کد خبر: 39882 A

استاد جهانشاه سی‌سختی ادیب، نویسنده، مترجم و فعال مطبوعاتی استان فارس و کشور، به دلیل کهولت سن و بیماری،شب گذشته دارفانی را وداع گفت.

شیراز-ایلنا: استاد جهانشاه سی‌سختی ادیب، نویسنده، مترجم و فعال مطبوعاتی استان فارس و کشور، به دلیل کهولت سن و بیماری و پس از آنکه به‌دلیل سکته مغزی در بیمارستان نمازی شیراز مدتی را بستری بود، شب گذشته دارفانی را وداع گفت.
به گزارش ایلناازشیراز، استاد جهانشاه سی‌سختی، سال‌ها فعالیت در حوزه ادبی، پژوهشی و ترجمه را در کارنامه خود دارد و همکاری او با مطبوعات بیش از سه دهه ادامه داشت.
بی‌تردیدوی یکی از اثرگذار‌ترین آموزگاران دهه‌های اخیر به‌شمار می‌رود که بسیاری از استادان امروز دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی امروز به شاگردی او افتخار می‌کنند.
حضور سی‌سختی همواره گرمی‌بخش بسیاری از محافل و مجامع فرهنگی بود و در حراست و پاسداری از حریم باشکوه زبان فارسی صریح‌اللهجه و غیرتمند بود و بسیاری از آثار ارزشمند علمی در حوزه‌های گوناگون را از زبان فرانسه به فارسی ترجمه می‌کرد.
جهانشاه سی‌سختی، سال ۱۳۰۵ در شیراز متولد شد و تحصیلات ابتدایی، متوسطه و عالی را در همین شهر به اتمام رساند و به کسوت معلمی درآمد.
وی تحصیلات عالی را در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی و فرانسه در حین خدمت در فرهنگ به پایان برد و در کنار تدریس در دانشگاه شیراز، دانشسرای شیراز (تربیت معلم) و هنرستان‌های این شهر، با مجله‌ها و مطبوعه‌های مختلف همکاری کرد.
آثار متعددی از استاد مرحوم سی‌سختی در نشریات مختلف و مطبوعات محلی شیراز و فارس و روزنامه‌ها و مجلات کشور به چاپ رسیده است.
مراسم تشییع و تدفین پیکر استاد سی‌سختی ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه چهارم بهمن‌ماه از محل مسجد دارالرحمه انجام خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر