کد خبر: 212928 A

نشر لوح فکر «زیر پوست ریاض» رامنتشر کرد:

زیرپوست ریاض رما‌نی عربی، اینترنتی درباره‌ی روابط اجتماعی جوانان در عربستان است. / هدف نویسنده جستجوی تناسبی بین اسلام، سنت و مدرنیته بوده تا مسائلی را که جامعه‌ی عرب آن‌ها را نمی‌پذیرد، پررنگ جلوه دهد.

«زیر پوست ریاض» نوشته‌ی رجا عبدالله صانع ترجمه‌ی سمیه صادقی توسط نتشارات لوح فکر منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ این کتاب رما‌نی عربی، اینترنتی درباره‌ی روابط اجتماعی جوانان در عربستان و درمورد رابطه‌ی دوستی چهار دختر ۲۰ ساله است که جنبه‌‌ی پنهان و ناشناخته‌ی جامعه‌ی سعودی از رابطه پدر و فرزند تا قدرت‌مندی مردان و سواستفاده‌هایی که مردان از این قدرت می‌کنند را برملا می‌سازد و به خواننده کمک می‌کند تا با واقعیت‌های درونی جامعه سعودی آشنا شود.

هدف نویسنده از نوشتن این کتاب جستجوی تناسبی بین اسلام، سنت و مدرنیته بوده تا مسائلی را که جامعه‌ی عرب آن‌ها را نمی‌پذیرد؛ پررنگ جلوه دهد. «زیر پوست ریاض» در قالب ۵۰ داستان اینترنتی نوشته شده است. ۳۵۸ صفحه دارد و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۸۰۰۰ تومان به فروش می‌رود.

در پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «دختری به‌ نام موا طی یکسال و در جمعه‌ی هرهفته ایمیلی به تمامی کاربران اینترنت در عربستان سعودی ارسال می‌کند. او در این نوشته؛ بخشی از زندگی چهار دوستش از طبقه‌ی مرفه ریاض را به تصویر می‌کشد. لمیس، سدیم، قمره و مشاعیل دوستان صمیمی هستند که از زیرو بم زندگی یکدیگر باخبرند. موا به هدف روشن کردن مردم جامعه‌اش از آن‌چه در اطرافشان می‌گذرد و نیز برای آن که دید جامعه‌ی جهانی را نسبت به زنان و مردان سعودی تغییر دهد؛ برای اولین بار از خط قرمزهای جنسی جامعه‌ی متعصب‌اش عبور کرده و خاطراتی را نقل می‌کند که دولت عربستان و جامعه‌اش را دچار تشویش می‌کند و موضوع آن مدت‌ها بحثمجالس و محافل می‌گردد. افرادی نیز به توافق یا تعارض با او ایمیل‌هایی را برایش ارسال کرده‌اند که به اختصار در کتاب آورده شده است.

این کتاب به علت مخالفت دولت سعودی در بیروت منتشر شد و اندک زمانی کوتاه در اختیار خوانندگان بی‌‌شمارش قرار گرفت. نویسنده، یک زن است و موضوع رمانش، جامعه‌ای به شدت مرد سالار، شاید در نگاه نخست، نگاشتن چنین رمانی ناممکن می‌نمود، اما برعکس، زن بودن نویسنده، برگه عبوری برای ورود به اندرونی خانه‌ها و خیمه‌ها و هم‌نشینی و هم‌سخنی با محروم‌ترین لایه اجتماعی این جامعه.»

نشر لوح فکر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر