کد خبر: 1335921 A

معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع‌طبیعی استان خبر داد؛

آبگیری 40 درصد از بندهای منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی

معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه در پی بارش‌های اخیر 40 درصد از بندهای این اداره‌کل آبگیری شدند، گفت: در پی بارش‌های سال آبی جاری و با توجه به آب شدن برف‌ها، 5 میلیون متر مکعب از روان‌آب‌ها کنترل و پشت بندها و سدهای آبخیزداری استان مرکزی ذخیره سازی شدند.

آبگیری 40 درصد از بندهای منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا عظیمی با اشاره به اینکه بیشتر بندهای سنگ و ملات پارک‌های آبخیز اراک پر شده و آب در رودخانه‌های این منطقه در جریان است، افزود: آب شدن برف‌ها و ذخیره روان‌آب‌ها پشت بندهای منابع‌طبیعی نقش مهمی در افزایش سطح سفره‌های زیرزمینی و پر آب شدن چاه‌های کشاورزی و قنوات دارد.

وی در خصوص آغاز بارندگی‌ها در پایان هفته و احتمال جاری شدن سیلاب، ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی و آغاز بارندگی‌ها در پایان هفته جاری و سیلابی شدن رودخانه‌ها نیاز است مردم از حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند.

معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اظهار داشت: عملیات اجرایی 5 طرح آبخیزداری در استان مرکزی آغاز شد. این طرح‌ها با 60 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی در شهرستان‌های محلات، اراک، خنداب، تفرش و زرندیه در حال انجام است.

عظیمی تصریح کرد: برای اجرای این طرح‌ها 60 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است که با بهره‌برداری از این طرح‌ها 1.5 میلیون متر مکعب به حجم ذخیره روان‌آب‌های سطحی استان افزوده می‌شود.

وی بیان داشت: استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، 1.82 درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند. 

انتهای پیام/
منابع‌طبیعی و آبخیزداری آبگیری بندها بارش‌های سال جاری
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر