کد خبر: 23566 A

کتاب “نامه های عارف قزوینی” دربرگیرندۀ 54 نامه از عارف قزوینی است که طی سال های 1301 تا 1312 خورشیدی برای شخصیت های ادبی و سیاسی و دوستان نزدیک خود فرستاده است.

ایلنا - قزوین:  نویسنده کتاب “نامه های عارف قزوینی” گفت: این کتاب، دربرگیرندۀ 54 نامه از عارف قزوینی است که طی سال های 1301 تا 1312 خورشیدی برای شخصیت های ادبی و سیاسی و دوستان نزدیک خود فرستاده است.

مهدی نورمحمدی در گفتگوی اختصاصی با ایلنا افزود: در این نامه ها که برخی از آن ها برای اولین بار منتشر می شوند، دربارۀ شخصیت هایی چون قوام السلطنه، وثوق الدوله، فرمانفرما، رضا شاه، تقی زاده، ملک الشعرای بهار، وحید دستگردی، احمد کسروی، کلنل محمد تقی خان پسیان، ایرج میرزا، غمام همدانی، رعدی آذرخشی و تعداد دیگری از رجال ادبی و سیاسی عصر مشروطیت و اوایل عصر پهلوی اظهار نظر شده است که به همین خاطر می توان آن را یکی از منابع مفید برای شناخت اوضاع سیاسی و اجتماعی آن دوران محسوب کرد.

وی ادامه داد: همچنین خواندن این نامه ها، اطلاعات مفیدی در خصوص حالات روحی و جسمی عارف در اواخر عمر در اختیار خواننده می گذارد و نامه های یاد شده بر اساس تاریخ فرستاده شدن آن ها به چاپ رسیده و گردآورنده برای برخی از آن ها توضیحاتی نیز ارائه کرده است.  پایان کتاب نیز به اسناد و عکس ها اختصاص دارد. در این قسمت، برای اولین بار عکس جیران، خدمتکار عارف که در سال های پایانی عمر عارف در همدان با او زندگی می کرد به چاپ رسیده است.

نویسنده کتاب “نامه های عارف قزوینی”بیان کرد: این کتاب پنجمین کتابی است که دربارۀ عارف قزوینی به چاپ رسانده است.

مهدی نورمحمدی پیش از این، کتاب های عارف قزوینی نغمه سرای ملی ایران (انتشارات عبیدزاکانی 1378)، دیوان عارف قزوینی(انتشارات سنایی 1381)، خاطرات عارف قزوینی با مقدمۀ استاد ایرج افشار (انتشارات سخن 1388) و دیوان عارف قزوینی به همراه اشعار چاپ نشده (انتشارات سخن 1389) را به چاپ رسانده بود.  

عارف قزوینی مهدی نور محمدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر