خبرگزاری کار ایران

| 09:20   
کد خبر : ۱۳۸۶۵۳۸
مدیر عامل آب منطقه‌ای زنجان:

سد بلوبین سالجاری آبگیری می‌شود/بلوبین جزء طرح‌های اولویت دار آب منطقه‌ای است

مدیر عامل آب منطقه‌ای زنجان از آبگیری سد بلوبین تا پایان سالجاری خبر داد و گفت: این سد بعد از گذشت 10 سال از آغاز عملیات اجرایی آب دو شهر و 92 روستا در استان را تامین خواهد کرد.

سد بلوبین سالجاری آبگیری می‌شود/بلوبین جزء طرح‌های اولویت دار آب منطقه‌ای است

به گزارش ایلنا از زنجان، اکبر باقری، ظهر امروز شنبه (21مرداد1402) در حاشیه بازدید خبرنگاران از سد بلوبین، با اشاره به اینکه عملیات اجرایی این سد از سال 92 آغاز شده است، اظهار کرد: سد بلورین تامین آب شهر حلب و زرین آباد و 92 روستای حوزه شهرستان را بر عهده خواهد داشت.

مدیر عامل آب منطقه‌ای استان زنجان، ادامه داد: سد بلوبین تامین کننده آب شرب 3.5 میلیون متر مکعبی منطقه، 6 میلیون متر مکعب آب صنعت و 6 میلیون متر مکعب در حوزه محیط زیست خواهد بود.

باقری، حجم مخزن سد را 30 میلیون متر  مکعب و حجم آب تنظیمی را 17.5متر مکعب، ارتفاع از بستر رودخانه را 47 متر و ارتفاع روز پی را 73 متر عنوان کرد.

وی، طول تاج سد را 295 متر حجم اراضی تملک برای سد را 116 هکتار برشمرد و افزود: این سد اسفند امسال آبگیری خواهد شد.

این مسئول در زنجان، با اشاره به اینکه سد بلوبین 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: اعتبار مورد نیاز این سد 900 میلیارد تومان است و 140 میلیارد تومان نیز مطالبات پیمانکار از کارفرما است.

وی، با بیان اینکه ارتفاع اولیه سد 47 متر از بستر رودخانه بود اضافه کرد: در بازنگری‌های بعدی 10 متر کاهش داشته است.

باقری یاد آور شد: تاکنون 26 هکتار از اراضی مورد نیاز  تملک شده و برای تملک اراضی باقیمانده 70 میلیارد تومان مورد نیاز است.

باقری، با تاکید بر اینکه اجرای این سد جزء طرح‌های اولویت دار آب منطقه‌ای بوده است، گفت: بر این اساس 200 میلیارد تومان برای ردیف اعتباری سد بلوبین اختصاص خواهد یافت.

مدیر عامل آب منطقه‌ای زنجان، در پاسخ به سئوال خبرنگار ایلنا در خصوص تاریخی بودن منطقه و احداث سد بلوبین، گفت: داخل سد بلوبین آثار تاریخی کشف نشده است و از سوی میراث فرهنگی تاکنون در این خصوص گزارش اعلام نشده است و در نهایت در این خصوص با میراث فرهنگی نیز دارای قرارداد هستیم.

photo_۲۰۲۳-۰۸-۱۲_۱۶-۱۲-۰۹ (2)
photo_۲۰۲۳-۰۸-۱۲_۱۶-۱۲-۰۹ photo_2023-08-12_16-55-37

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز