کد خبر: 24635 A

بیش از 80 درصد جهرمی ها در برنامه پزشک خانواده ثبت نام کردند.

ایلنا - جهرم: رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم ضمن بیان مشارکت بیش از 80 درصد جهرمی ها در برنامه پزشک خانواده گفت: با توجه به تکلیف قانونی که از طرف مجلس شورای اسلامی مبنی بر اجرای برنامه پزشک خانواده به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بنا نهاده شده این امر از شهریورماه امسال در جهرم اجرایی شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، دکتر سید محمدکاظم تدین با بیان اینکه استان فارس به عنوان پیشرو در طرح پزشک خانواده این کار را عملی کرده است، افزود: با توجه به اهمیت این طرح در نظام بهداشت و درمان کشور نیاز به فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در مورد نحوه اجرای طرح پزشک خانواده لازم و ضروری است.

وی با بیان اینکه 12 مرکز بهداشت شهری در برنامه پزشک خانواده این شهرستان فعالیت دارند، ابراز داشت: تاکنون 10 مرکز بهداشت شهری شروع به فعالیت کرده و ساختمان دو مرکز دیگر نیز توسط خیران جهرمی اهداء شده که به زودی فعالیت آنها آغاز می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بیان اینکه تاکنون 76 هزار جهرمی در برنامه پزشک خانواده ثبت نام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: سازمان بیمه ایرانیان آمادگی دارد تا افراد فاقد بیمه را برای اجرای این طرح زیر پوشش خود قرار دهد. وی ادامه داد: 28 پزشک در بخش دولتی و 26 پزشک در بخش خصوصی در برنامه پزشک خانواده جهرم فعالیت دارند.

دکتر تدین با بیان اینکه تمام پزشکان متخصص در برنامه پزشک خانواده عقد قرارداد کرده اند، گفت: از نظر تعداد پزشک خانواده در جهرم مشکلی نداریم و هر تیم پزشکی دو هزار و 500 نفر را تحت نظر خود دارد.

وی با بیان اینکه بر این اساس پزشک خانواده موظف است در هفته 44 ساعت جز در روزهای تعطیل رسمی به ارائه خدمات به افراد تحت پوشش بپردازد، بیان کرد: ساعت کار تیم سلامت روزانه 8 ساعت در دو نوبت صبح 8 تا 12 و بعداز ظهر 4 تا 8 و پنجشنبه ها فقط صبح تعیین شده است.

تدین با بیان اینکه انتخاب پزشک خانواده از سوی خانوار در فاصله مجاز تعیین شده اختیاری است و تنها عامل محدود کننده نام نویسی کافی افراد نزد پزشک معین و پر شدن ظرفیت وی است، ابراز داشت: تمام بیمه شدگان بر اساس دفترچه معتبر و شماره ملی، احراز هویت شده و در برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع توسط پزشکان خانواده ثبت نام می‌شوند و کسانی که فاقد بیمه درمان هستند، طبق ضوابط تحت پوشش بیمه ایرانیان قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه حق الزحمه پزشک خانواده به صورت سرانه پرداخت می‌شود، عنوان کرد: میزان سرانه پایه پزشک خانواده و دستیارش(ماما یا پرستار) به ازای هر نفر در ماه 21000 ریال است که با توجه به گروههای خاص سنی و جنسی و نیز برخی موارد خاص افزایش می‌یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم اضافه کرد: 80 درصد سرانه جمعیت تحت پوشش پزشک خانواده به صورت ماهانه با اعلام فهرست اسامی ثبت نام شدگان به ستاد عملیات استانی پزشک خانواده و نظام ارجاع به صورت علی الحساب در پایان هر ماه پرداخت شده و 20 درصد بقیه پس از پایش و بازخورد توسط تیم مشترک بیمه و ستاد اجرایی دانشگاه پرداخت می‌شود و سرانه پرداخت به پزشک خانواده بر اساس ارزشیابی و پایش تا 20 درصد قابل کاهش یا افزایش است.

دکتر تدین با اشاره به اینکه به ازای پوشش خدمات به افراد بالای 60 سال، زیر 5 سال و مادران باردار 20 درصد به سرانه پرداختی به ازای هر نفر اضافه می‌شود، افزود: در مناطق محروم نیز برای هر فرد ثبت نام شده بین 4 تا 40 درصد به سرانه پایه اضافه می‌شود.

تدین با بیان اینکه هر فرد می تواند در سال دو بار پزشک خانواده خود را تغییر دهد، اظهار کرد: این امر باید حداکثر به مدت 3 ماه از انتخاب پزشک گذشته باشد و این تغییر در پایان ماه انجام شود.

وی با بیان اینکه در صورت عدم انتخاب پزشک خانواده توسط افراد، ویزیت و دارو به صورت آزاد انجام می شود، گفت: ستاد اجرایی پزشک خانواده با شماره تلفن 3342590 و 3345661 هر روز از ساعت 8 صبح تا 10 شب آماده پاسخگویی به سوالات همشهریان عزیز در رایطه با این طرح می باشد.

دکتر تدین با بیان اینکه مسافران نیز می توانند از برنامه پزشک خانواده استفاده کنند، بیان داشت: افرادی که تحت عنوان مسافر قصد مراجعه به پزشک را دارند همانند سایر افراد عضو این طرح (70 درصد تعرفه دولتی بیمه و 30 درصد تعرفه بیمار) مورد معالجه قرار می گیرند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر