کد خبر: 101060 A

شهردار قزوین:

به گواهی تاریخ، قزوین همواره یکی از نقاط برجسته و کانون‌های مولد فرهنگ و تمدن جهان اسلام در ایران است.

ایلنا: شهردار قزوین گفت: به گواهی تاریخ، قزوین همواره یکی از نقاط برجسته و کانون‌های مولد فرهنگ و تمدن جهان اسلام در ایران است.

به گزارش ایلنا از قزوین؛ مسعود نصرتی با تشکر از حضور مهمانان خارجی و داخلی و پذیرفتن دعوت کشور ایران و شهر تاریخی و فرهنگی شهر قزوین گفت: خوشحال هستیم در این اجلاس همزمان با روز قزوین میزبان شما مهمانان در مسجدالنبی با ۲۵۰سال قدمت هستیم.

شهردار قزوین بیان کرد: شهر بزرگ‌ترین نماد تمدن بشری است که بشر آن را برای امنیت و آسایش خود بنا کرده است و قزوین تنها یک سکونت‌گاه نیست بلکه آبادی است که روح اجتماعی در آ دمیده شده است و از آن هویت می‌گیرد.

وی ادامه داد: در سده‌های اخیر روند شهرسازی در کشورهای مسلمان با تقلید از انگاره‌های غربی و پدیده جهانی شدن دچار نوعی انقطاع تاریخی و ناسازگاری نسبت به نوع فرهنگ و جهان بینی شهروندان مسلملن شده است.

این مقام ارشد مدیریت شهری قزوین ادامه داد: این در حالی است که شهر اسلامی برخاسته از فرهنگ و تمدن اسلام، همگام با نفوذ فرهنگ غنی اسلامی در آسیا، آفریقا و اروپا عناصر شهرسازی و معماری سایر فرهنگ‌ها را جذب کرده و سپس روابط اجتماعی را بر اساس معیار‌ها و ارزش‌های خود باز تعریف کرده است.

نصرتی گفت: ساختار شهر اسلامی که روح توحید را در تمام عناصر خرد و کلان شهری در نهان و آشکار متجلی کرده است یادآور هویت ساکنان مسلمانان آن است. بنابراین می‌توان گفت در شهر اسلامی ارتباط ذاتی و ساختاری بین فضای شهری و مناسبات اجتماعی برقرار است.

وی بیان کرد: خدا محوری، استقلال و تساوی مدنی، برقراری عدالت، برابری و مساوات، تعریف اجتماعی بر اساس الگوهای دینی، تهعد و مسوولیت افراد، آزادی برادری ایثار و حس همدردی قانونگرایی نظم تعاون و مشارکت همگانی احترام به حقوق یکدیگر اعتماد و حسن نیت برقراری امنیت مشاورت و شورایی بودن امور توسعه اقتصادی و اجتماعی که اصول و زیربنای شهر اسلامی را بنیان نهاده‌اند مفهوم پایداری را برای شهروندان به ارمغان می‌اورد و ظرفیت‌هایی به مراتب بالاتر از تئوری‌های موجود در مفهوم امروزین توسعه پایدار را آشکار می‌سازد.

شهردار قزوین گفت: تلاش برای نزدیک شدن به آرمان شهر اسلامی و برپایی شهری شایسته کشورهای اسلامی نه تنها نیازمند گذار از معرفت‌شناختی جاری به مفاهیم کاربردی و حرفه‌ای است بلکه آرا و اقوال فرهیختگانی که در جستجوی یافتن راه حصول بدین مقصود هستند نیز می‌تواند مسیر دستیابی به این هدف متعالی را هموار سازد و بستری را حاصل کند تا در آن طراحان و شهرسازان متعهد در جهت پیوند مجدد با هویت اسلامی به احیاء و تعریف مولفه‌ها و قالب‌های قابل ارائه در بنیان نهادن شهرهای اسلامی بپردازند.

وی ادامه داد: مچمع جهانی شهر اسلامی فرصت مغتنمی است تا مفاهیم شهر و شهرسازی در عصر کنونی که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ایران تمدن بشر در پیچ تاریخی قرار گرفته است باز تعریف شده و طلیعه‌ای برای ظهور و بروز شهرهای نوین اسلامی در جهان باشد.

نصرتی افزود: قزوین تمدنی به قدمت زندگی به عنوان اولین میزبان مجمع جهانی شهر اسلامی با افتخار پذیرای نقطه نظرات اندیشمندان و صاحب نظران این حوزه است.

نصرتی گفت: شهر نشینی در دشت قزوین به شش هزار سال پیش از میلاد باز می‌گردد و در دوره ماد‌ها این دشت جزوء حوزه تمامی مهم تمدن ایران بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در دوره ساسانیان یعنی بیش از هفده قرن پیش به دستور شاپور در این سرزمین دژی ساخته شد که کشوین نام گرفت و چهارده قرن پیش مردم ایرانت اسلام را به عنوان دین رسمی خود انتخاب کردند و در قرن شانزده میلادی در دوران امپراتوری قدرتمند صفویه قزوین پایتخت ایران اسلامی بوده است به گونه‌ای که در سراسر سده دهم هجری بزرگ‌ترین زیباترینم و آباد‌ترین شهر ایران به شمار می‌رفته و از آن پس نیز با معرفی سبک خاص معماری و شهرسازی خود به الگویی برای توسعه شهری و شهرسازی در امپراتوری گسترده صفوی تبدیل شده است.

شهردار قزوین گفت: به گواهی تاریخ قزوین همواره یکی از نقاط برجسته و کانون‌های مولد فرهنگ و تمدن جهان اسلام در ایران زمین بوده است.

نصرتی گفت: نام دانشمندان بزرگی که از صدر اسلام تا روزگار معاصر بر تارک شهر قزوین درخشیده و این شهر را به عنوان مهد فرهنگ و دانش در حافظه تاریخ جاودان کرده‌اند شاهد و گواه این مدعاست کثرت آثار تاریخی مربوط به دوره‌های مختلف از قرن‌های پیش از میلاد مسیح تا دوره قاجار همگی نشان می‌دهند که این شهر سهم زیادی در تاریخ تمدن ایران اسلامی داشته و همچنین مرکز آموزش علوم اسلامی در جهان اسلام به شمار می‌رفته و مدارس متعددی برای آموزش علوم دینی در آن وجود داشته است.

وی بیان کرد: قزوین با برخورداری از طبیعتی گوناگون و چشم نواز موقعیت برجسته ژئوپلتیکی ظرفیت فوق العهاده اقتصادی با تکیه بر داشته‌های فراوان و منابع مهم صنعتی کشاورزی و بازرگانی توان نهفته و بالفعل علمی و دانشگاهی که نزدیک به ده درصد اساتید و دانشجویان کشور را در خود جای داده است و مردمان مسلمان و خونگرم و می‌ه‌مان نواز با برخورداری از پیشینه غنی فرهنگ و تمدن اسلامی به عنوان سرآمد شهرهای اسلامی در ایران در نظر دارد با دارا بودن دبیرخانه دائمی و برگزاری نخستین اجلاس جهانی شهر اسلامی با رویکرد معیارهای سکونت و حقوق شهروندی در اسلام دو هذف اصلی را دنبال می‌کند.

شهردار قزوین گفت: نخست آنکه با تکیه بر معیار‌ها و حقوق سکونت از دیگاه اسلام که بسیار عمیق و دقیق است

وی ادامه داد: با مشارکت دانشمندان علوم دینی و علوم شهری و شهرداران پایتخت در ساخت و توسعه شهرهای اسلامی فراتهم شود و دوم آنکنه اصول و معیارهای جهانی سکونت کدر محتوی دین اسلام موررد توجه قرار گرفته و‌گاه بسیار پیشرو‌تر از اندیشه‌ها و تئوری‌های علمی حال حاضر در جهان حرکت می‌کند در مقیاس جهانی مطرح شده و ترویج ارزش‌ها و قابلیت‌های دین اتسلامی را در جهان معاصر به همراه داشته باشد.

قزوین اجلاس شهر اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر