خبرگزاری کار ایران

| 04:02   
کد خبر : ۱۳۹۸۲۵۰
رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر استان:

شیوع هپاتیت در استان قزوین افزایش یافته است

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر استان قزوین گفت: شیوع هپاتیت‌های B و C در استان قزوین افزایش یافته است.

شیوع هپاتیت در استان قزوین افزایش یافته است

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی قزوین، بهزاد نجف‌پور، در نشست با کارشناسان هپاتیت شهرستان‌های استان گفت: میزان بروز سالیانه هپاتیت B در استان قزوین در سال1401، 10.3  در 100 هزار تَن و هپاتیت C 8.5 در 100 هزار تَن است؛ که این روند نسبت به سال‌های شیوع همه‌گیری ویروس کرونا افزایش داشته است.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر استان قزوین عنوان کرد: میزان بروز سالیانه هپاتیت B در استان قزوین در سال 1399، 7.4 و در سال 1400، 7.8 در 100 هزار تَن و هپاتیت C نیز در سال‌های 1399 و 1400  به ترتیب 3.4 و 5.1 در 100 هزار تَن است.

وی اضافه کرد: البته گزارش‌های دریافتی از آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها نسبت به سال‌های گذشته، تقویت شده است.

قرار گرفتن بین پنج استان برتر کشور در حوزه شناسایی بیماران

کارشناس ایدز و هپاتیت گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر استان قزوین هم تصریح کرد: در سال 1401 استان قزوین در شناسایی بیماران هپاتیت B و C جز پنج استان برتر کشور بود و این مرهون زحمات پزشکان و کارشناسان پُر تلاش استان در عرصه سلامت است.

سعید زارعی تاکید کرد: برای رسیدن به حذف هپاتیت تا سال 2023 علاوه بر افزایش واکسیناسیون معمول هپاتیت B کودکان و گروه‌های هدف، مانند افراد مبتلا به دیابت، افراد در حال دیالیز، افراد دارای سوء مصرف مواد، افراد دارای رفتار پُرخطر جنسی و آرایشگران، باید شناسایی بیماران تقویت شود و  100 درصد بیماران، تحت درمان دارویی رایگان قرار گیرند.

وی ادامه داد: متاسفانه به علت عدم مراجعه، 50 درصد بیماران تحت درمان قرار نمی‌گیرند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز