کد خبر: 41732 A

مدیر عامل بنیاد تعاون زندانیان کشور‌:

بر اساس بازدیدهای به عمل آمده از زندان‌ها بیش از 90 درصد از زندانیان کشور قابلیت و ظرفیت بازگشت به جامعه و کار را دارند.

ایلنا- قزوین: مدیر عامل بنیاد تعاون زندانیان کشور گفت: بر اساس بازدیدهای به عمل آمده از زندان‌ها بیش از 90 درصد از زندانیان کشور قابلیت و ظرفیت بازگشت به جامعه و کار را دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین:رحیم مطهر‌نژاد صبح امروز در مراسم بهره‌برداری از آشپزخانه مکانیزه و مجتمع حرفه‌آموزی زندان مرکزی قزوین افزود:در حال حاضر با همکاری شرکت‌ها، کارخانجات و مجتمع‌‌‌های کشاورزی و صنعتی 44 مجموعه بزرگ را اداره می‌کنیم که از این تعداد 31 نمایندگی در استان‌های مختلف کشور و سایر آن‌ها نیز به صورت شرکت، کارخانجات و مجتمع‌های کشاورزی، باغداری و صنعتی است.

وی با اشاره به میزان اشتغال ایجاد شده در زندان‌های سطح کشور افزود: 48 هزار نفر زندانی در حال حاضر در سراسر کشور در داخل زندان‌ها، پیرامون و بیرون مشغول فعالیت هستند.

به گفته این مقام مسئول سالانه 100 هزار نفر مددجو تحت آموزش های شغلی قرار می‌گیرند که 70 هزار نفر از آنان گواهینامه فنی و حرفه‌ای دریافت می‌کنند و پس از آزادی می‌توانند با استفاده از این گواهینامه به اشتغال بپردازند.

مدیر عامل بنیاد تعاون زندانیان کشور با اشاره به سیاست جدید بنیاد عنوان کرد: سیاست توسعه اشتغال در اولویت برنامه کاری بنیاد تعاون زندانیان کشور قرار گرفته است و تاکنون 9 هزار شغل جدید به شغل‌هایی که در زندان‌های سطح کشور وجود داشته، اضافه شده است.

مطهرنژاد با اشاره به احداث آشپزخانه‌های صنعتی و کارگاه‌های حرفه‌آموزی در زندان‌های  کشور افزود: آشپزخانه صنعتی و کارگاه‌های حرفه‌آموزی در هشت ماه گذشته احداث و تکمیل شده است، بنیاد تعاون زندانیان کشور نیز این سیاست را توسعه خواهد داد تا ظرفیت اشتغال را به یک صدهزار نفر برساند.

وی اضافه کرد: تحقق این امر مستلزم کمک از سوی بانک‌ها است تا قانونی که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است، عملی شود.

این مسئول ابراز داشت: در واقع یک‌هزار و 440 میلیارد تومان مصوب مجلس است تا به این بنیاد تعلق بگیرد و 30 هزار شغل دیگر به مجموعه اشتغال‌هایی که در زندان‌ها وجود دارد، اضافه شود.

مدیر عامل بنیاد تعاون زندانیان کشور بیان کرد: بنیاد تعاون در همان ابتدای کار از طریق کمک به ستادهای دیه و انجمن‌های حمایت از زندانیان برای آزادی زندانیان تلاش کرده است و امیدواریم بتوانیم تا پایان سال مبلغی به صورت عیدی برای کمک به خانواده زندانیان پرداخت کنیم.

 مطهرنژاد با اشاره به ارزیابی که از وضعیت زندان استان قزوین داشت، گفت: اشتغال نشسته در زندان مرکزی استان قزوین بسیار خوب است زیرا با مشارکت بخش خصوصی بیش از یک‌هزار نفر از مددجویان اشتغال نشسته دارند که این اشتغال به کار وقت زندانیان را پر می‌کند.

وی افزود:با توجه به ظرفیت‌هایی که در زندانهای استان وجود دارد،بیش از یكهزار وپانصد نفر نیز در رشته های مختلف اشتغال ایجاد شده وامیدواریم برای سال 92 به دوهزار نفر افزایش یابد.

مدیر عامل بنیاد تعاون زندانیان کشور ابراز داشت: در حال حاضر امکان پرورش دو هزار رأس دام در زمین‌های زندان مرکزی قزوین وجود دارد و در زمینه‌های صنعتی نیزگام‌های مؤثری برداشته شده است.

مطهرنژاد با اشاره به اینکه تاکنون حدود 5/1 میلیارد تومان در استان‌های مختلف کشور با منابعی که در اختیار داشتیم، سرمایه‌گذاری کردیم، گفت: اگر از طریق بانک‌ها کمک مالی مناسبی به بنیاد تعاون زندانیان کشور شود قطع یقین اشتغال را با سرعت بیشتری می‌توانیم توسعه دهیم.

وی با اشاره به سابقه فعالیت بنیاد تعاون زندانیان کشور بیان داشت: بنیاد تعاون زندانیان کشور 65 سال سابقه فعالیت دارد که تاکنون از هیچ منبع دولتی برای انجام فعالیت‌های خود استفاده نکرده  و به صورت خودگردان اداره می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: بنیاد تعاون زندانیان کشور در واقع یک مجموعه عام‌المنفعه است که تمام منافع و سود آن برای زندانیان، توسعه اشتغال و خانواده زندانیان هزینه می‌شود.

مطهرنژاد اذعان داشت: باید همه ما دست به دست هم دهیم تا زندانیان شرافتمندانه به جامعه برگردند و نگاه منفی جامعه باید برداشته شود زیرا بیشتر زندانیان دچار آسیب اجتماعی مانند بدهی، دیه، مهریه و غیره شده‌اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر 25 هزار نفر از زندانیان سطح کشور با کمک مالی قوه قضائیه و بانک‌ها وام گرفته‌اند و برای خود ایجاد اشتغال کرده‌اند، خاطر نشان کرد: این افراد اصولا جزو خوش حساب‌ترین مشتریان بانک‌ها در سطح کشور هستند و 95 درصد از آن‌ها به موقع اقساط خود را پرداخت می‌کنند، بنابراین بانک‌ها در خصوص پرداخت تسهیلات به زندانیان آزاد شده نباید هیچ‌گونه نگرانی داشته باشند.

مدیر عامل بنیاد تعاون زندانیان کشور درپایان اظهار داشت: با توجه به اینکه در داخل زندان‌ها برنامه‌های اصلاح و تربیتی، حرفه‌آموزی و اشتغال برای زندانیان در نظر گرفته شده است و زندانیان نیز جزو افراد متعهد جامعه به‌ شمار می‌روند، نگاه منفی جامعه نسبت به زندانیان باید به طور کامل تغییر کند.

 

قزوین مدیر عامل بنیاد تعاون زندانیان کشور‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر