کد خبر: 223622 A

سیدعباس صالحی:

امام(ره) قله کتاب را قرآن می‌دانند و به نظر ایشان در این مسیر کتاب‌های دیگر نیز حرکت می‌کنند. به زعم ایشان قرآن کتاب انسان متحرک است.

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: امام خمینی(ره) نظریه‌پرداز اندیشه اسلامی و مولف پرکاری بودند، همچنین ایشان به‌عنوان شخصیتی که مطالعه و خواندن را جدی می‌گرفتند؛ شناخته می‌شوند.

به گزارش ایلنا، سیدعباس صالحی در مراسم تجدید میثاق اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب، مدیران و کارکنان وزارت ارشاد و ناشران، نویسندگان و کتابداران با آرمان‌های امام راحل(ره) افزود: حضور در حرم مطهر امام(ره) در روز نخست هفته کتاب فرصتی مغتنم و مبارک برای اهالی قلم است چراکه امام(ره) نه تنها طلایه‌دار جنبش اجتماعی، سیاسی و دینی و مرجع کبیر دینی، اسلامی و شیعی بودند، بلکه از جهات مختلف در میان اهل کتاب هم مرجعیت دارند.

صالحی افزود: ایشان از مولفان پرکار و پرنویس بودند که آثار تالیفی ایشان در ۵۰ جلد به تازگی ازسوی موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی(ره) منتشر شده است.

به گفته معاون فرهنگی وزیر ارشاد، امام(ره) در ۲۷ سالگی تالیف رسمی دعای سحر و در ۲۹ سالگی کتاب مصباح الهدایه الی الخلافه و الولایه را منتشر کردند.

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد با بیان اینکه امام(ره) به‌عنوان یک مولف نظریه‌پرداز در حوزه‌های علوم انسانی ازجمله تفسیر، عرفان و فلسفه مطرح هستند، گفت: امام(ره) نظریه‌پرداز اندیشه اسلامی و مولف پرکاری بودند، همچنین ایشان به عنوان شخصیتی که مطالعه و خواندن را جدی می‌گرفتند؛ شناخته می‌شوند. ایشان خواندن را امری جدی می‌دانستند و در این رابطه حکایت‌های فراوانی وجود دارد، از آن جمله روایت حجت الاسلام دعایی، نماینده امام و رهبری در موسسه اطلاعات از روز تشییع پیکر حاج آقا مصطفی است و اینکه ایشان قبل و بعد از مراسم، کتاب مشهور آن روزگار با عنوان «طلوع انفجار» را مطالعه می‌کردند.

صالحی اظهار کرد: این مسئله نشان می‌دهد که امام(ره) در سخت‌ترین روز زندگی هم مطالعه را‌‌ رها نکردند و خواندن را به‌عنوان یک اشتغال در حوزه تکامل فردی جدی می‌گرفتند. همین امر امام(ره) را به اسوه مطالعه، تنوع و جدیت خواندن برای نسل جوان تبدیل می‌کند.

او با بیان اینکه به نظریات امام(ره) در رابطه با کتاب کم‌توجهی شده؛ افزود: امام(ره) قله کتاب را قرآن می‌دانند و به نظر ایشان در این مسیر کتاب‌های دیگر نیز حرکت می‌کنند. به زعم ایشان قرآن کتاب انسان متحرک است.

او گفت: درجهان بینی امام(ره)، چهار نوع کتاب وجود دارد، کتاب ضلالت که انسان را از راه به بیراهه می‌برد، کتاب غفلت که انسان را در راه نگه می‌دارد، اما تحرک ندارد، کتاب فراغت که سرمایه حرکت و مانند ایستگاهی بین راهی است و آخرین نوع هم، کتاب‌های حرکت است و قرآن قله کتاب حرکت است که حرکت در سطح و عمق را برای انسان به ارمغان می‌آورد.

به گفته صالحی؛ کتاب‌هایی که در سطح افق طبیعت هستند و به سمت عمق حرکت می‌کنند مایه پویایی جامعه محسوب می‌شوند.

معاون امور فرهنگی ارشاد با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری به عنوان خلف صالح امام(ره) گفت: ایشان نیز در مسیر امام(ره) در رابطه با کتاب حرکت می‌کنند و ما امیدواریم برگزاری هفته کتاب بتواند با برنامه‌هایی پویا گامی در این حرکت بردارد.

هفته کتاب سیدعباس صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر