کد خبر: 247554 A

ایمان صفری:

زمانی غول‌های بزرگی چون شاملو وجود داشتند اما امروز از این اسطوره‌ها خبری نیست.

متأسفانه اشعار نامرغوبی که منتشر می‌شوند باعثمی‌شوند مخاطب نسبت به اشعار امروز ایران بی‌اعتماد شود و اگر در این بین شاعری با استعداد بیاید که آثاری منحصر به فرد را منتشر کرده باشد؛ در هجوم این اشعار نامرغوب گم می‌شود. مخاطب شعر خوب و سرشار از اندیشه را می‌شناسد. شعر شاملو را هم در اندیشه روشنفکران می‌توان دید و هم در سخن عامه. هنرمندی که دغدغه اجتماع را داشته باشد، مخاطب از آن استقبال می‌کند.

ایمان صفری(شاعر) در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: دو مجموعه آماده چاپ دارم اما ترجیح می‌دهم در این شرایطی که اوضاع کتاب خوب نیست آن‌ها را منتشر نکنم.

او با بیان اینکه از سال ۷۴ با خواندن «هوای تازه» احمد شاملو وارد دنیای شعر شدم؛ گفت: از آن زمان می‌نویسم اما هیچ‌وقت به صرف چاپ کردن کتاب معتقد نبودم و گرنه می‌توانستم آثارم را خیلی زودتر از این‌ها منتشر کنم.

این شاعر ادامه داد: شعرهایم رنگ و بوی اجتماعی دارد به همین دلیل بود که صبر کردم تا اوضاع سیاسی مملکت بهتر شود که نشد. ممیزی‌ها به قوت خود باقی هستند. در مجموعه شعر «مونتانا» که توسط نشر بوتیمار منتشر شد سعی کردم شعرهایی را ارائه دهم که به مشکل ممیزی برخورد نکنند.

صفری با بیان اینکه برخوردها با شعر سطحی است؛ گفت: زمانی غول‌های بزرگی چون شاملو وجود داشتند اما متأسفانه امروز از این اسطوره‌ها خبری نیست. برخی شاعران هستند که وضعیت نشر کتاب را خراب کردند. با همه این‌ها به اعتقاد من اگر شعر خوب باشد مخاطب خود را پیدا می‌کند. شعر سرشار از اندیشه و کشفیات را مخاطب می‌شناسد و آن را برمی‌گزیند.

او با دسته‌بندی مخاطب به دو بخش مخاطب عام و مخاطب خاص بیان کرد: مخاطب عام به شعر و دیگر آثار هنری سطحی نگاه می‌کند و آن هم به دلیل فاصله‌ای است که روشنفکران بین خودشان و توده مردم ایجاد کرده‌اند و همین است که شاهد این مشکلات هستیم.

نیما صفری متولد ۱۳۶۲ در شهرکرد و فارغ‌التحصیل رشته عمران است. صفری اولین مجموعه شعر خود به نام «مونتانا» را حدود ۳ ماه پیش توسط نشر بوتیمار منتشر کرده است.

با خواندن «هوای تازه» شاملو وارد دنیای شعر شدم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر