه با آوازه خوانی محمد خواجه امیری و نوازندگی ابوالفضل شیخ زاده، خاطره گویی محمد دهقانی آرانی پیشکسوت خبری و خاطره گویی سیدعلی اصغرصائم کاشانی شاعر معاصر کشور در مورد سهراب سپهری در فرهنگسرای علم و ادب علامه فیض کاشانی برگزارشد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آران وبیدگل در این مراسم گفت: برگزاری بزرگ داشت ها بایستی تبدیل به فرهنگ شود و نسل جوان با هویت تاریخی خود در حوزه های مختلف از جمله شعر و ادبیات آشنا شوند.

میثم نمکی، از برگزاری نکوداشت استاد شهاب تشکری خبر داد و بیان کرد: استاد تشکری توانست کمتر از 90 روز کل قرآن را به صورت منظوم ترجمه کند.

مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان نیز در این مراسم گفت: مقوله فرهنگ در سازمان فرهنگی ورزشی شهردای کاشان با رویکردی جدید به صورت تخصصی در حال برنامه ریزی است.

مهدی نادعلی، وجود شعرا، فضلا، ادبا و هنرمندان مطرح این شهرستان را مایه افتخار دانست و افزود: ایجاد فضاها و مکان های فرهنگی و علم و ادب با همیاری و همکاری شهرداری و سازمان نشانگر اهمیت دادن به هنرمندان منطقه کاشان در رشته های مختلف است.

وی، نام گذاری فرهنگسرای علم و ادب با نام علامه فیض کاشانی را یکی از اقدامات فرهنگی و ادبی این سازمان دانست و تصریح کرد: امید است با برگزاری محافل ادبی با حضور فرهیختگان، علما، ادبا و شعرا نام بزرگان کاشان را دوباره با ایجاد فضاهای فرهنگی و علم و ادب زنده نگه داریم.

شهاب تشکری نیز، در مورد شخصیت ملک الشعرای بهار و افتخاراتی که در کارنامه خود ثبت کرده است سخن گفت و افزود: ملک اشعرای بهار غیر از قصیده های بلند و خواندنی قطعه های ادبی زیبایی را سروده است.

سید علی اصغر صائم  کاشانی به گوشه های از خصوصیات اخلاقی سهراب سپهری اشاره کرد و اظهار داشت: سهراب اهل تظاهر و اهل مصاحبه نبود.

یکی از اساتید دانشگاه نیز در این مراسم، از سعدی به عنوان معلم عشق و اخلاق یاد کرد و گفت: با خواندن اشعار سعدی به طور کامل می توان فهمید که با تمام وجود عاشق بوده و یا عشق او را شاعر کرده است.

استاد شجری، نگاه سعدی را در سرودن اشعارش نگاهی ژرف اندیش و عمیق دانست و افزود: در نگاهش از صورت می گذرد و به سیرت می رسد.

وی گفت: انسان نیازمند به مسائل اخلاقی است و شعری ماندگار می شود که نکات و مسائل اخلاقی به خوبی در آن رعایت شده باشد و سعدی قصایدش را با چاشنی های اخلاق نشان داده است.

شهرداری کاشان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر