کد خبر: 223727 A

با حضور ۱۷۰ ناشر؛

هدف از برگزاری این نمایشگاه، تجهیز کتابخانه‌های مراکز علمی و دانشگاه‌ها و بهره‌مندی استادان و دانشجویان از آخرین دستاوردهای مکتوب ناشران دانشگاهی کشور است.

پنجمین نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاهی در نخستین روز هفته کتاب، با حضور سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برزین ضرغامی مدیر کل ارشاد استان تهران، اعضای هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی و جمعی از ناشران در ضلع جنوبی مصلای تهران افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، مرتضی زینعلی، نماینده انجمن ناشران دانشگاهی و عضو کارگروه برگزاری نمایشگاه با اشاره به اهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه، تجهیز کتابخانه‌های مراکز علمی و دانشگاه‌ها و بهره‌مندی استادان و دانشجویان از آخرین دستاوردهای مکتوب ناشران دانشگاهی کشورمان است.

به گفته زینعلی تفاوت اصلی نمایشگاه امسال نسبت به دوره‌های قبل این است که امسال برای اولین بار نمایشگاه به همت انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی و با هزینه ناشران برگزار شده است. او اظهار کرد: امسال هیچ یارانه‌ای را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نکرده‌ایم. اما این مسئله به این معنی نیست که نیازی به حمایت نهاد‌ها و ارگان‌های دولتی نداریم. برای تولید علم در کشور، نیاز به حمایت نهادهای دولتی و غیردولتی است.

امیدوارم تمام کسانی که دغدغه تولید علم دارند از این نمایشگاه بازدید کنند و با خرید کتاب از این فعالیت حمایت کنند.»

به گفته زینعلی با توجه به فراخوانی که منتشر شده و اعلام این نکته که نمایشگاه با هزینه شخصی برگزار می‌شود، استقبال ناشران از نمایشگاه قابل توجه بوده است. او افزود: «تصور ما بر این بود که استقبال ناشران نسبت به سال‌های گذشته کمتر باشد اما خوشبختانه ناشران حضور پررنگی در نمایشگاه دارند به طوری که فضا برای برگزاری نمایشگاه محدود به نظر می‌رسد.

او افزود: ۱۷۰ ناشر با حدود ۵۰ هزار عنوان کتاب دانشگاهی که در سالهای اخیر منتشر شده در نمایشگاه شرکت کرده‌اند.» زینعلی با اشاره به برگزاری جداگانه این نمایشگاه با نمایشگاه بین المللی کتاب گفت: فرصتی فراهم شده که این نمایشگاه به شکل تخصصی و تنها با هدف جذب مخاطبان دانشگاهی فعالیت کند، در این نمایشگاه هیاهوی نمایشگاه بین‌المللی وجود ندارد و فرهیختگان دانشگاهی می‌توانند به منابع مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند و در جریان آخرین اتفاقات بازار نشر کتاب‌های دانشگاهی قرار بگیرند.

زینعلی اضافه کرد: انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی چند سال است که به شکل گستره فعالیت‌های اجرایی ناشران دانشگاهی را بر عهده دارد، در نمایشگاه بین المللی هم بخش دانشگاهی توسط این انجمن برپا می‌شود.

زینعلی با اشاره به تسهیلاتی که برای دانشگاهیان در این نمایشگاه در نظر گرفته شده؛ اظهار کرد: به طور متوسط تخفیف ۳۰ درصدی توسط ناشران مختلف برای دانشگاهیان درنظر گرفته شده است، ۱۵ درصد حد پایین تخفیف‌هاست و تا سقف ۴۰ درصد هم تخفیف‌هایی در نظر گرفته شده است. دانشگاهیان نیازی به ارائه کارت برای خرید ندارند. یکی از اهداف ما تجهیز کتابخانه‌های مراکز علمی و دانشگاه‌هاست.

زینعلی افزود: دولت تدبیر و امید بر واگذار کردن امور به اصناف تاکید دارد و ما سعی کردیم در این زمینه پیش گام باشیم. برگزاری یک نمایشگاه مستقل سنگ محکی برای توانایی‌های ما هم محسوب می‌شود. با این حال وجود حمایت نهادهای دولتی می‌تواند پشتوانه‌ای برای فعالیت ناشران باشد.

پنجمین نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاهی از ۲۴ تا ۲۹ آبان آماده بازدید علاقه مندان است.

پنجمین نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاهی مرتضی زینعلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر