کد خبر: 248555 A

معاون فرهنگی وزارت ارشاد از رسانه‌ها خواست مثل موضوع مالیات در مواردی مثل یارانه‌ها، هزینه‌های پستی محصولات فرهنگی مثل کتاب و… هم به خوبی وارد شوند تا بتوانند چتر حمایتی قوی برای صنعت نشر کشور ایجاد کنند.

سیزدهمین جشنواره کتاب و رسانه صبح سه‌شنبه(۱۴بهمن) با حضور سیدعباس صالحی(معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد و برگزیدگان رسانه‌ای فعال در حوزه‌ی کتاب معرفی شدند.

مناف یحیی‌پور(سردبیر هفته نامه دوچرخه و مشاور مدیرعامل کانون) در ابتدای این نشست تاخیر به وجود آمده در برگزاری این مراسم را از آن جهت که موجب تقارن آن با ایام دهه‌ی فجر شده است، به فال نیک گرفت و گفت: بنا به دلایلی که نیاز به تکرار ندارد این مراسم در هفته‌ی کتاب برگزار نشد و معرفی برگزیدگان رسانه‌ای حوزه‌ی کتاب و نشر به امروز موکول شد تا همزمان با خاطرات بهمن۵۷ بار دیگر توجه‌مان به کتاب و فرهنگ جلب شود. تمام تلاش بر این بود که کمبود وقت باعثافت کیفیت جشنواره کتاب و رسانه نشود. متاسفانه فراخوان در مورد مقرر منتشر نشده بود ولی ما از این فرصت به دست آمده استفاده کردیم تا آثار رسیده را در دو مرحله توسط داوران حرفه‌ای مورد بازبینی قرار دهیم. انتخاب داورانی از گرایش‌های مختلف و نشریات متنوع باعثشده تا شائبه‌ای مبنی بر سوگیری در انتخاب‌ها وجود نداشته باشد. حتی آقایان ضرغامی و صالحی تا قبل از امضای لوح‌های تقدیر از اسامی افراد منتخب آگاه نبودند.

او در ادامه افزود: در این دوره عده‌ای به دلایلی که در ذهن خودشان بوده اثری برای داوری ارسال نکردند اما ما با استفاده از ابزارهای ارتباطی‌مان سعی کردیم بیشترین آثار را گردآوری کنیم. با این حال هنوز خیلی از آثار مطبوعاتی و رسانه ای که در حوزه کتاب منتشر شده بودند در این جشنواره شرکت نکردند. به جز رشته خبر و برنامه‌های رادیویی که برگزیده‌ای نداشتیم در سایر حوزه‌ها کارهای برتر معرفی می‌شوند.

سپس سیدفرید قاسمی(پیشکسوت مطبوعات و رسانه) درباره این جشنواره گفت: خوشحالم که قطار این جشنواره متوقف نشد و علی‌رغم این تاخیر در این روز برگزیدگان را اعلام می‌کنیم. خبرنگاران حوزه کتاب همیشه باید مورد قدردانی قرار بگیرند چراکه مروجان و پیشگامان کتابخوانی و اطلاع‌رسانی مشکلات نشر کشور هستند. یکی از نکات خوب این دوره تجلیل از مجید رهبانی پیشکسوتی است که در طی ۲۰ سال علی‌رغم همه مشکلات موجود در سر راه انتشار یک مجله تخصصی در حوزه کتاب همچنان مجله جهان کتاب را منتشر می‌کند. تجلیل از رهبانی و جهان کتاب، تجلیل از شرافت حرفه‌ای، سلوک انسانی و تجلیل از کسانی است که بدون اتکا به نهادهای دولتی و تشکل‌های صنفی چراغ ادبیات کشور را روشن نگه می‌دارند.

در ادامه برنامه سیدعباس صالحی(معاون فرهنگی وزارت ارشاد) بررسی وضعیت کتاب و نشر یک کشور را بهترین شاخص برای ارزیابی میزان توسعه آن کشور ارزیابی کرد و گفت: هیچ شاخصی بهتر از کتاب نمی تواند میزان رشد فرهنگ و توسعه مدنیت را در یک کشور نشان دهد.

او همچنین با اشاره به مقارن شدن این جشنواره با ایام دهه‌فجر به شخصیت امام خمینی به عنوان یک فرد کتابخوان اشاره کرد و گفت: بنیانگذار جمهوری اسلامی به واقع فردی از قبیله کتاب بود چراکه علاوه بر داشتن ۸۵ اثر تالیفی در حوزه موضوعی متفاوت خودش فردی کتابخوان بود که حتی در تلخ‌ترین شرایط عاطفی و روحی مثل زمان از دست دادن فرزندش سیدمصطفی خمینی هم کتاب خواندن را کنار نگذاشت.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد در ادامه از رسانه‌ها و مطبوعات خواست تا مثل موضوع مالیات در مواردی مثل یارانه‌ها، هزینه‌های پستی محصولات فرهنگی مثل کتاب و… هم به خوبی وارد شوند تا بتوانند چتر حمایتی قوی برای صنعت نشر کشور ایجاد کنند.

صالحی همچنین ایده‌های تازه در عرصه کتاب و کتابخوانی مثل نشر الکترونیک را مثبت ارزیابی کرد و اضافه شدن بخش شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ به این جشنواره را به فال نیک گرفت.

در پایان مراسم هم اسامی برگزیدگان اعلام شد و لوح تقدیری به آنها اهدا شد.

در بخش گفت‌وگو، الهه خسروی‌یگانه از خبرآنلاین، زهره کهندل از روزنامه قدس، نفیسه اسماعیلی از خبرگزاری فارس لوح تقدیر دریافت کردند.

در بخش گزارش، عترت اسماعیلی از هفته‌نامه کتاب هفته و هادی حسینی‌نژاد از خبرگزاری ایلنا شایسته‌ی تقدیر شناخته شدند.

در بخش معرفی کتاب هم علی‌اکبر شیروانی از روزنامه اعتماد، نسرین قربانی از روزنامه ایران، فریدون مجلسی از روزنامه اعتماد، علیرضا حائری تهیه‌کننده برنامه کتاب‌نامه شبکه چهار و مهسا ملک‌مرزبان مجری این برنامه به عنوان افراد برگزیده شناخته شدند.

همچنین در حوزه خبرگزاری محمدرضا اسدزاده سردبیر خبرگزاری کتاب ایران، در بخش وبلاگ‌ها مانی شهری مدیر وبلاگ چی بخوانیم؟ و در حوزه شبکه‌های اجتماعی مصطفی قوانلو قاجار مدیر صفحه کتاب‌دونی در شبکه اجتماعی اینیستاگرام افراد منتخب هیئت داوران بودند.

از کمال صادقی از خبرگزاری مهر و میترا لبافی از صداوسیما هم به عنوان افراد فعال در هفته کتاب تقدیر شد. در این بخش همچنین از مجید رهبانی به عنوان پیشکسوت رسانه‌ای در حوزه کتاب تقدیر و تجلیل شد.

سیزدهمین جشنواره کتاب و رسانه برگزیدگان سیزدهمین جشنواره کتاب و رسانه معرفی شدند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر