خبرگزاری کار ایران

| 10:04   
کد خبر : ۱۳۹۵۴۸۴

۲۴ ساعت داغ در انتظار مجلس؛ تعداد نمایندگان یزد اضافه می شوند یا خیر؟

با پیگیری های مستمر نماینده مردم یزد و رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس طرح افزایش تعداد نمایندگان به صحن مجلس رسید و مجلس یک روز تا تعیین افزایش یا عدم افزایش تعداد نمایندگان استان فاصله دارد.

۲۴ ساعت داغ در انتظار مجلس؛ تعداد نمایندگان یزد اضافه می شوند یا خیر؟

به گزارش خبرنگار ایلنا از یزد، بیست و سه سال از آخرین افزایش تعداد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی می گذرد. این در حالی است که طبق اصل شصت و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر ۱۰ سال تعداد ۲۰ نفر به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی می تواند اضافه شود و در حال حاضر پس از گذشت دو دهه و عدم اجرای آن، به شرط کسب بیشترین آرا نمایندگان در صحن علنی مجلس، تعداد ۴۰ نفر به نمایندگان اضافه خواهد شد.

با توجه به جمعیت بیش از ۷۰۰ هزار نفری شهر یزد که به واسطه صنعتی بودن استان به جمعیت آن افزوده می شود و همچنین وجود یک حوزه انتخابیه با شش شهرستان به عنوان بزرگترین حوزه انتخابیه کشور متشکل از شهرستان های بافق، بهاباد، ابرکوه، مهریز، خاتم و مروست، اضافه شدن تعداد نمایندگان و اصلاح حوزه های انتخابیه از درخواست های مردم استان بویژه این شهرستان ها بود، به همین جهت یکی از موضوعات مهم و اولویت دار دکتر جوکار تحقق این درخواستبه حق مردم بود که قبلا نیز در مجلس نهم آن را پیگیری نموده بود.

پس از شروع مجلس یازدهم، تشکیل کمیسیون ها و انتخاب دکتر جوکار به عنوان رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، با توجه به مطرح بودن ۵ طرح با موضوع اصلاح حوزه ها و افزایش تعداد نمایندگان، مطابق با آیین نامه مجلس این طرح ها ادغام و با عنوان طرح اصلاح جدول حوزه های انتخابیه و افزایش تعداد نمایندگان آنها به صورت ملی در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.

اکنون پس تلاش ها و پیگیری های مستمر جوکار و با برگزاری جلسات متعدد در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، این طرح در صحن مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در صورت تایید این طرح توسط نمایندگان مردم در روز دوشنبه ۲۰ شهریورماه مطابق با پیش نویس طرح، دو نماینده به تعداد نمایندگان استان یزد اضافه و حوزه ‌های انتخابیه نیز اصلاح خواهد شد.

بدین صورت تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «یزد، اشکذر و زارچ» از یک نفر به دو نفر افزایش می‌ یابد و با انتزاع خاتم و ابرکوه از حوزه انتخابیه «مهریز، بافق، بهاباد، ابرکوه، خاتم و مروست»، حوزه انتخابیه «خاتم و ابرکوه و مروست»، با اختصاص یک نماینده ایجاد می‌ شود و نام حوزه انتخابیه «مهریز، بافق، بهاباد ابرکوه و خاتم و مروست» به «مهریز، بافق و بهاباد» اصلاح می‌ شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز