کد خبر: 1100698 A

در پی فرارسیدن زمان برداشت محصول صورت گرفت؛

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: با توجه به قانون آتش زدن کاه و کلش پس از برداشت محصول جرم محرز بوده و جریمه نقدی و حبس دارد؛ از این رو به کشاورزان اکیدا توصیه می‌شود که مزارع خود را پس از برداشت محصول آتش نزنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، مجید اسماعیلی گفت: سوزاندن بقایای گیاهی بخصوص کاه و کلش هرساله به منظور آماده سازی هرچه سریعتر زمین‌های کشاورزی برای کشت دوم به دلیل ناآگاهی برخی کشاورزان از مضراتی که این اقدام به دنبال دارد انجام می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: نابودی موجودات مفید خاک، افزایش مصرف کودهای شیمیایی و کاهش بازدهی زمین، برهنه شدن و افزایش فرسایش خاک در بلند مدت، کاهش رطوبت خاک و افزایش مصرف آب در طول دوره رشد، سفت شدن لایه‌های خاک و کاهش نفوذ پذیری آن، آلودگی محیط زیست از مهمترین عوارض جبران ناپذیر سوزاندن کاه و کلش باقیمانده در مزارع است.

وی با اشاره به روش‌های جایگزین آتش زدن مزارع بعد از برداشت عنوان کرد: امروزه با توجه به توسعه ماشین‌آلات کشاورزی، براحتی می‌توان بدون آتش زدن مزارع، اقدام به کشت محصول بعدی کرد، ادوات کشت مستقیم محصولات کشاورزی در کاه و کلش وجود دارد و براحتی می‌توان پس از برداشت، در مزارع به کشت محصول جدید اقدام کرد.

این مسئول در خصوص آموزش کشاورزان برای جلوگیری از این اقدام گفت: مجموعه جهاد کشاورزی از طریق پخش کلیپ‌های آموزشی از صدا و سیما، تهیه بروشور و پلاکارد، ارسال گسترده پیامک برای آموزش و افزایش آگاهی کشاورزان، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، برگزاری کلاس‌های عملی در مزرعه و ایجاد مزارع الگویی آموزش‌های لازم را ارا ئه می‌دهد.

وی ادامه داد: ایجاد مزارع کشت مستقیم در بقایای گیاهی و معرفی ادوات جدید کشاورزی، اقدام به آگاه‌سازی کشاورزان در خصوص مضرات و آسیب‌های ناشی از آتش زدن مزارع بعد از برداشت محصول از دیگر اقدامات جهاد کشاورزی بوده و خوشبختانه با این فعالیت‌ها، موارد این اقدام اشتباه و خلاف قانون در سطح اراضی کشاورزی استان قزوین به میزان بسیاری کاهش یافته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ابراز کرد: علاوه بر خسارات و مضرات عنوان شده، آتش زدن مزارع بعد از برداشت محصول برای کشاورزان می‌تواند تبعات قانونی به دنبال داشته باشد.

اسماعیلی گفت: با توجه به ماده ۲۰ قانون هوای پاک اقدام به آتش‌سوزی کاه و کلش جرم محرز بوده و طبق ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی، جرائم نقدی و حبس تا یک‌سال برای افرادی که اقدام به آتش‌سوزی کاه و کلش می‌کنند پیش‌بینی‌شده است؛ لذا باز هم به کشاورزان اکیدا توصیه می‌شود که مزارع خود را بعد از برداشت محصول آتش نزنند.

انتهای پیام/
جرم جهاد کشاورزی حبس سازمان جهاد کشاورزی استان قانون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر