کد خبر: 53218 A

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین:

تا پایان سال جاری تعداد کانون های فرهنگی هنری مساجد قزوین به ۲۰۰ کانون می رسد که در این راستا رایزنی ها صورت گرفته و مقدمات کار فراهم شده است.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین گفت: تا پایان سال جاری تعداد کانون های فرهنگی هنری مساجد قزوین به ۲۰۰ کانون می رسد که در این راستا رایزنی ها صورت گرفته و مقدمات کار فراهم شده است.

به گزارش ایلنا از قزوین؛ حجت الاسلام علی رمضانی در نشست خبری که به مناسبت بیستمین سالروز تأسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد قزوین در سالن جلسات دبیرخانه کانون های مساجد قزوین برگزار شد، افزود: مسجد مکانی بسیار اثرگذار در جامعه اسلامی است و توجه همه دشمنان داخلی و خارجی که در مقابل نظام ایستادند به فعالیت جمعی جامعه اسلامی است، که بیشتر این فعالیت ها در مساجد شکل می گیرد.

وی اظهار داشت: مساجد از ابتدا تا به امروز به عنوان مراکز امور عبادی و وحدت مسلمین بوده و اصلی ترین برنامه که موجب شده است تا جمع معنوی در آن شکل گیرد، انجام فرایض واجب و مستحب عبادی است و از این رو مسجد، جماعت و فعالیت های عبادی سه ضلع تشکیل دهنده مثلث هدایت و کمال انسان ها است.


مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین عنوان کرد: مساجد همانند سکویی، پرواز معنوی مومنان را فراهم می سازد و اگرچه مسجد کارکردهای مختلف و خرده نقش های متفاوتی دارد ولی اصلی ترین کارکرد مسجد در بعد معنوی و عبادی است و نگاه قرآن نیز به مساجد، نگاه بسیار ژرفی است.


وی افزود: بیانات مقام معظم رهبری در خصوص کانون های مساجد در بیرجند، رسالت ما را سنگین تر کرده است و می کوشیم تا فعالیت ها در کانون های مساجد را سرعت بخشیم و از ظرفیت جوانان بیش از پیش استفاده کنیم و نماد مساجد را نماد جوانی کنیم که البته این امر نیازمند تلاش همه نهادهایی است که در مساجد حضور دارند.

افتتاح کانون مصلای قزوین با 7 میلیون تومان اعتبار
حجت الاسلام رمضانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دبیرخانه کانون های مساجد استان در سال جاری اعلام کرد: در انتهای سال 90، 171 کانون فرهنگی و هنری مساجد در استان وجود داشت که متعهد شدیم 33 کانون به مجموعه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان افزوده شود که در حال حاضر 193 کانون در استان وجود دارد.


وی خاطرنشان کرد: ان شاالله این تعداد تا پایان سال جاری به مرز 200 کانون می رسد که در این راستا رایزنی ها شده و مقدمات کار فراهم شده است.


مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین تصریح کرد: تعداد کانون های فرهنگی هنری شهری در استان 97 کانون و روستایی 88 کانون است و تعداد کانون های تخصصی در استان نیز 17 مورد است و تعداد 10 کانون مصلا در استان وجود دارد و یک کانون مصلا نیز در مرکز استان و در مسجد النبی شهر قزوین راه اندازی خواهد شد که بالغ بر 7 میلیون تومان اعتبار برای این منظور در نظر گرفته شده است.


وی یادآور شد: کانون مصلای 10 شهر در کشور افتتاح می شود که طی چند روز آینده کانون مصلای شهر قزوین نیز تجهیز و افتتاح می شود.

 

50 درصد روستاهای بالای 700 خانوار قزوین زیرپوشش کانون های مساجد


حجت الاسلام رمضانی توضیح داد: 116 روستای بالای 700 خانوار در استان شناسایی شده است که 50 درصد این روستاها زیرپوشش کانون های مساجد قرار گرفتند و 50 درصد باقی مانده نیز ان شاالله در سال 92 زیرپوشش قرار می گیرند.


وی افزود: 32 خانه نور در استان وجود دارد و در حوزه فعالیت های قرآنی نظیر طرح تلاوت نور، 64 مورد به اجرای طرح تلاوت نور افزوده شده است و به دلیل کمبود چاپ قرآن این امکان فراهم نشد که در هفت ماهه دوم سال، اهدای قرآن صورت گیرد.


مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین خاطرنشان کرد: اجرای طرح قرآنی 1446، برگزاری برنامه آموزشی با عنوان " نردبان آسمان" با موضوع نهج البلاغه، برگزاری جشنواره نرم افزاری اصول عقاید، دوره آموزشی اندیشه های آسمانی در مشهد مقدس، حمایت از نشریات کانون های مساجد، برگزاری کارگاه های آموزشی تبلیغی تربیت مربی عفاف و حجاب با حضور 120 نفر، برگزاری کارگاره آموزشی ویژه مدیران کانون های روستایی در حوزه وبلاگ نویسی، دوره آموزشی مهدویت، حمایت از فعالیت های پژوهشی و حمایت از گروه های نمایش و سرود از جمله اقدامات صورت گرفته در سال جاری بوده است.


وی اضافه کرد: دوره آموزشی مدیران کانون های تازه تأسیس نیز در فروردین ماه سال آینده برگزار خواهد شد تا بتوانیم علم روز و نحوه مدیریت در بحث کانون ها را بیش از پیش شاهد باشیم.

 

اهدای 20 هزار جلد کتاب به کانون های مساجد
حجت الاسلام رمضانی گفت: در بخش کتابخانه ای نیز تعداد کتابخانه های مساجد بالغ بر 140 کتابخانه است که برگزای دو دوره آموزش کتابداری و آموزش نرم افزار کتابخانه مهر مسجد و بهره مندی 15 کتابخانه از این نرم افزار از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه کتاب است.


وی افزود: در سال جاری ساماندهی و نظارت کتابخانه های کانون های مساجد را عهده دار شدیم که با توجه به این امر برای کتابخانه کانون ها به صورت مجزا مجوز صادر خواهیم کرد تا کتابخانه های مساجد نزدیک به کتابخانه های عمومی شوند و از خدمات دولتی و مردمی بهره مند شوند.


مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین اعلام کرد: در حوزه اهدای کتاب نیز، 20 هزار جلد کتاب در سال جاری به کانون های مساجد اهدا شد و بالغ بر 50 میلیون تومان اقلام کتابخانه ای شامل میز، صندلی، قفسه کتاب و غیره به کانون های مساجد تقدیم شد.


وی توضیح داد: در بخش جشنواره ها نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است که برگزاری جشنواره مدهامتان، شرکت در جشنواره سرود روستایی و جشنواره روز اربعین حسینی همراه با مسابقه نقاشی و مسابقه کتابخوانی از جمله این اقدامات بوده است.


حجت الاسلام رمضانی افزود: برگزاری نمایشگاه توانمندی کانون های مساجد در هفته جهانی مسجد، تشکیل ستاد اوقات فراغت در 110 پایگاه در مجموعه کانون ها، بزرگداشت مناسبت های مذهبی، حمایت از برنامه های اعتکاف، قرائت زیارت آل یاسین در مساجد، همایش نخبگان روستایی در مشهد مقدس، برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب در روستاها و غیره از دیگر اقدامات صورت گرفته در کانون های مساجد است.

اهدای 230 میلیون تومان اعتبار به کانون های مساجد


وی عنوان کرد: در دهه فجر سال جاری نیز بیش از 100 کانون استان برنامه های دهه فجر را اجرا کردند که در مرحله نخست بالغ بر 10 میلیون تومان اعتبار برای اجرای برنامه ها به حساب کانون ها واریز شد و دومین برنامه در دهه فجر برگزاری دوره آموزشی تشکیلاتی وارثین بود که با همکاری کانون امام حسین(ع) و جهاد دانشگاهی برگزار شد.


مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین اعلام کرد: با توجه به فرمایشات رهبری در خصوص سبک زندگی، برگزاری دوره های آموزش سبک زندگی برنامه دیگری است که توسط دبیرخانه کانون های مساجد در حال اجراست که با حوزه علمیه ارتباط برقرار کرده و در این حوزه از ظرفیت طلاب استفاده شده که نزدیک به 10 مورد سلسله نشست های سبک زندگی با موضوعات مختلف و به روز در بوئین زهرا و تاکستان برگزار شده است و در دو تا سه ماهه ابتدای سال 92 نیز این نشست ها برگزار خواهد شد.


وی با اشاره به اعتبارات کانون های مساجد استان توضیح داد: در سال جاری 93 میلیون تومان اعتبار برنامه ای به حساب کانون ها واریز شد که 50 میلیون تومان اعتبارات تجهیزاتی، 70 میلیون تومان اعتبار کتاب و 23 میلیون تومان اعتبار عمرانی بوده است که در سال جاری در مجموع 230 میلیون تومان اعتبارات تجهیزاتی و برنامه ای به کانون ها اهدا شده است.


حجت الاسلام رمضانی در پایان با اشاره به برنامه های بیستمین سالروز تأسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین گفت: برنامه های بیستمین سالروز تأسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین با شعار "مسجد جایگاه عبادت و پایگاه سیاست" در کل کشور برگزار می شود که در استان قزوین نیز برنامه های متعددی در نظر گرفته شده است که دیدار با ائمه جمعه، دیدار با خانواده شهدا، برگزاری مراسم گرامیداشت سالروز تأسیس کانون های مساجد در شهرستان ها و غیره از جمله این برنامه ها است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر