کد خبر: 82358 A

هیئت دولت با محوریت سازمان حفاظت از محیط زیست اقدام به تصویب و ابلاغ آیین‌نامه‌ای اجرایی با هدف حفاظت و استفاده از ظرفیت غارها کرده و خراسان رضوی نیز در همین راستا کارگروه‌های استانی غارشناسی و حفاظت از غارها را در جهت اجرای این آیین‌نامه تشکیل داده است.

ایلنا: با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی از تشکیل کارگروه غار‌شناسی استان با هدف مدیریت، حفاظت و بهره برداری از ظرفیت غار‌ها و توسعه گردشگری استان در این حوزه خبر داد.

به گزارش ایلنا از مشهد، محمد حسن واحدی در نخستین جلسه این کارگروه با تاکید بر لزوم افزایش توجه به این جاذبه‌های طبیعی اظهار کرد: هیئت دولت با محوریت سازمان حفاظت از محیط زیست اقدام به تصویب و ابلاغ آیین نامه‌ای اجرایی با هدف حفاظت و استفاده از ظرفیت غار‌ها کرده و خراسان رضوی نیز در همین راستا کارگروه‌های استانی غار‌شناسی و حفاظت از غار‌ها را در جهت اجرای این آیین نامه تشکیل داده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: اعضای یازده گانه کارگروه غار‌شناسی خراسان رضوی شامل معاونت هماهنگی امور عمرانی و مدیر کل دفتر فنی استانداری، مدیرکل حفاظت از محیط زیست، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیر امور زمین‌شناسی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیرکل منابع طبیعی، نماینده دانشگاه فردوسی، فرمانده ارشد نظامی، مدیرکل ورزش و جوانان، رئیس جمعیت هلال احمر، مدیر کل امور نقشه برداری، نماینده هیئت کوهنوردی استان و نماینده بخش خصوصی هستند.

واحدی جهت حسن اجرای برنامه‌های کارگروه و تحقق مصوبات آن بر لزوم استفاده از مشاوران و کار‌شناسان تاکید و گفت: شناسایی غارهای جدید، تعیین حریم حفاظت از غار‌ها، حفاظت از غارهای واجد ارزش، پیش بینی اعتبارات مورد نیاز از مراجع ذی صلاح، آموزش و اطلاع رسانی موضوعی و تشویق و حمایت از فعالیت‌های پژوهشی در حوزه غارهای استان از مهم‌ترین وظایف این کارگروه محسوب می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل جلسات کارگروه به صورت ماهیانه ابراز امیدواری کرد: با تلاش متخصصان، غارهای ناشناخته استان به شناسایی و اقدامات لازم صورت گیرد و خراسان رضوی در این حوزه به یکی از قطب‌های جذب گردشگر در کشور تبدیل شود.

طبق بررسی اولیه در خراسان رضوی حدود ۲۲۰ غار شناسایی شده است که در جلسات آینده به اولویت بندی و تعیین حریم و حفاظت و پتانسیل‌های آن‌ها به مرور پرداخته خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر