خبرگزاری کار ایران

| 08:19   
کد خبر : ۱۳۸۴۰۴۹
مدیرکل میراث‌ فرهنگی استان:

۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت پل تاریخی کلهر لرستان اختصاص یافت

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از اختصاص سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار به منظور مرمت و استحکام‌بخشی پل تاریخی کلهر خبر داد.

۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت پل تاریخی کلهر لرستان اختصاص یافت

به گزارش ایلنا، عطا حسن‌پور اظهار کرد: عملیات مرمت و استحکام‌بخشی این پل بر روی طاق‌های کوچک بنا بر روی صخره‌ها قسمت غربی این بنا در ارتفاع ۱۵ متری صورت می‌گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان افزود: عملیات استحکام‌بخشی و مرمت این قسمت از پل تاریخی کلهر برای نخستین بار، صورت خواهد گرفت.

وی بیان کرد: پل کِلَه‌‌هُر یا کِلَهُر مربوط به سده چهار هجری قمری بر روی رود کشکان در ورودی شهر معمولان واقع شده و در تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه ۱۳۷۸ به شماره ۲۵۸۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

حسن‌پور با بیان اینکه پل کلهر به روایتی در زمان هخامنشیان به عنوان راه شاهی در مسیر هگمتانه به شوش بنا شده و در ادوار مختلف مورد استفاده قرار گرفته افزود: این بنای ارزشمند در دوران ساسانیان نیز مرمت و بیشتر قسمت‌های آن در زمان بدربن حسنویه (۳۷۴ هـ. ق) بازسازی شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان اضافه کرد: پل کلهر و راه دستکند آن یکی از مهمترین بناهای عام المنفعه در لرستان است که در مسیر کاروان‌های حجی در دوره بدر بن حسنویه اعتبار و ارزش خاصی داشته و سختی راه بر زائران و دشواری سفر به عالی‌ترین اماکن مذهبی را آسان کرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز