کد خبر: 1130050 A

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی فارس:

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی فارس، نبود متولی مشخص و قانونی در زمینه فعالیت رمزارزها در کشور را از مشکلات اصلی این حوزه دانست و گفت: ضرورت دارد که در این زمینه یک نقشه راه مشخص شود.

به گزارش ایلنا نادر طیبی افزود: نبود یک سازمان مشخص برای ارائه مجوز به افراد و شرکت‌های فعال در این زمینه مشکلاتی را ایجاد کرده است؛رمز ارز در کشور یک واقعیت است که همچنان متولی قانونی برای استخراج آن مشخص نیست و همین مساله زمینه ساز رفتارهای متفاوت و صدور بخشنامه‌های متناقض شده است.

وی اظهار داشت: در زمان قطعی برق به شکل موردی یک سری برخوردهای موردی، مقطعی و بدون تداوم انجام می‌شود که مبنای قانونی چندان مشخصی ندارد و همین موضوع موجب بلاتکلیفی دستگاه‌ها و مجموعه‌هایی مانند شهرک های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی می‌شود که موضوع تولید رمزارزها و مکان های تولید رمز ارز در آنها مطرح است و این مسئله نهایتا سبب ایجاد فضایی غیر شفاف و بروز اقدامات غیرقانونی خارج از عرف در این حوزه شده است.

طیبی با اشاره به صدور برخی مجوزها بر اساس دستورالعمل‌های سازمان صمت یا دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه برای تامین انرژی گفت: در خصوص محدودیت‌های تولید برق و گاز، برخی خواستار مجوزهایی پیرامون نیروگاه‌های خود تامین و خرید گاز از شرکت ملی گاز شدند که مجوزهای صادره برای نیروگاه های خود تامین، بلاتکلیف مانده و افراد و شرکت‌هایی که در حوزه تولید دستگاه‌ها و تجهیزات مرتبط با حوزه رمز ارزها، سرمایه گذاری انجام داده‌اند همچنان در حالت اغما هستند.

رئیس کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس افزود: با ادامه این روند و مصرف غیر قانونی برق و گاز در این حوزه، علاوه بر اینکه دولت با کمبود انرژی در کشور مواجه می‌شود، در مواردی هم برخی  مجوزهای قانونی صادر شده لغو خواهد شد.

طیبی ادامه داد: رمز ارزها هم می‌توانند فرصت باشند و هم تهدید و بنابراین در این حوزه نیاز است ضمن ترسیم یک نقشه راه برای فعالیت در این بخش، مباحثی همچون تامین تجهیزات و زیرساخت‌های لازم  استخراج قانونی و مشخص شدن سیاست‌های دولت و متولی این حوزه برای سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران شفاف شود چرا که ادامه روند فعلی موجب نابودی صنعت و کسب و کارهای خرد و کلان خواهد شد.

 

انتهای پیام/
ارز برق شرکت ملی گاز مشکلات هیئت رئیسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر