کد خبر: 32354 A

معاون سواد آموزی خراسان شمالی:

معاون سوادآموزی سازمان آموزش و پرورش خراسان شمالی از برون سپاری ۷۵ درصد فعالیت های سوادآموزی این استان در سال جاری خبر داد.

ایلنا - بجنورد: معاون سوادآموزی سازمان آموزش و پرورش خراسان شمالی از برون سپاری ۷۵ درصد فعالیت های سوادآموزی این استان در سال جاری خبر داد.

مهدی مودی در گفتگو با خبرنگار ایلنا در بجنورد، گفت: بر اساس هدف گذاری صورت گرفته، 75 درصد فعالیت های سوادآموزی استان در سال جاری برون سپاری می شود.

وی افزود: این در حالی است که طی سال گذشته 48 درصد فعالیت های سوادآموزی توسط بسیج، شرکت ها، ادارات مرتبط و فرد به فرد برون سپاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون تعداد 8 هزار و 15 نفر جذب دوره های سوادآموزی شده اند که از این تعداد 5 هزار و 874 برون سپاری شده اند که معادل 26/73 درصد از کل میزان جذب شدگان است.

وی با بیان اینکه فعالیت های آموزشی معاونت سوادآموزی شامل چهار دوره سوادآموزی، تکمیلی، انتقال و تحکیم است، اظهار داشت: از این تعداد دو هزار و 713 نفر در دوره سوادآموزی، 524 نفر در دوره تکمیلی، 430 نفر در دوره انتقال و چهار هزار و 348 نفر نیز در دوره تحکیم مشغول تحصیل هستند.

گفته وی در سال جاری اقداماتی چون تالیف کتاب علوم اجتماعی دوره انتقال برای اجرا در سطح ملی، تالیف کتاب پیشگیری از بیماری های قلبی و عروق با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی برای اجرا در سطح استانی در دروه تحکیم سواد، پیگیری استخدام 118 آموزشیار در مقاطع مختلف آموزش و پرورش و اعزام 220 آموزشیار جهت فعالیت در دوره ابتدایی به منظور انسداد ورودی بیسوادی در معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان شمالی انجام شده است.

این مسئول افزود: همچنین برگزاری مسابقه انس با قرآن در بین آموزشیاران، عقد قرارداد با 13 دستگاه استانی برای اجرای فعالیت های سوادآموزی، برگزاری دوره های آموزش بزرگسالان به مدت 16 ساعت برای 353 نفر از مدیران مجتمع های آموزشی و پرورشی و مدیران مدارس مستقل و... از دیگر اقدامات این معاونت در مدت 9 ماهه نخست سال جاری محسوب می شود.

وی در مورد موفقیت های این معاونت در سال تحصیلی گذشته نیز عنوان کرد: این معاونت در سال گذشته موفق به کسب رتبه سوم کشوری در کل عملکرد و کسب رتبه اول کشور در دوره سوادآموزی شده بود.

مودی اضافه کرد: علاوه بر این تامین 60 درصد از فضای آموزشی کلاس ها به صورت رایگان(مدارس 43 درصد و سایر دستگاه ها 17 درصد)، پیگیری و استخدام 340 آموزشیار در مقاطع مختلف آموزش و پرورش، کسب رتبه دوم در ارتقاء درصد باسوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال و رتبه پنجم در گروه سنی شش سال به بالا در طی سرشماری های سال 85 تا 90 و... از جمله موفقیت های کسب شده این معاونت در سال تحصیلی گذشته بوده اند

مودی متذکر شد: با توجه به جمعیت غالب کشاورزی استان، بیشتر سوادآموزان استان در فصل زمستان و ماه های دی و بهمن در دوره های سوادآموزی ثبت نام می کنند و در همین راستا آمار ثبت نامی ها در این دو ماه اضافه می شود.

وی آمار بی سوادان 10 تا 49 ساله استان را بر اساس آخرین سرشماری سال 90، تعداد 55 هزار نفر عنوان کرد و اظهار داشت: با این وجود ما منتظر اعلام لیست بی سوادان از نتایج سرشماری هستیم چرا که اعتقاد داریم آمار بی سوادان استان 21 هزار و 572 نفر است.

وی یادآور شد: تمام با سوادان استان برای آموزش سواد به بی سوادان منطقه خود می توانند به مدارس محل خود مراجعه کنند و لیست بی سوادان را دریافت و به افراد متقاضی سواد بیاموزند.

معاون سوادآموزی استان متذکر شد: برای آموزش سواد به بی سوادان در آموزش های فرد به فرد، مبلغ 400 هزار تومان برای دوره های سوادآموزی پایه اول و دوم و سوم و مبلغ 600 هزار تومان برای دوره انتقال پرداخت می شود.

جذب بیش از ۸ هزار سواد آموز از ابتدای سال جاری

مهدی مودی، گفت: طی 9 ماهه سال جاری تعداد 8 هزار و 15 سواد آموز در این استان جذب کلاس های سواد آموزی شده اند.

وی افزود: از این تعداد 6 هزار و 529 نفر را خانم و هزار و 486 نفر را آقایان تشکیل می دهند.

وی خاطرنشان کرد: 43/64 درصد از سواد آموزان جذب شده در روستاهای استان ساکن هستند.

مودی اشاره ای به درصد باسوادی استان در گروه های مختلف سنی کرد و بیان داشت: در حال حاضر بر اساس آخرین سر شماری سال 90، درصد باسوادی در گروه سنی 6 سال و بالاتر 26/80 درصد و در گروه سنی 10 تا 49 سال 89/89 درصد اعلام شده است.

وی متذکر شد: این در حالی است که در طول 5 سال از سرشماری سال 85 تا 90، درصد باسوادی استان 69/2 درصد افزایش یافته که معادل 5/3 درصد میانگین کشوری کار شده است.

وی میانگین سطح باسوادی استان با سطح کشور در گروه سنی 10 تا 49 سال را طی سال 85، 5/4 درصد اعلام کرد که طی سال جاری به 56/2 درصد کاهش یافته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر