خبرگزاری کار ایران

| 11:06   
کد خبر : ۱۳۶۳۴۶۹
دادستان شهرستان البرز:

کارمند امور گمرکی البرز در پی سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی بازداشت شد

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان البرز از بازداشت یک کارمند در امور گمرکی با در اختیار داشتن 19 کارت بازرگانی و استفاده غیرمجاز از آن‌ها خبر داد.

کارمند امور گمرکی البرز در پی سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی بازداشت شد

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی‌زاده گفت: حسب گزارشات واصله یکی از کارمندان در امور گمرکی با در اختیار داشتن 19 کارت بازرگانی اقدام به ترخیص  کالا به نحو غیرمجاز کرده و موجب اخلال در بازار شده است؛ که در این خصوص پرونده قضایی در یکی از شعب بازپرسی دادسرای شهرستان البرز تشکیل و متهم تحت تعقیب قضایی قرار گرفت و بازداشت شد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان البرز افزود: مطابق ماده ۳۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرگونه اجاره و بهره‌برداری از کارت‌های بازرگانی غیر، جرم بوده و برای متخلفان مجازات پیش بینی شده است و کارکنان نیز مجاز به داشتن این کارت‌ها نیستند و دستگاه متولی باید نسبت به این موضوع نظارت داشته باشد.

وی بیان کرد: با توجه به تحقیقات انجام شده، این کارمند با دریافت کارت‌های بازگانی به نام افراد بی بضاعت اقدام به فعالیت‌های اقتصادی در حوزه واردات و صادرات کرده و به دلیل عدم تمکن مالی، امکان وصول مالیات از صاحبان کارت‌ها میسر نبوده و مستفاد از بند ۷ ماده ۲۷۴ از قانون مالیات‌های مستقیم الحاقی سال ۹۴، نشان دهنده فرار مالیاتی گسترده توسط این متهم است.

این مقام قضایی استان تصریح کرد: "ترخیص کاری" در امور گمرکی توسط کارمندان ممنوع بوده، اما یکی دیگر از اقدامات متهم موصوف دلالت بر این امر داشته و کالاهای وارداتی توسط این کارمند ارزیابی و ترخیص شده است.

وی عنوان کرد: متهم این پرونده پس از بازداشت به اتهام سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی و ارتشاء، تفهیم اتهام و روانه زندان شد و پس از دوران بازداشت موقت، با تامین قرار کیفری متناسب (وثیقه) آزاد شد و تحقیقات در خصوص سایر اقدامات این فرد و شناسایی مرتبطین وی و روشن شدن ابعاد آن ادامه دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز