کد خبر: 21368 A

معاون اداری مالی شهرداری شیراز:

در نیمه اول امسال با توجه به اینکه بخشی از بودجه را اعتبارات بانکی و اوراق مشارکت تشکیل می‌دهد، از ۵۳۰ میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده، ۶۶ درصد محقق شد.

ایلنا – شیراز: معاون اداری مالی شهرداری شیراز گفت: در نیمه اول امسال با توجه به اینکه بخشی از بودجه را اعتبارات بانکی و اوراق مشارکت تشکیل می‌دهد، از ۵۳۰ میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده، ۶۶ درصد محقق شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، محمد حسن اسدی پیش ازظهر یكشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز افزود: ۷۳ درصد از کل بودجه پیش‌بینی شده یک هزار و ۶۴ میلیارد تومانی برای سال ۹۱ شهرداری شیراز، ۷۳ درصد باید توسط شهرداری مرکزی و مابقی شهرداری‌های مناطق تامین و محقق شود.

وی ادامه داد: در بین شهرداری‌های مناطق، ۱۲ درصد کل بودجه توسط شهرداری منطقه یک، ۴. ۵ درصد توسط شهرداری منطقه ۴ و  ۱ .  ۴درصد توسط شهرداری منطقه شش شیراز باید محقق شود و سایر مناطق سهمشان ۱  . ۶درصد است.

اسدی گفت: بخش اعظمی از بودجه امسال مربوط به تسهیلات بانکی و اوراق مشارکت است که با توجه به سیاست‌های بانکی، معمولا صدور مجوز انتشار و فروش اوراق مشارکت و همچنین واگذاری تسهیلات به نیمه دوم سال معطوف می‌شود.

او از کاهش حجم پروانه‌های صادره برای ساخت و ساز به لحاظ متراژ در نیمه اول سال‌جاری خبرداد و گفت: امسال به لحاظ تعداد پروانه‌های صادره به نسبت سال ۹۰ افزایش و به لحاظ متراژ کاهش را شاهد بودیم که یکی از علت‌های عمده این موضوع، نامتعادل بودن قیمت مصالح ساختمانی و افزایش آن و بالارفتن هزینه‌های ساخت و ساز بود که مانع از استقبال انبوه‌سازان شد.

اسدی با بیان اینکه در بحث تسهیلات بانکی ۱۴۱ میلیارد تومان در اعتبارات پیش‌بینی شده است، از افزایش نرخ سود تسهیلات در سال‌جاری خبرداد و گفت: با توجه به بالا رفتن قیمت تمام شده پول در بانک‌ها که دلیل آن افزایش سود پرداختی به سپرده‌ها و هزینه‌های جاری بانک‌ها است، امسال رقم سود تسهیلات اعطایی بانک‌ها بیش از ۲۵ درصد خواهد بود.

وی در بخش دیگری از گزارش خود سهم عوارض دریافتی از مردم بابت نوسازی، اتومبیل و سهم کمک‌های دولتی و عوارض کسب و پیشه را در کل بودجه پایین دانست و گفت: سهم عوارض اتومبیل و نوسازی و کسب و پیشه و کمک‌های دولتی به شهرداری هر کدام کمتر از یک‌درصد کل بودجه پیش‌بینی شده است.

اسدی با یادآوری اینکه سهم کمک دولت به شهرداری شیراز در نیمه اول امسال محقق نشده است، گفت: پیش‌بینی پرداخت ۵ میلیارد تومان بابت پروژه توسعه حرم مطهر شاهچراغ بود که تاکنون محقق نشده و در مجموع از کل اعتبار پیش‌بینی شده در این بند، ۳۷۳ میلیون تومان تحقق یافته است.

معاون اداری مالی شهرداری شیراز همچنین تصریح کرد: سرانه هر شهروند شیرازی سالانه ۳۴۴ هزار تومان است و در مقایسه با سایر نقاط کشور بعد از تهران با بیش از ۵۰۰ هزار تومان در رتبه دوم قرار داریم.

وی تصریح کرد: با افزایش جمعیت، مهاجرت و توسعه شهر نمی‌توان افزایش عوارض را اعمال کرد و از کل بودجه یک هزار و ۶۴ میلیارد تومانی شهرداری در سال ۹۱ تنها ۲۲۸ میلیارد تومان سهم عوارض و صدور پروانه‌های ساخت و ساز دیده شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر