خبرگزاری کار ایران

| 01:25   
کد خبر : ۱۳۹۵۰۲۳
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد:

چاه‌های کشاورزی مجری نیروگاه خورشیدی قطعی برق و خاموشی نمی‌گیرند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از احداث نیروگاه خورشیدی در کنار زمین‌های کشاورزی به منظور تامین برق چاه‌های کشاورزی خبر داد و گفت: چاه‌های کشاورزی مجری نیروگاه خورشیدی قطعی برق و خاموشی نمی‌گیرند.

چاه‌های کشاورزی مجری نیروگاه خورشیدی قطعی برق و خاموشی نمی‌گیرند

به گزارش خبرنگار ایلنا از یزد، محمدعلی حاتمی زاده با بیان اینکه استان یزد در سال ۳۳۲ روز آفتابی دارد گفت: سازمان جهاد کشاورزی به همراه شرکت برق در پی آن است تا از این پتانسیل استان یزد برای تولید بخش قابل توجهی از برق استفاده کند.

وی افزود: از برنامه‌های محوری سازمان جهادکشاورزی استان یزد، راه اندازی، احداث و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر در ۱۰ درصد چاه‌های کشاورزی بوده که با اجرایی شدن این برنامه علاوه بر جلوگیری از قطعی برق چاه‌ها باعث کاهش خسارات عمده به کشاورزان می‌شود.

حاتمی زاده اضافه کرد: ایجاد تنش آبیاری در زمان رسیدن محصول پسته، علاوه بر ضعیف شدن درخت وتشدید خسارت پسیل، میزان پوکی پسته را نیز افزایش می‌دهد، تنها راه مدیریت این بحران، تامین مطمئن برق مصرفی چاه‌های کشاورزی است.

وی، اعلام کرد: خودکفایی در تولید برق، راهبرد اصلی بخش کشاورزی است، بطوریکه با تجهیز و ساماندهی ۷۰۰حلقه چاه کشاورزی به نیروگاه خورشیدی، مصرف برق بخش تضمین شده و چاه‌های مجری نیروگاه خورشیدی در لیست قطعی برق وخاموشی تابستانه نخواهند بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به اینکه طرح الگویی نیروگاه خورشیدی در راستای تولید برق در یکی از اراضی چاه‌های کشاورزی خاتم با موفقیت انجام شده است اضافه کرد: این طرح در فاز اول در شهرستان‌هایی با تعداد چاه کشاورزی بیشتر، عمده مالکی و مصرف برق بالاتر اجرایی خواهد شد.

حاتمی زاده، تشریح کرد: کلیه‌ی بهره بردارانی که صاحب زمین هستند یا زمین را به مدت ۲۰ سال اجاره کرده اند میتوانند از این طرح استفاده کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد افزود: کشاورزان میتوانند برق تولیدی مازاد توسط نیروگاه‌های خورشیدی را بفروشند و طی ۴ سال سرمایه‌ای که ان‌ها در این راستا گذاشته اند از این طریق بازگردانی می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز