کد خبر: 7946 A

استاندار زنجان تاکید کرد؛

استاندار زنجان با اشاره به خروج برخی محصولات کشاورزی و صادرات آن از گمرک استان های همجوار از وجود خلاء جدی در مدیریت تولیدات کشاورزی استان زنجان با قابلیت صادارتی انتقاد کرد.

زنجان ـ ایلنا: با اشاره به تغییرو تحولات در مدیریت گمرک استان زنجان اظهار امیدواری کرد با مدیریت جدید شاهد جبران خلاء صادرات محصولات کشاورزی در استان باشیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، محمد رئوفی نژاد استاندار زنجان ظهر امروز در جلسه ستاد توسعه صادرات استان زنجان با اشاره به نقش گمرگ در توسعه و سرعت بخشیدن به صادرات استان گفت: امیدواریم با حضور مدیریت جدید در گمرک استان شاهد پر شدن این خلا در استان باشیم.

وی در ادامه با اشاره به صادارت بسیاری از محصولات کشاورزی در گمرک استان های همجوار از مدیران بخش کشاورزی استان انتقاد کرد و خواستار رسیدگی و ارائه راهکار برای پر کردن خلاء جدی در مدیریت تولیدات کشاورزی استان با قابلیت صاداراتی شد.

مقام عالی استان با انتقاد از اینکه برخی محصولات کشاورزی با قابلیت صادارت به دلیل نبود مدیریت جامع و صحیح در خارج از استان صادر می شود به صادارت میوه حجاج از استان اشاره کرد و گفت: این ظرفیت در استان احساس می شود تا با بهره برداری از پایانه محصولات کشاورزی به صادارت میوه در استان شتاب بخشید.

استاندار زنجان به پتانسیل سازمان همیاری شهرداری زنجان اشاره کرد و اظهار داشت: به جهت تعامل این سازمان با کشورهای حاشیه خلیج فارس می توان مسیر صادرات میوه استان را به این کشورها گشود.

رئوفی نژاد سهم کشاورزی از صادرات استان در سال جاری را 50 میلیون دلار اعلام کرد و باانتقاد از اینکه تا کنون 6 میلیون دلار از این سهم محقق شده است، خاطرنشان ساخت: در هر چهار فصل سال میوه با قابلیت صادرات در استان تولید می شود که با مدیریت درست می توان نسبت به صادرات این محصولات اقدام کرد.

استاندار زنجان در ادامه به افزایش 30 درصدی تامین خاک مورد نیاز واحدهای سرب و روی استان اشاره کرد و ادامه داد: معدن انگوران سهم 75 درصدی در سبد صادراتی استان دارد که با افزایش خاک تحویلی از 750 هزار تن به 1180 تن شاهد تحقق آن باشیم.

رئوفی نژاد در ادامه به ایجاد مشوق برای صادرکنندگان برای صدور اقلام و محصولات خود از گمرگ استان اشاره کرد و ادامه داد: این مشوق ها می تواند زمینه حضور صادر کنندگان استان های همجوار برای صادرات محصولاتشان از گمرک استان را فراهم سازد.

وی خواستار اعطاء امتیازات ویژه با حفظ چارچوب و ضوابط موجود شد و اضافه کرد: این مقوله به صورت جدی از سوی مسئولان پیگیری شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر