خبرگزاری کار ایران

| 17:06   
کد خبر : ۱۳۸۶۵۲۳
مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی خبرداد؛

زنده‌گیری یک قلاده توله پلنگ در منطقه حفاظت شده کلات

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از زنده‌گیری یک قلاده توله پلنگ از منطقه حفاظت شده ارس سیستان کلات در خراسان رضوی خبر داد.

زنده‌گیری یک قلاده توله پلنگ در منطقه حفاظت شده کلات

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، مهدی اله‌پور، اظهار داشت: یک قلاده توله پلنگ در منطقه حفاظت شده ارس سیستان شهرستان کلات توسط فردی بومی به صورت غیرقانونی زنده‌گیری و از طبیعت جدا می‌شود و متاسفانه با تاخیر و پس از گذشت چند روز به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع می‌دهد.

وی افزود: متاسفانه با وجود تمام آموزش‌هایی که توسط محیط بانان و کارشناسان در روستاهای حاشیه مناطق حفاظت شده به بومیان مناطق داده شد، این توله پلنگ از مادر خود جدا شده و با توجه به دیر اطلاع دادن به حفاظت محیط زیست، این گونه از نظر جسمی ضعیف و آسیب‌پذیر شده بود.

اله‌پور افزود: با عنایت به وضعیت توله پلنگ، سریعاً ماموران یگان حفاظت محیط زیست و کارشناسان تخصصی حوزه حیات وحش استان و شهرستان، پس از تحویل گرفتن توله پلنگ، آن را به مشهد منتقل می‌کنند تا مورد معاینه دامپزشک و کارشناسان و متخصصین قرار گیرد. پس از انجام اقدامات اولیه کارشناسی توسط دامپزشک و متخصصین، و رسیدگی به این گونه، حال توله پلنگ مساعد گزارش شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: با عنایت به مساعد بودن حال این توله پلنگ اقدامات فنی و کارشناسی در خصوص همرسانی توله پلنگ به طبیعت و پلنگ مادر مورد بررسی قرار گرفت، اما با عنایت به تولد دیر هنگام این توله پلنگ و نیز کوچک بودن توله و لزوم حفاظت و سلامت از این گونه بر اساس شرایط توله پلنگ و پلنگ مادر علی‌رغم تلاش برای همرسانی توله پلنگ و پلنگ مادر در شرایط تحت کنترل، امکان آسیب به توله پلنگ وجود داشت و ریسک عدم بازگشت آن را به پلنگ مادر افزایش داده بود، این گونه به صورت امانی و موقت جهت نگهداری و رسیدگی به تیمارگاه باغ وحش تحت نظارت کارشناسان حیات وحش مرکز استان تحویل داده شد.

وی اضافه کرد: منطقه حفاظت شده ارس سیستان شهرستان کلات، یکی از بهترین زیستگاه‌های پلنگ در کشور است و همیشه توسط محیط‌بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست و شهرستان، آموزش‌های لازم در خصوص نحوه برخورد و مشاهده این گونه ارزشمند در منطقه صورت پذیرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی بیان کرد: به رغم آموزش‌ها و هشدارهای مکرر، گاهی برخی از افراد هنوز هنگام مواجهه با توله‌ها یا نوزادان حیوانات وحشی در طبیعت، به جای اینکه محل را ترک کنند و یا با اداره حفاظت محیط زیست یا سامانه ۱۵۴۰ تماس بگیرند، با گرفتن حیوان و خارج کردن آن از زیستگاه، فرصت برگشتن به طبیعت و پذیرش توسط مادر را از بین می‌برند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز