خبرگزاری کار ایران

| 19:04   
کد خبر : ۱۳۶۶۵۱۱
مدیر کل محیط زیست فارس:

عدم مهندسی سر دهانه‌های رودخانه کر آب به تالاب‌ها نمی‌رساند

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: سازمان محیط زیست کار خود را در چارچوب ضوابط قانونی و ستاد احیا استان پیگیری می‌کند و حق آبه تالاب‌ها را احصاء کرد و عملیات رهاسازی صورت گرفت.

عدم مهندسی سر دهانه‌های رودخانه کر آب به تالاب‌ها نمی‌رساند

به گزارش ایلنا، عطا پور شیرزاد در نشست خبری همزمان با هفته محیط زیست با اشاره به شعار این هفته تحت عنوان "نهضت ملی کاهش آلودگی‌های پلاستیکی " در خصوص وضع تالاب‌های استان  افزود: یکی از مشکلاتی که در رسیدن آب به تالاب‌ها با آن مواجه شدیم سر دهانه‌های رودخانه کر بود که به دلیل عدم مهندسی جدید آب قابل قبول به تالاب نرسید و وارد زمین‌های کشاورزی نشد.

مدیرکل محیط زیست فارس با بیان اینکه در اختصاص حق آبه به تالاب‌ها نظارت صفر تا صد این موضوع بر عهده وزارت نیرو است ، ابراز کرد: هر گونه عدم انجام وظایف در این حوزه، کوتاهی در وظایف است.

پورشیرزاد  با بیان اینکه تمام مشکلات محیط زیست بزرگ است و کوچکترین معضل این حوزه در جامعه و کره زمین می‌تواند به عنوان بزرگترین مشکل قلمداد شود، تصریح کرد: این در حالیست که نباید هیچ معضلی را در حوزه محیط زیست کوچک برشمرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس  با بیان اینکه تاکنون ساز و کار درستی در خصوص عدم استفاده از پلاستیک انجام نشده است و تنها در یک مقطع تبلیغاتی به صورت نمادین انجام شد، بیان کرد:  هنوز عدم استفاده از پلاستیک به صورت قانونی برای سایر نهاد‌ها مدون نشده است.

3 (6)

ساز و کار درستی در عدم استفاده از پلاستیک انجام نشده است

وی گفت: این شعار در سال جاری به درستی نامگذاری شده است چرا که یکی از معضلات جامعه جهانی که در کشور به شکل شدیدتر شاهد آن هستیم استفاده از مواد، ظروف و کیسه‌های پلاستیک است.

وی با اشاره به اینکه در سطح جامعه از کوچک‌ترین خرید در خوار و بار فروشی، مارکت‌ها و اغذیه فروشان شاهد استفاده از پلاستیک هستیم، یادآور شد: این مواد ‌‌‌‌بعد از استفاده در طبیعت رها شده و پس از آن از بودجه مملکت برای ساماندهی، جمع آوری و دفن این مواد هزینه می‌شود.

پورشیرزاد گفت: اگر بودجه صرف شده در این حوزه از ابتدا درست مدیریت شود می‌تواند در حوزه‌های دیگر که در راستای منافع مردم و مملکت باشد هزینه شود.

وی بیان کرد: تاکنون ساز و کار درستی در خصوص عدم استفاده از پلاستیک انجام نشده است و تنها در یک مقطع تبلیغاتی صورت گرفت و محیط زیست با توان خود نسبت به توزیع کیسه‌های پارچه‌ای به جهت جایگزینی با کیسه‌های پلاستیکی اقدام کرد.

مدیرکل محیط زیست فارس تصریح کرد: استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای شاید به صورت نمادین اتفاق افتاد، اما این موضوع هنوز در جامعه به عنوان یک فرهنگ مطرح نشده است. پورشیرزاد افزود: از سوی دیگر اصناف در حوزه‌های مختلف همچون نانوایی ها، خشکبار و سایرین باید در این حوزه پای کار بیایند.

وی گفت: در این راستا اگر اراده و تصمیم سازی وجود نداشته باشد و مرحله اجرا و ضوابطه صورت نگیرد شاهد اتفاقات مثبتی نخواهیم بود.

قلع و قمع و برخورد با آبیاری مزارع با فاضلاب

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در بخش دیگر صحبت هایش به رتبه محیط زیست انسانی استان اشاره و گفت فارس در حوزه محیط زیست در میان سایر استان‌ها در حوزه محیط زیست انسانی، طبیعی، آموزش، تنویر افکار عمومی و روابط عمومی جزو استان‌های پیشرو کشور است.

پور شیرزاد افزود: در تعطیلات نوروز امسال از ۸۵ مورد کشف تخلفات در سطح کشور ۳۰ مورد مربوط به استان فارس بوده است.

وی پیرامون آبیاری مزارع کشاورزی با آب غیر متعارف گفت:  براساس قانون، جلوگیری از آبیاری مزارع با فاضلاب بر عهده سه وزارتخانه جهاد کشاورزی، نیرو و بهداشت است و سازمان محیط زیست به عنوان دستگاه همکار در کنار این وزارتخانه‌ها فعالیت دارد.

پورشیرزاد افزود: این در حالیست که در این حوزه، محیط زیست از سایر نهاد‌های متولی فعال‌تر بوده و قلع و قمع‌هایی را در مناطق صدرا و قره پیری و شرق شیراز با خاطیان داشته است.

وی یادآور شد: محیط زیست یک دستگاه نظارتی و حاکمیتی است و به صورت داوطلبانه همکاری خود را با سایر سازمان‌ها داشته است.

شناسایی۲۰ آلاینده نقطه‌ای در محور چنار راهدار

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست فارس در ادامه این نشست گفت: در حوزه محیط زیست، استان فارس حرف برای گفتن دارد، تمام تلاش برآن است تا حداکثر ظرفیت کارشناسی و محیط بانی در این حوزه به کار گرفته شود تا محیط زیست استان حفظ شود.

قاسم نهاوندی با اشاره به کیفیت هوای شهر شیراز بیان کرد: هوای شهر شیراز در وضعیت مطلوب قرار دارد  اما اگر شرایط نامطلوب با دلایلی همچون پایین بودن کیفیت سوخت و سایر مشکلات ایجاد شود در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

وی با اشاره به آلودگی رودخانه چنار راهدار گفت: ۲۰ آلاینده نقطه‌ای در محور چنار راهدار وجود دارد که بخشی از آن‌ها با پیگیری اداره محیط زیست فارس رفع شد، اما هنوز آنگونه که باید  معضلات زیست محیطی این محور حل نشده است.

نهاوندی افزود: آلودگی واحد‌های صنعتی همچون کارخانه نشاسته سازی تاحدودی مرتفع شده است و همچنان باید این منشا آلودگی کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه تنها بخش نظارتی را محیط زیست فارس می‌تواند در این حوزه دنبال کند و سایر موارد در اختیار این اداره کل نیست، یادآور شد: باتوجه به برنامه زمان بندی داده شده به این کارخانه ها در خصوص رفع مشکلات زیست محیطی، در جلسات برگزار شده در خصوص این واحد مقرر شد تا تصمیم گیری نهایی برای این واحد انجام شود .

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست فارس گفت: محیط زیست استان از موضع خود کوتاه نیامده است و این کارخانه در لیست واحد‌های آلاینده معرفی شده و جرائم سنگینی به آن‌ها داده شده است و با انجام موارد مد نظر بیش از ۷۰ درصد مشکلات کارخانه نشاسته سازی‌ها رفع شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز