کد خبر: 72944 A

انتقاد شهردار مشهد از نگاه‌های نادرست در حوزه ساخت و ساز:

همه ما انتظار داریم وقتی صحبت از ماندگاری می‌شود، به دنبال چیزی خاص باشیم. در حالی که گذشتگان با خشت و گل و در نهایت سادگی، مستحکم‌ترین بناها و ماندگارترین ساختمان‌ها را از خود به جای گذاشته‌اند.

ایلنا: شهردار مشهد گفت: بناها و ساختمان‌هایی که گذشتگان با کمبود امکانات ساخته و از خشت و گل بنا کرده‌اند، ماندگار می‌شود اما متاسفانه ساختمان‌های امروزی ساخته شده از جدیدترین تکنولوژی‌ها ماندگاری زیادی ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، سید محمد پژمان در اولین کنفرانس ملی بنای برتر در تالار همایش‌های هتل پردیسان اظهار کرد: همه ما انتظار داریم وقتی صحبت از ماندگاری می‌شود، به دنبال چیزی خاص باشیم در حالی که گذشتگان با خشت و گل و در نهایت سادگی، مستحکم‌ترین بناها و ماندگارترین ساختمان‌ها را از خود به جای گذاشته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه ما نباید تنها از حوزه مسائل مادی به ساخت و ساز نگاه کنیم، افزود: ما چیزهایی را به عنوان بناهای ماندگار می‌شناسیم که در ذهن‌مان از آن‌ها خاطره داشته و تمایل داریم این خاطرات را مرور کنیم یا گاه تصوراتی را که در ذهن داریم به دیده تحسین یاد کرده و از بعد تصویری که در ذهن خلق کرده، برای‌مان ارزشمند است.

شهردار مشهد اضافه کرد: بر همین مبنا امروز شاهد آن هستیم که برخی اتفاقات در گذشته‌های دور رقم خورده که همه اجزای آن با هم هماهنگ است و کارکرد خوب، عمر طولانی و کیفیت بالا را به نمایش می‌گذارد و همانطور که در ذهن ماندگار می‌شود، در بیرون از ذهن نیز ماندگاری خود را حفظ می‌کند.

پژمان ویژگی‌های بنای برتر را خاطره‌انگیزی، ایجاد احساس خوش در مخاطب و اثرگذاری مطلوب عنوان کرد و ادامه داد: طبیعتا اگر به فرآیند انجام کار توجه نشود، نمی‌توان اثری بدون نقص ارائه کرد و در عین حال نباید پنداشت اثر ارائه شده خوب است.

وی تصریح کرد: اگر از مطالعه اولیه در مکان‌یابی یک بنا، طراحی از بعد معماری و شهرسازی، اجرا و مدیریت و رقابت دقت نظر کافی اعمال نشود، نتیجه و محصول ماندگار نخواهد بود.

شهردار مشهد با تاکید بر اهمیت کار طراحان یک بنا به عنوان کسانی که استارت کار ساختمان‌سازی را می‌زنند، گفت: اگرطراحان به لحاظ قوانین و مقررات و سازگاری با طبیعت، طرحی مناسب را ارائه دهند، از بعد کارکردی احساسی خوشایند به مخاطبانش می‌دهد و طبیعتا هر چه این مناسبات درست‌تر و سازگاری آن با محیط طبیعت بیشتر باشد، انسان احساس بهتری به دست خواهد آورد.

پژمان طراحی را مقدمه‌ای برای محاسبات و اجرای گام‌های بعدی دانست و افزود: بحث مهم موضوع طراحی است که منهای بحث رعایت قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌ها، ذوق و سلیقه به خرج دادن معمار و توجه به برقراری این سازگاری‌ها را نشان می‌دهد.

وی اظهار کرد: بناهای خشتی و گلی حتی بعد از گذشت صدها و هزاران سال، همچنان روح معماری دارد و این روح را معمار آن بنا که با عشق و علاقه به طراحی بنا همت گماشته، در آن دمیده است و این معمار با رعایت همه ظرایف و دقایق، زیبایی را در بنا ماندگار کرده است.

شهردار مشهد تصریح کرد: اگر تنها به دنبال سری‌کاری و انبوه‌سازی باشیم، نمی‌توانیم تداوم بخش کارهای خوب و ماندگار باشیم و این امر مستلزم آن است که وقتی هنرمند معماری دست به خلق اثری می‌زند، هم به بعد ظاهری آن توجه کند تا با انسان ارتباط برقرار کند و هم کارکرد عالی آن را در دسترس قرار دهد.

پژمان خاطرنشان کرد: تنها اگر دقت نظر به خرج دهیم و از تجارب گذشتگان بهره‌مند شویم، می‌توانیم انتظار پدید آمدن بناهای ماندگار را داشته باشیم، اما متاسفانه امروز توقعات در خصوص بنای برتر منحصر به بناهایی است که سطح و سطوح بیشتری دارند و بناهایی که طبقات کمتری دارند، از موضوعیت چندانی نیز برخوردار نیستند.

وی اضافه کرد: این موضوع، قابل پذیرش نیست و اگر نگاهی به بافت تاریخی در برخی شهرهای کشور بیاندازیم، متوجه می‌شویم بناهای کوچک و سنتی هویت آن شهر را تشکیل می‌دهند که انسان به راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کند.

شهردار مشهد با بیان اینکه امروز آن همجواری و حس زیبا را نمی‌توان از دیدن بناهای کنونی دریافت کرد، افزود: قبلا اگر قرار بود طرحی اجرا شود، بیگانه با محیط نبود. اما امروز تصور می‌کنیم هر چه ضدیت بیشتری به خرج دهیم می‌توانیم متفاوت‌تر باشیم، اما باید توجه داشت که می‌توان تفاوت‌ها را اعمال و در عین حال هارمونی فضا را حفظ کرد.

پژمان در ادامه بیان کرد:‌ می‌توان با صرف کمی وقت و دقت نظر اجزای بنا را به گونه‌ای طراحی و درست کرد که هم برای استفاده‌کنندگان بنا و هم برای کسانی که آن بنا را مشاهده می‌کنند، متفاوت باشد.

وی به وجود ضعف و کمبود در نیروی انسانی ماهر و مجرب اشاره کرد و گفت: از همین رو هر چه کار به سمت و سوی صنعتی‌سازی پیش رود، نظارت‌ها دقیق‌تر صورت می‌گیرد و جزئیات بیشتری لحاظ می‌شود و در این صورت استفاده‌کنندگان از آن کالاها نیز می‌دانند جنسی را با چه کیفیتی تهیه می‌کنند.

شهردار مشهد به وجود مدیریت در ساخت و سازها اشاره و خاطرنشان کرد: این امر سبب شده شاهد روند رو به رشدی در ساختمان‌سازی باشیم.

پژمان اضافه کرد: باید اصول و مبنای ساخت و ساز را مورد توجه قرار دهیم و در عین حال از تمام خصوصیات مکانیکی و دستاوردهای بشری در این امر استفاده کنیم و یادمان نرود تا جایی که ضرورت دارد باید به توسعه این روش اقدام کنیم.

وی در عین حال با اشاره به توسعه این تفکر نادرست مبنی بر اینکه زمین ارزان نیازمند ساخت و ساز با هزینه بالا نیست، گفت: امروز به مدد طرح جامع قرار است توسعه افقی محدود شده و بر تمرکز گرایی تاکید شود و در نقاط مرکزی شهر جمعیت‌پذیری افزایش یابد.

شهردار مشهد بر رعایت استانداردها و لزوم کاربرد مصالح اشاره کرد و افزود: امروز شاهد استفاده از نماهای متنوع در سطح شهر هستیم در حالی که در گذشته پیش می‌آمد حتی تا زمان تخریب خانه هم نمایی برای آن ساخته نمی‌شد.

گفتنی است حمید رضا عارفی، دارنده واحد مسکونی در خیابان بابک به عنوان نفر اول مسابقه بنای برتر شناخته شد و کامران سرداری، مالک ساختمان مسکونی در بولوار فرامرز عباسی و مهدی ذاکرالحسینی، مالک پروژه مسکونی کوهسنگی به عنوان نفرات دوم و سوم مسابقه بنای برتر معرفی شدند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر