کد خبر: 98854 A

با حضور مسئولین استانی در شهرستان ماهنشان؛

با حضور مسئولین استانی و شهرستان ماهنشان دومین جشن سالانه جشن ییلاق در منطقه قارقالان شهرستان ماهنشان برگزار شد.

ایلنا: با حضور مسئولین استانی و شهرستان ماهنشان دومین جشن سالانه جشن ییلاق در منطقه قارقالان  شهرستان ماهنشان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، در این جشن که جمعی از مسئولان استانی و شهرستان ماهنشان حضور داشتند، حجت الاسلام زاهدای‌پور امام جمعه این شهرستان در سخنانی با اعلام اینکه مرتعداران نقش مهمی در آبادانی و ساختن این شهرستان دارند، گفت: باید قدردان زحمات این قشر از جامعه باشیم چرا که زندگی ما بدون تلاش و زحمات عرصه نشینان سخت و دشوار خواهد بود.

وی با بیان اینکه ‌‌نهایت بندگی خدمت به خلق خداست، با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال حماسه سیاسی؛ حماسه اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: تحقق حماسه اقتصادی با تلاش و کوشش اقشار مختلف بالاخص دامداران و روستائیان محقق می‌شود.

 

مشارکت بهره‌برداران و حوضه نشینان در حفظ و حراست از منابع طبیعی مهم است

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان ماهنشان نیز ضمن خیر مقدم به تمامی مسئولان و اصحاب رسانه در این جشن گفت: حفظ، حراست، نگهداری، احیا، توسعه و بهره برداری جزو وظایف این اداره بوده که تنها در سایه مشارکت بهره برداران و حوضه نشینان محقق می‌شود.

به گفته علی داداشی، تبدیل فرهنگ به معارف در بخش منابع طبیعی جزو ضروریات بوده که مقام معظم رهبری هم به این مهم تاکید کرده‌اند.

وی افزود: ارتقا روحیه دامداران در بحث استعدادیابی و شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها می‌تواند ما را در رسیدن به این فرهنگ یاری کند.

این مقام مسئول بر لزوم رفع مشکلات دامداران و روستائیان تاکید کرد و گفت: در این راستا آموزش، ترویج و اهمیت حفظ منابع طبیعی امری ضروری بوده که باید به آن بها داده شود.

داداشی برگزاری جشن ییلاق‌ها را با هدف آشنایی مردم و مسئولان با زندگی عشایری و بیان مشکلات گریبانگیر آن‌ها مهم دانست و افزود: بی‌شک نقش ییلاق نشینان در ترویج فرهنگ حفظ و نگهداری امری مهم بوده که باید در اولویت قرار گیرد.

معاون فرماندار ماهنشان نیز احیا و حفظ مرتع را جزو برنامه‌های مهم فرمانداری این شهرستان اعلام کرد و گفت: بی‌شک توسعه بخش کشاورزی یکی از ضروریات بوده که مهم است.

عزیزی بررسی مشکلات دامداران را جزء اهداف مهم عنوان کرد و از تمامی مسئولان که در برگزاری این برنامه ‌‌نهایت همکاری را داشتند، قدردانی کرد.

رئیس مرتعداران این منطقه از استان نیز با اعلام اینکه ۴۲۵ هکتار مرتع قارقالان با ۱۱۸ دامدار فعالیت می‌کنند، گفت: باید بر پایه ظرفیت مرتع خوب و بسیار خوب این منطقه نسبت به تولید علوفه مناسب ذخیره سازی صورت گیرد.

 

مشخص شدن ظرفیت مراتع استان

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان نیز با تاکید بر اهمیت اجرای طرحهای آبخیزداری و منابع طبیعی، تصریح کرد: باید ظرفیت مراتع مشخص شود و نباید اجازه دهیم بیش از ظرفیت مجاز دام به مرتع ورود پیدا کند.

محمد رضا نهاوندی‌پور ورود دام بیش از ظرفیت را در رشد دام بی‌تاثیر ندانست و از دامداران خواست؛ با توجه به تغییر شرایط اقلیمی، باید به تناسب آن دامداران و عشایر منطقه دام در حد مجاز نگهداری کنند.

وی با یادی از گذشته و مقایسه آن با شرایط کنونی اقلیم منطقه افزود: در گذشته منطقه قارقالان به دلیل وجود برف شهرت داشت اما امروز به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی تنها نام آن باقی مانده و حتی قزل اوزن امروز خشک شده و از بارش برف‌های سنگین کاشته شده است.

نهاوندی‌پور شخم زدن بی‌رویه در مراتع را در بروز سیل و سیلاب‌ها یادآور شد و اظهار کرد: همین بی‌تفاوتی‌ها به طبیعت موجب شده تا خسارتهای ناگوار در نقاط مختلف استان را شاهد باشیم.

این مقام مسئول اصلاح‌نژاد دام افشار را یکی از موفقیت‌های مهم استان عنوان کرد و در این باره گفت: این مهم بعد از ۵ سال طرح تحقیقاتی با همکاری دانشگاه زنجان به عمل آمد که ماحصل آن چند قلوزایی این دام‌ها بود.

وی تکثیر‌نژاد دامی اصلاح شده را مهم دانست و اظهار امیداوری کرد: در آینده نزدیک شاهد ورود این دام‌ها به عرصه صنعت دامداری استان باشیم و بتوانیم بین مرتعداران و دامداران استان توزیع کنیم.

 

ورود دام مازاد یکی از چالش‌های منابع طبیعی استان است

در ادامه مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ورود دام مازاد را یکی از چالش‌های منابع طبیعی استان عنوان کرد و گفت: دام غیرمجاز موجب از بین رفتن مرتع در کمترین زمان ممکن شده که ماحصل آن وقوع سیل، فرسایش خاکمی شود.

بهمن اسکندری با اعلام اینکه طبق توافق صورت گرفته با همکاری جهاد کشاورری استان در صددیم تا دامداران را از وابستگی به شغل دامداری بازداریم، افزود: برای مثال اجرای طرحهای آبخیزداری در راه اندازی تولید گیاهان دارویی، خوشه‌های تولید، پرورش قارچ و ماهی نقش مهم داشته و موجب می‌شود عرصه نشینان به دام وابسته نشوند.

وی لزوم فرهنگسازی درباره نحوه مرتعداری و دامداری تاکید کرد و ادامه داد: وجود قرق‌بان و حفظ حریم مواردی بود که به آن بها داده می‌شد اما با گذر زمان متاسفانه توجه نمی‌شود.

اسکندری هدف از برگزاری جشن ییلاق را بررسی مشکلات عشایر منطقه عنوان کرد و افزود: در نظر داشتیم تا امکانات بهداشتی را در این مناطق فراهم کنیم اما به دلیل کمبود اعتبارات نتوانستیم این مهم را عملیاتی سازیم.

وی اضافه کرد: دامدارانی که اعلام آمادگی کنند برای خرید پنل‌های خورشیدی به منظور تامین برق و تهیه سایر امکانات این آمادگی را داریم که به بانک کشاورزی برای دریافت تسهیلات معرفی می‌کنیم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نصب کانکس‌های سیار برای ییلاق نشینان را با همکاری و مشارکت خود ییلاق نشینان یادآور شد و لزوم مشحص شدن حدود مراتع را نیز برای رعایت حریم مهم دانست.

گفتنی است این مراسم در ییلاق قارقالان منطقه ماهنشان با حضور ییلاق نشینان مناطق مختلف برگزار شد.

 

گزارش از: اسدالله قربانزاده

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر