کد خبر: 100352 A

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خبر داد:

جشنواره فرهنگی ادبی (اکو) با حضور شاعران برجسته موسسه فرهنگی اکو و مدیر اجرایی آن در هفتم و هشتم شهریورماه 92 در شیراز برگزار می‌شود.

ایلنا: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: جشنواره فرهنگی ادبی (اکو) با حضور شاعران برجسته موسسه فرهنگی اکو و مدیر اجرایی آن در هفتم و هشتم شهریورماه ۹۲ در شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد همتی، صبح امروز چهارشنبه 6 شهریورماه در یک کنفرانس خبری گفت: جشنواره فرهنگی ادبی «اکو» در شیراز با حضور شاعران از کشورهای افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه برگزار می‌شود.

همتی اضافه کرد: از جمله شاعران برجسته این مراسم می‌توان به محمد افسر رهبین و محمد سرور رجایی از افعانستان، دکتر پیرزاده قاسم رضا صدیقی از پاکستان، بهروز ذبیح‌الله،  رستم عجمی و کلدیف گل نظر از تاجیکستان و دو شاعر از کشور ترکیه اشاره کرد.

وی ادامه داد: مراسم فرهنگی ادبی «اکو» پنج‌شنبه، هفتم شهریورماه جاری ساعت ۱۷ به میزبانی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در مجموعه فرهنگی ـ هنری حافظ شیراز پذیرای تمامی اهالی فرهنگ و ادب و هنر به ویژه شاعران و ادیبان فارس، با حضور افتخار حسین عارف، رئیس مؤسسه اکوی پاکستان و ۲ نفر از اساتید دانشگاه شیراز آقایان حسنعلی و نیری به همراه شعرخوانی ۲ شاعر شیرازی و شعرای اکو است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، حضور این شاعران برجسته از کشورهای دوست و همسایه در این راستا برنامه‌ریزی شده تا تبادلی میان اهل شعر و ادب ایران اسلامی و دیگر ممالکی که در حوزه شاعری فعالیت دارند صورت گیرد و از این طریق اصالت شعر و ادبیات غنی و فرهنگ اسلامی درسومین حرم اهل‌البیت (علیهم السلام) در استان فارس و کشورمان بتواند در اقصی‌ نقاط جهان معرفی و بیش از پیش رونق یابد.

همتی با اشاره به تأثیرات اینگونه جشنواره‌های بین‌المللی به ویژه بارویکردزبان مشترک فارسی که درمنطقه اکو جریان دارد، افزود: تبادل فرهنگی ملت‏‌ها نیز که در طول تاریخ در بستری متعادل ادامه داشته برای تازه‏ ماندن معارف و حیات فرهنگی بشر آن هم از طریق هنر ماندگار شعر و ادب امری ضروری است و جامعه‏ انسانی را در مسیر دست یابی به فرهنگ و ادبیات اصیل کشور ایران اسلامی‌مان و آشنا شدن دیگر کشور‌ها با آثار فرهنگی و ادبی یکدیگر به پیش می‌‏برد.

وی اظهار داشت: حیات بشری همواره با فرهنگ توأم بوده است و ملتی که فرهنگ مخصوص به خود نداشته باشد، مرده محسوب می‌‏شود. علاوه بر این، یک فرهنگ بالنده برای تکامل خود باید توانایی تبادل با سایر فرهنگ‏‌ها و جذب عناصر مثبت آن را داشته باشد؛ که این قدرت در ادبیات و شعر این مرز و بوم اسلامی خود شاهد این ماجراست. بنابراین، تمام فرهنگ‏‌ها باید در تعامل با یکدیگر باشند، تا بتوانند در مجموع، بشر را به پیشرفت مطلوب برسانند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خاطرنشان کرد: در عصر حاضر که نظام سرمایه‏‌داری به سردمداری ابرقدرت‌های جهان خوار، تلاش می‌کند تا یکه‏‌تاز عرصه‏‌ی جهانی شود و به شکل‏‌های مختلف می‌‏کوشد تا نظرات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود را به تمام کشورهای جهان تحمیل کند و فرهنگ واحدی متناسب با منافع درازمدت خود بر جهان حاکم سازد، اما خوشبختانه و با یاری خداوند مهربان از طرف دیگر سایر ملت‏‌ها نیز در برابر این زیاده‏‌خواهی استعمار برای شکوفایی این همکاری منطقه‌ای در جهان و حفظ و پاسداری از فرهنگ ملی و بومی خود مقاومت می‌‏کنند. در این میان فرهنگ غنی اسلامی توانسته است در صد سال اخیر در برابر این هجوم مقاومت و اصالت خود را حفظ و دست‌آوردهای خود را به جهان تقدیم کرده و موج اسلام خواهی را رواج دهد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر