کد خبر: 3350 A

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور:

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به افتتاح اولین بازارچه صنایع دستی ایران در سرای تاریخی سعدالسلطنه، آن را نقطه عطفی برای شهر قزوین دانست.

قزوین - ایلنا: معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در قزوین گفت: افتتاح اولین بازارچه صنایع دستی ایران در سرای تاریخی سعدالسلطنه، نقطه عطفی برای شهر قزوین است.

به گزارش ایلنا از قزوین، محمدحسن صالحی مرام در مراسم افتتاح 5 نمایشگاهصنایع دستی، فرصت های سرمایه گذاری،شیرینی های سنتی، اخراعات و عکس استان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی برضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی در شرایط حساس کنونی، افزود: صنایع دستی و هنرهای سنتی در ایران یک مزیت مطلق محسوب می شود زیرا  تمام شاخصه های اقتصاد مقاومتی را در خود جای داده است.

 صالحی ادامه داد: صد در صد فعالیت های اقتصادی این حوزهدر ایران توسط بخش خصوصی انجام می شود؛ در حالی که این رقم در بسیاری از کشورهای پیشرفته کمتر از 60 درصد است.

 وی با تصریح برحضور پر رنگ و موثر زنان در چرخه فعالیت های حوزه صنایع دستی، خاطر نشان کرد: بیش از 94 درصد مواد مصرفی در صنایع دستی ایران در داخل کشور تولید می شود. بدون احتساب 40 حرفه منسوخ شده نزدیک به 360 حرفه در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی وجود دارد.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ادامه با اظهار به این نکته که توجه به توانایی ها و پتانسیل های اقتصاد ایران، ما را از وارد کردن کالای خارجی بی نصیب خواهد کرد، گفت: باعث تاسف است که ما به رغم برخورداری از رتبه نخست در حوزه صنایع دستی هم به لحاظ تنوع محصولات و هم برحسب کیفیت آنها، کماکان بیش از 15 میلیارد تومان صرف واردات محصولات مذهبی می کنیم.

قزوین همواره در عرصه صنایع دستی، موثر و فعال بوده است.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به تاریخ 9 هزار ساله مدنیت در قزوین، گفت: همواره در تمام فعالیت های حوزه صنایع دستی در ایران، قزوین حضوری پر رنگ داشته است.

به گزارش ایلنا؛ اسدالله بیرانوند نیز  با استناد به وجود اماکن تاریخی، مساجد و بقاع متبرک به هنر درخشان معماری در قزوین پرداخت و افزود: در همه عرصه های هنری دیگر همچون موسیقی، خوشنویسی،گلیم بافی، تذهیب، نقاشی و فرش بافی قزوین همواره حرف هایی برای گفتن داشته  است.

وی اظهار امیدواری کرد جشنواره روز قزوین، در سال های بعدی با مشارکت تمام دستگاه های سطح شهر و با کیفیت و کمیت بهتری برگزار شود.

5 نمایشگاه فوق در سرای تاریخی سعدالسلطنه به مدت یک هفته میزبان هنرمندان و دوستداران هنر خواهد بود.

روز قزوین میراث فرهنگی صالحی مرام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر