کد خبر: 235243 A

کتاب «سفر به سواحل رنگی» نوشته مهدی کاموس، مجموعه‌ گفتگو‌هایی‌ست درباره آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان کشورهای شمال آفریقا که به تا پایان سال منتشر می‌شود.

مهدی کاموس کتاب «سفر به سواحل رنگی» را آماده چاپ است. کتاب نوعی آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان کشورهای شمال آفریقاست. این کتاب مجموعه ۱۱ گفتگو با نویسندگان و شاعران ادبیات کودک و نوجوان کشورهای مصر، تونس و الجزایر را شامل می‌شود.

کاموس در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ درباره این کتاب گفت: این گفتگوها در ۴ سال گذشته که در نمایشگاه‌های کتاب ابوذبی، شارجه، تونس و مصر حضور داشتم و با این نویسندگان درباره ادبیات کودک و نوجوان صحبت کردم؛ گردآوری شد. در این مدت با اشخاصی چون «عبدلتواب یوسف» نویسنده مصری، «محمد فاضل سلیمان» نویسنده تونسی، «یمینه شاکوش» نویسنده الجزایری، «وفی المزغنی» فعال حوزه ادبیات در تونس و چندنفر دیگر گفتگو کردم.

کاموس در رابطه با مقدمه «سفر به سواحل رنگی» گفت: در مقدمه کتاب، یک مقاله پژوهشی درباره آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان در جهان عرب آمده که با استفاده از منابع معتبر آنرا ترجمه و تألیف کردم. در این مقدمه از شکل‌گیری ادبیات کودک و نوجوان در شمال آفریقا سخن گفته می‌شود که ابتدا از مصر آغاز شده و پس از آن در سوریه و لبنان و عراق رشد پیدا می‌کند، تا وضعیت ادبیات کودک و نوجوان درحال حاضر که در زمینه‌های شعر و داستان و مطبوعات پیشرفت زیادی داشته است.

این نویسنده افزود: در بخش پایانی کتاب هم تصاویری از این نویسندگان در نمایشگاه‌های کتاب چاپ شده است.

وی افزود: دوبار در نمایشگاه کتاب تونس حضور داشتم و یکبار هم در الجزایر. باید بگویم بنابراین تمام گفتگوها در خود نمایشگاه صورت گرفته است. می‌توان گفت این کتاب طی ۴سال گذشته آماده شده و قرار است که انتشارات «تاریخ و ادب» آن را تا پایان سال منتشر کند.

گفتگوهای کاموس با نویسندگان عرب کتاب می‌شود مهدی کاموس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر