خبرگزاری کار ایران

| 10:51   
کد خبر : ۱۳۶۳۵۳۹
برای اولین بار در کشور صورت گرفت؛

کشت گوجه فرنگی زیر سایبان در شهرستان تاکستان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: کشت گوجه فرنگی زیر سایبان برای اولین بار در کشور در شهرستان تاکستان این استان اجرا شده است.

کشت گوجه فرنگی زیر سایبان در شهرستان تاکستان

به گزارش ایلنا، محمد پیله فروش گفت: کشت گوجه فرنگی زیر سایبان (نت هاوس) از نوع گوجه پیوندی رقم ۴۱۲۹ روی پایه MAXIFORT برای اولین بار در کشور توسط کشاورز استان قزوین در روستای پناه آباد بخش خرمدشت از توابع شهرستان تاکستان انجام شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: این طرح در زمینی به مساحت ۳/۵ هکتار سایبان بوده که یک هکتار از محصول گوجه فرنگی به روش پیوندی و زیر سایبان کشت شده و مابقی سطح آن از ارقام هیبرید پر محصول استفاده شده است.

وی اضافه کرد: کشت نشا پیوندی راه کار جدید برای کاشت محصولات پرآب بر از گروه صیفی‌جات است و در آن با استفاده از روش کشت نشا پیوندی با توجه به کاهش مصرف آب، کم نیاز شدن محصول از سموم کشاورزی و امکان کشت در زمین‌های آلوده می‌توان بازده کشت را تا میزان قابل توجهی افزایش دهد.

پیله فروش یادآور شد: این روش با استفاده از ریشه و ساقه پایه وارداتی گوجه فرنگی که مقاوم در برابر آلودگی است، زمان رشد محصول را تا حدود ۲۵ روز و میزان مصرف آب را تا حدود ۳۵ درصد کاهش می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: دو رقم مشهور به عنوان پایه استفاده می‌شود هر دو رقم به بیماری‌های عمومی خاکزی مقاوم هستند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز