کد خبر: 269875 A

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس خبر داد:

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: براساس برنامه ریزی‌ها با به تولید رسیدن فازهای اولویت دوم میدان گازی پارس جنوبی درسه سال آینده، تولید گاز ایران از این میدان مشترک به بیش از ٨٠٠ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد.

به گزارش ایلنا، به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس علی اکبر شعبانپور افزود: در این ارتباط تاکنون نشست‌های متعدد با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و شرکت صدرا در شرکت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره سکوی فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢۴ و دو سکوی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی برگزار شده است.

وی اضافه کرد: اکنون منتظر نتیجه اقدام‌های انجام شده از سوی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء درباره تصمیم‌های گرفته شده در حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت هستیم.

شعبانپور، درباره آخرین وضع توسعه فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی بیان کرد: وضعیت این فاز‌ها اکنون در بخش ساخت پالایشگاه خشکی از نظر پیشرفت کاری تا حدودی مناسب است اما مشکل اصلی آن‌ها عقب ماندگی در ساخت تاسیسات در بخش دریاست.

وی با اشاره به ساخت هشت سکوی فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢۴ و دو سکوی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در شرکت صدرا گفت: در صورت تسریع در روند ساخت سکوهای فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی از سال آینده از هر یک از فاز‌ها یک سکو وارد مدار تولید می‌شود.

وزارت نفت ایران پارسال همه تلاش خود را برای برداشت بیشتر حداقل ١٠٠ میلیون متر مکعب گاز از این میدان به کار گرفت تا بتواند برنامه ریزی‌های مدون خود را درباره تامین سوخت زمستانی و نیز صرفه جویی سوخت مایع در نیروگاه‌ها و صنایع پر مصرف جامع عمل بپوشاند.

پیش بینی می‌شود با بهره برداری از پنج فاز تازه این میزان از ١٠٠ میلیارد متر مکعب فرا‌تر رود، طبق قراردادهای بسته شده با شرکتهای ایرانی و خارجی در پارس جنوبی باید ۴٣ میلیارد دلار منابع مالی برای توسعه این میدان مشترک هزینه شود که تاکنون در مجموع برای توسعه فازهای گازی این میدان مشترک حدود ٣۴ میلیارد دلار پرداخت شده است.

طرح‌های توسعه میدان گازی پارس جنوبی در شهرستان‌های عسلویه و کنگان در جنوب استان بوشهر در دست اجراست.

ایران پارس جنوبی گاز نفت و گاز وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر