کد خبر: 230748 A

کتاب «دموکراسی برای اقلیت» به قلم مایکل پرنتی منتشر شد. در این اثر؛ نویسنده با ارائه‌ی آمارها و نمونه‌های متعدد به نقد ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایالات متحده پرداخته است.

کتاب «دموکراسی برای اقلیت» به قلم یکی از منتقدان مشهور آمریکایی به نام مایکل پرنتی با ترجمه شجاعیان و عرب‌زاده توسط نشر مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

به گزارش ایلنا؛ نویسنده در این کتاب؛ با ارائه‌ی آمارها و نمونه‌های متعدد به نقد ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایالات متحده پرداخته و معضلات درونی و سرشتی آن را آشکار می‌سازد.

کتاب حاضر در مجامع مختلف و از سوی چهره‌های مختلف دانشگاهی در سراسر جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته و به زبان‌های مختلف ترجمه شده است و حتی در مواردی متن درسیِ دانشگاهی نیز بوده است. مخاطبان کتاب صرفاً دانشجویان یا اساتید رشته‌ی علوم سیاسی و مطالعات آمریکا نیستند بلکه بسیاری از دانشجویان و محققان حوزوی و دانشگاهی در رشته‌های مختلف تحصیلی می‌توانند مخاطب کتاب باشند. متن روان و به دور از پیچیدگی‌های یک متن فنی و تخصصی، موجب می‌شود کتاب برای بسیاری از مخاطبان عام نیز کاملاً قابل استفاده باشد. قاعدتاً جای جای کتاب می‌تواند مورد توجه نخبگان سیاسی و به‌ویژه مخالفان نظام استکبار قرار گیرد.

پرنتی معتقد است «بسیاری از سیاست‌های دولت به سود سرمایه‌گذاران بزرگ و به شدت به ضرر سایر مردم است… کلان ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند و آن قدر پول دارند که نمی‌دانند با آن چه کنند. شمار کسانی که زیر یا نزدیک خط فقر زندگی می‌کنند همچنان بیشتر می‌شود».

به نظر نویسنده‌ی کتاب نظام سیاسی ایالات متحده نظامی پول‌سالار است. سرکوب سیاسی فراگیر و گسترده‌ای در جامعه آمریکا وجود دارد که مستمراً مشغول پاکسازی و اخراج رسانه‌ها، مجامع و سازمانه‌هایی است که به پول‌سالاری معترض هستند و از منافع عمومی در مقابل سرمایه‌سالاران، دفاع می‌کنند. در چنین نظامی انتخابات هم وجود دارد اما این انتخابات سرپوشی برای نظام سرمایه‌سالار و پول‌سالار است، زیرا شرط پیروزی و حتی شرط کاندیدا شدن در انتخابات پول و ثروت‌های کلان است. نویسنده‌ی کتاب به درستی معتقد است نخبگان حکومتی ترجیح می‌دهند و به جای یک حکومت آشکارا استبدادی، یک «دموکراسی برای اقلیت» داشته باشند. حکومت مبتنی بر نمایندگی، الگوی مفیدی برای آمریکای شرکتی است: هم سرمایه‌بان و هم مردم‌یار؛ یعنی در نقش متفاوت. بدین‌ترتیب حکومت نقابی از مردمسالاری را بر چهره می‌زند و حمایت عمومی را جلب می‌کند و وضعیت موجود را مدیریت می‌کند».

به اعتقاد پرنتی نهادهایی مانند قانون، دیوان‌سالاری، احزاب سیاسی، رسانه‌ها، اصناف و دانشگاه‌ها مجبورند خود را بی‌طرف و مستقل نشان دهند تا بتوانند کارکرد نظارت طبقاتی خود را انجام دهند. باید گاهی مواضع منتقدانه‌ای نسبت به دولت و سایر نهادهای سرمایه‌سالاری داشته باشند و اندکی از حوزه‌ی تصمیم‌گیری را به مردم واگذار کنند و کمی سازوکار اصلاحی برای مقابله با برخی تجاوزهای آشکار به منافع مردم را به کار می‌گیرند اما نکته‌ای که شاید تعجب‌آور باشد آن است که نویسنده به نقش لابی یهودیان و صهیونیست‌ها در هدایت سیاست‌های داخلی و خارجی ایالات متحده تقریباً هیچ اشارهای نمی‌کند. با این وجود، کتاب اطلاعات و تحلیل‌های دقیق و ارزشمندی درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد نظام سیاسی ایالات متحده به دست می‌دهد. نویسنده علاوه بر نقد سیاست و حکومت در ایالات متحده برخی راهکارهای عملی برای اصلاح نظام پیشنهاد می‌دهد.

«دموکراسی برای اقلیت» در شمارگان۱۵۰۰ نسخه و در قطع وزیری و ۵۹۲ صفحه و به قیمت ۱۸۰.۰۰۰ ریال روانه بازار نشر شده است.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر