خبرگزاری کار ایران

| 19:05   
کد خبر : ۱۳۸۹۲۶۳
مدیر جهاد کشاورزی اردبیل تاکید کرد؛

ضرورت حفظ بقایای گیاهی و اجتناب از آتش زدن کاه و کلش بعد از برداشت محصول

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل گفت: حفظ بقایای گیاهی و اجتناب از آتش زدن کاه و کلش بعد از برداشت محصول لازم و ضروری است.

ضرورت حفظ بقایای گیاهی و اجتناب از آتش زدن کاه و کلش بعد از برداشت محصول

به گزارش ایلنا، سیاوش نیرومند با اعلام این مطلب گفت: سوزاندن بقایای گیاهی بعد از برداشت محصول از سطح مزارع باعث از بین رفتن مواد ارزشمند خاک، افزایش شوری خاک زراعی، آلودگی آب وهوا و محیط زیست شده و سبب تخریب شدید مواد مغذی در سطح خاک می‌شود که همین امر فقیر شدن خاک را در پی خواهد داشت.

وی افزود: سوزاندن کاه و کلش موجودات زنده و مفید خاک را از بین برده  رطوبت خاک را کاهش داده و خاک زراعی را فشرده و سفت کرده ، حاصلخیزی خاک را کاهش می‌دهد و لطمات جبران ناپذیر به مزارع و خاک های کشاورزی و مواد آلی خاک وارد می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل در ادامه بیان کرد: کشاورزان برای این اقدام خود دلایلی نظیر سریع تر آماده شدن زمین برای کشت بعدی و از بین بردن آفات و علف‌های هرز را عنوان می‌کنند که بایستی به جای این روش غلط، استفاده از سموم مناسب و تناوب زراعی و اجرای خاکورزی حفاظتی را جایگزین کرد.

نیرومند در ادامه افزود: آتش زدن کاه و کلش بعد از برداشت گندم و جو طبق ماده 688 قانون مجازات اسلامی و ماده 20 قانون هوای پاک ممنوع بوده و جرم تلقی شده و متخلفین به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. 

وی به کشاورزان تاکید کرد از سوزاندن کاه و کلش و بقایای گیاهی در مزارع جدا خودداری کنند و در صورت مشاهده موارد تخلف را با شماره ارتباطات مردمی 1540 و یا به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اعلام کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز