کد خبر: 212778 A

نمایشگاه کتاب جمهوری داغستان پنجشنبه ۱۸ مهر با حضور موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در شهر ماخاچ قلعه، افتتاح شد.

موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران به نمایندگی ازنشر جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب جمهوری داغستان شرکت کرد.

به گزارش ایلنا، پنجشنبه ۱۸ مهرماه برابر با۹ اکتبر با حضور موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران؛ نمایشگاه کتاب جمهوری داغستان در شهر ماخاچ قلعه، مرکز این جمهوری افتتاح شد.

در این غرفه آثاری از ادبیات کلاسیک، فرهنگ و تمدن ایرانی، به زبانهای روسی، انگلیسی و فارسی ارایه گردیده است. وجود کرسی زبان فارسی و گروه های شرق شناسی، تاریخ و باستان شناسی در دانشگاه داغستان، توانست تعداد زیادی از محققان و دانشجویان داغستانی را در روز نخست نمایشگاه، به غرفه جمهوری اسلامی ایران جذب نماید.

در دومین روز از نمایشگاه، نشستی با حضور اساتید گروه زبان شناسی و باستان شناسی دانشگاه داغستان و همچنین نماینده پژوهشگاه سازمان میراثفرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید تا برای جذب کمکهای علمی جمهوری اسلامی ایران به منظور خوانش برخی از کتیبه ها، سکه ها و مهرهای بدست آمده از کاوشهای باستان شناسی در داغستان برنامه ریزی صورت پذیرد. همچنین در جدول برنامه های غرفه ایران، شنبه نشستی با برخی از ناشران و مدیران وزارت فرهنگ و انتشارات داغستان جهت تبیین نیازهای انتشاراتی این کشور از بازار کتاب ایران دیده شده است.

غرفه موسسه نمایشگاه ها ی فرهنگی ایران با دعوت وزیر فرهنگ و انتشارات جمهوری داغستان و همچنین همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو، برپا شده است.

لازم به ذکر است روابط فرهنگی ایران و جمهوری داغستان بسیار دیرینه و ریشه در عهد ساسانی دارد. به طوریکه زبان و ادبیات فارسی در داغستان از دوران حکومت شاپور اول ساسانی آغاز می‌شود و به مرور به زبان مکاتبات و زبان آموزش مذهبی تبدیل می‌شود که نمونه بارز آن وجود ۳۱ کتیبه به زبان پهلوی و ده ها کتیبه به زبان فارسی دری و همچنین تعداد قابل ملاحظه ای اسناد و نسخ فارسی است که در داغستان به جای مانده است.

بنا بر مندرجات کتاب «دربندنامه»، بیش از سه هزار خانوار ایرانی در عهد ساسانی به شهر دربند داغستان(۹۸ درصد آن شیعه هستند) منتقل می­شوند، امروزه بسیارند کسانی که ریشه خود را از مردم اردبیل و تبریز و سراب می‌دانند و خود را قوم ایرانی می‌نامند، همچنین به ندرت کتابخانه‌ای در داغستان یافت می‌شود که دیوان شعرایی همچون حافظ، سعدی، نظامی، فردوسی، جامی، فضولی، مولوی و غیره در آن موجود نباشد.

نمایشگاه کتاب داغستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر