خبرگزاری کار ایران

| 07:56   
کد خبر : ۱۳۷۸۲۰۲

رئیس جمهور کلنگ احداث سد سقاوه مارگون را به زمین زد

رئیس جمهور دولت سیزدهم با حضور وزیر نیرو، نماینده بویراحمد در مجلس یازدهم، نماینده ولی فقیه، استاندار کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از مدیران و مسئولان ملی، استانی و شهرستانی، کلنگ احداث سد سقاوه شهرستان مارگون را به زمین زد.

رئیس جمهور کلنگ احداث سد سقاوه مارگون را به زمین زد

به گزارش خبرنگار ایلنا از یاسوج، "سید ابراهیم رییسی" رئیس جمهور دقایقی پیش کلنگ احداث سد سقاوه شهرستان مارگون استان کهگیلویه و بویراحمد را به زمین زده تا با بهره برداری از آن بتوان بخش عمده‌ای از مشکلات آبی بخش‌های خانگی، کشاورزی و صنعت در این شهرستان را رفع کرد.

"مهدی روشنفکر" نماینده بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی با تشریح ویژگی‌های سد مخزنی سقاوه، اظهار داشت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته این سد بر روی رودخانه سقاوه از سرشاخه‌های رودخانه لوداب، در سه کیلومتری جنوب شرق شهر مارگون و در حدود ۷۰ کیلومتری شمال غربی یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد ساخته می‌شود و روند توسعه شهرستان ۲۱ هزار نفری مارگون را شتابی چشمگیر خواهد بخشید.

وی به ایلنا از یاسوج گفت: ساخت سد سقاوه  افزون بر تقویت سفره‌های زیرزمینی، رونق صنعت، تامین آب مورد نیاز طرح‌های گردشگری، رونق کشاورزی، امکان پرورش ماهیان سردآبی و کاهش تنش آبی در شهرستان مارگون را بدنبال خواهد داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اینکه احداث سدسقاوه باعث خروج منطقه از محرومیت ،بن بست اقتصادی، ایجاد فرصت‌های شغلی، اقتصادی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها می‌شود، خاطرنشان کرد:  این طرح با ۴۷۰ میلیارد تومان اعتبار اولیه به مناقصه رفته اما برآوردها نشان می‌دهد یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در این پروژه سرمایه گذاری می شود.

روشنفکر اظهار امیدواری کرد احداث سد سقاوه، شهرستان مارگون را به یکی از قطب‌های اقتصادی در استان کهگیلویه و بویراحمد تبدیل کند.

وی از اخذ مجوز ماده ۲۳ طرح سد سقاوه هم خبرداد و خاطرنشان کرد: این سد می‌تواند ۹ میلیون متر مکعب آب ذخیره کند که با بهره برداری از آن آب مورد نیاز روستاهای اطراف و صنایع را نیز تامین می‌کند.

نماینده بویراحمد در مجلس گفت: البته سد سقاوه تنها ارمغان سفر دوم رئیس جمهور برای مردم شهرستان مارگون نیست به طوری که آغاز عملیات اجرایی شهرک دامپروری در این شهرستان از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این سفر است.

روشنفکر افزود: ۸۰ هکتار زمین در شهرک صنعتی سقاوه برای اجرای این طرح پیش بینی شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز