کد خبر: 1341231 A

مدیر کل اوقاف استان خبرداد؛

پیش بینی اسکان ارزان ۴١ هزار نفر برای زائران نوروزی مشهد

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: ۴۰۰ حسینیه و زائرسرا برای اسکان زائران در عید نوروز مشهد در نظر گرفته شده و در مجموع برای حدود ۴۱ هزار و ۵۰۰ نفر اسکان ارزان پیش‌بینی شده است.

پیش بینی اسکان ارزان ۴١ هزار نفر برای زائران نوروزی مشهد

به گزارش ایلنا از مشهد، حجت‌الاسلام محمد احمدزاده در نشست خبری اعلام ویژه‌برنامه‌های ایام نوروز و ماه مبارک رمضان در بقاع متبرکه، اظهار کرد: امسال توفیق پیدا کردیم تا با توجه به همزمانی ایام نوروز و ماه مبارک رمضان، طرح آرامش بهاری و ضیافت الهی را به صورت تلفیقی در بقاع متبرکه و آستان مقدس امامزادگان اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه طرح آرامش بهاری هر سال در ایام نوروز برگزار می‌شود، افزود: این طرح امسال از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ در بقاع متبرکه خراسان رضوی برای خدمت‌رسانی به زائران و مسافران اجرا خواهد شد. ۱۲۳ بقعه در سطح استان مجری این طرح خواهند بود و در مجموع بیش از ۴۰۰۰ پرسنل اوقاف، هیات امنا و خادمان آستان مقدس امامزادگان در این طرح مشارکت خواهند کرد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی به تشریح جزئیات برنامه‌های این طرح پرداخت و گفت: باتوجه به اینکه ۷۰۰ شهید در بقاع متبرکه استان مدفون هستند، در آخرین پنجشنبه سال مراسم عطرافشانی و غبارروبی شهدا را برگزار خواهیم کرد. همچنین در طرح آرامش بهاری بیش از ۴۵ خیمه و غرفه معرفتی در محل بقاع متبرکه شامل غرفه‌های کودک و نوجوان، مشاوره و پاسخ به سوالات شرعی، طرح همه واقف باشیم، فعالیت‌های چندرسانه‌ای، حجاب، فعالیت‌های قرآنی و غرفه سلامت برپا خواهد شد.

احمدزاده ادامه داد: در این غرفه‌ها محصولات فرهنگی مرتبط توزیع و مسابقاتی با موضوعات فرهنگی نیز به صورت روزانه برگزار خواهد شد. ضمن اینکه نمایشگاه‌های ایثار و شهادت، خانواده و جنگ نرم نیز در حاشیه این خیمه‌های معرفتی برپا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این طرح با توجه به مناسبت خاص هر روز، برنامه‌ای ویژه خواهیم داشت، عنوان کرد: برگزاری مراسم تحویل سال نو در بقاع شاخص، همراه با قرائت دعای تحویل سال و پخش مستقیم سخنرانی رهبر معظم انقلاب پیش‌بینی شده و در مجموع بیش از ۱۰۰۰ مراسم سخنرانی و بیان احکام توسط مبلغان و روحانیون برای زائران و مسافران در این ایام برگزار می‌شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه ۱۴۰ مبلغ بومی و اعزامی در اجرای این طرح به خادمان کمک خواهند کرد، ادامه داد: برگزاری نماز جماعت اول وقت در تمام بقاع، به ویژه در ایام حضور زائران مورد توجه ویژه قرار دارد.

احمدزاده در خصوص اسکان و اطعام زائران اظهار کرد: برنامه‌ریزی شده تا زائران بتوانند از خدمات بقاعی که ظرفیت اسکان دارند، استفاده کنند. ارائه خدمات سلامت، پذیرایی و اطعام زائران بقاع متبرکه نیز در ایستگاه‌های صلواتی برنامه‌ریزی شده است و علاوه بر برنامه‌هایی که در بقاع متبرکه اجرا می‌شوند، در محور داورزن، سبزوار، نیشابور و مشهد هفت ایستگاه و مسجد بین راهی پیش‌بینی شده تا به زائران و مسافران خدمت‌رسانی کنند.

آغاز طرح ضیافت الهی همزمان با ماه رمضان

وی در ادامه به تشریح جزئیات طرح ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: طرح ضیافت الهی از سه فروردین تا چهار اردیبهشت ماه، یعنی تا روز عید فطر برگزار می‌شود. این طرح نیز ویژه بقاع متبرکه استان است اما حسینیه‌ها و مساجد نیز در بحث خانه‌تکانی، نظافت و عطرافشانی مورد توجه خواهند بود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در خصوص برگزاری مراسم‌های مذهبی در این ایام افزود: قرائت ادعیه روزانه ماه رمضان، برگزاری نماز جماعت، مراسم سخنرانی، قرائت دعای افتتاح یا ابوحوزه ثمالی و مناجات‌خوانی باحضور مداحان از جمله فعالیت‌های عبادی و تبلیغی این طرح است که به کمک مبلغان برگزار خواهد شد.

احمدزاده اضافه کرد: فعالیت‌های قرآنی شامل جزءخوانی، ترتیل‌خوانی و برگزاری محافل انس با قرآن کریم نیز در این ایام به صورت ویژه‌ای مورد توجه است. همچنین برنامه‌های قرآنی ویژه بانوان و کودک و نوجوان نیز در این طرح اجرا می‌شود.

انتهای پیام/
اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی عید نوروز قرآن کریم مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر